Akce a soutěže

17.08.2014 19:50

Tehdy byl také srpen a také pršelo a mraky se černaly

text,foto: (jjk) Tehdy byl také srpen a také pršelo a mraky se černaly

Bylo to tehdy také v srpnu a na starobylém náměstí (Žižkově náměstí) v Českých Budějovicích defilovala šedesátka pilotů a pilotek z dvanácti zemí. Byli to účastníci devátého světového šampionátu v letecké akrobacii pro rok 1978, který přinesl tehdejšímu Československu dva tituly mistrů světa, bronzovou medaili v celkovém pořadí jednotlivců a další čtyři cenných kovů v jednotlivých disciplínách na letounech Zlin Z-50L. A píše se rok 2014, opět je srpen a na rakovnickém letišti v letounu Zlin Z-50LX předvádí své umění mistr světa (v družstvech) a bronzový ze slavného hosínského šampionátu Jiří Pospíšil. Dost možná ani účastníci letecko-modelářského leteckého dne v Rakovníku netušili, kdo je tím pilotem v modré „padesátce“ a možná ani v dobách kdy tento úspěšný pilot získával medaile mnozí ještě ani nebyli na světě. Diváci tak mohli vidět na 10. Model Air Show 2014 16. a 17. srpna 2014 pilota z generace zlatého věku československé letecké akrobacie druhé poloviny sedmdesátých  a první poloviny osmdesátých let dvacátého století.

V době nedávného republikového šampionátu v letecké rally (viz. Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota) jsem se zmínil o tom, že od letošního roku je na letišti v Rakovníku modrý akrobatický speciál Zlin Z-50LX (D-ESHG, dříve OK-SHG), který má pod kabinou i podpis pilota. Tehdy letoun jen odpočíval, ale organizátoři modelářského leteckého dne avizovali, že v polovině srpna by se mohl Jiří Pospíšil se svým letounem ukázat i ve vzduchu. A náhoda (vlastně počasí) tomu chtěla, že mé kroky vedly v sobotu 16. srpna 2014 právě na rakovnické letiště (původně jsem se chystal jinam, ale podivně se motající dešťové přeháňky a černé mraky kroužící téměř nad celým územím republiky, mne utvrdily v rozhodnutí nepodnikat nijak dalekou cestu a zaskočit tak říkajíc za humna). A ač ani v Rakovníku nebylo počasí úplně ideální (a fotit letouny proti černé obloze na draka) dočkal jsem se uviděl po šestatřiceti letech Jiřího Pospíšila opět akrobatit (a ani se za ta léta moc nezměnil, poznal jsem ho hned na první pohled. Bohužel rychle se posouvající přeháňka trefila přímo jeho akrobatický let, takže z fotografií není moc toho vidět. Ale ačkoli jsem se o tomto někdejším československém reprezentantovi už zmiňoval při minulé návštěvě Rakovníka, je lepší to opět připomenout.
V srpnu roku 1978 se na českobudějovické letišti v Hosíně konalo deváté mistrovství světa v letecké akrobacii, které skončilo pro československé letce nadmíru úspěšně. Titul mistrů světa v celkovém pořadí družstev vybojovala sestava Ivan Tuček, Jiří Pospíšil a Otakar Josefčák (Československo ještě reprezentovali Daniel Polonec a Jiří Saller) a v celkovém pořadí jednotlivců titul vylétal i Ivan Tuček (tragicky zahynul v roce 1999), který ještě v jednotlivých disciplínách získal jedno zlato a dvě stříbra. A bronzovou medaili celkově (a v povinné sestavě) získal Jiří Pospíšil z Aeroklubu Rakovník, který kromě jiných úspěchů vybojoval ještě o rok později v roce 1979 titul mistra Československa. Není bez zajímavosti, že tehdy v Klatovech na ním skončil tehdy na druhém místě Jiří Saller (kterého určitě mnozí znají ze sestavy jaroměřské akrobatické čtyřky v barvách Red Bullu) a třetí skončil Petr Jirmus (který v letech 1983 až 1986 posbíral dva evropské a dva světové tituly). S počátkem osmdesátých let Jiří Pospíšil ukončil svou sportovní činnost a přiznám se, že si nedokážu vzpomenout (což už lze přičíst i stařecké skleroze), že bych na něj na nějaké letecké akci, na nějakém leteckém dnu narazil, kde by třeba jen exhibičně předváděl leteckou akrobacii. O to větší překvapení pro mne bylo, když jsem uviděl před nějakým časem v Rakovníku Zlin Z-50LX s jmenovkou Jiří Pospíšil a uvědomil si, že je to tentýž Jiří Pospíšil ze slavného světového šampionátu v roce 1978 v Hosíně. Opravdu milé překvapení vidět tohoto skvělého pilota opět ve vzduchu v „padesátce“ při letecké akrobacii.
A jen pro doplnění Zlin Z-50LX D-ESHG byl vyroben v roce 1995 s výrobním číslem 0069 a obdržel značku OK-SHG, v roce 2010 byl vymazán z českého leteckého rejstříku a zapsán byl do německého jako D-ESHG (pár vět navíc o tom, kdo na tomto stroji létal je v minulém článku Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota).
Samozřejmě, že na desátém ročník letecko-modelářského leteckého dne v Rakovníku 16. a 17. srpna 2014 toho bylo k vidění daleko víc, ale mne nostalgicky zaujalo právě vystoupení někdejšího československého reprezentanta Jiřího Pospíšila.
A z minulých návštěv v Rakovníku v roce 2014 viz. Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota, v roce 2013 viz. Byl to ten slavný den…, a z dřívějších let, rok 2008 Podzimní podívání v Rakovníku, v roce 2010 Čmeláci na bodláku… a v roce 2012 Ufouklý gumák na stromě a Grob na kolotoči…
 
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]
 

 

 
 

 

 

Jiří Pospíšil vpravo z MSLA 78 Jiří Pospíšil vpravo z MSLA 78
Jiří Pospíšil vpravo z MSLA 78
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama