Akce a soutěže

07.08.2016 19:27

Takový jiný slet

text, foto: Miloš Jenčík, text: (jjk) Takový jiný slet
Obvykle po pojmem slet si mnozí představí ultralehkých letounů, nebo motorových rogal a podobně. V Plzni se posledních několik let letecký den nekonal (má to jisté technicko-organizační důvody eufemisticky řečeno) a tak se tu slétávají majitelé a provozovatelé historických letounů takzvaných warbirdů. Některé historické letouny na letišti Plzeň – Líně i bydlí. Třetí slet 3rd Czech Warbird Fly-In 2016 se tu konal 5.-7.srpna 2016.
Organizátoři sletu se pochlubili nově rekonstruovanými prostory Hangáru 3 a celou sbírkou létajících aparátů. A ač je letounů jako na klasickém leteckém dnu, stále se setkání koná vlastně bez veřejnosti v takové rodinné sestavě. Ono to má vlastně i důvod v tom, že se už několik let vleče definitivní vyřešení vlastnických (a provozovatelských) vztahů na letišti Plzeň – Líně. Z toho důvodu se tu také už několik let nekoná letecký den (kterým byly Plzeňské letecké dny). A tak ač letošní slet byl trochu větší než je na slet obvyklé, organizátoři se ke klasické sletové rodinné formě opět chtějí vrátit…
text: (jjk)
  
Sdružení Classic Trainers sídlící na letišti Plzeň-Líně pořádalo první srpnový víkend pod názvem "3rd Czech Warbird Fly-In 2016" již třetí slet příznivců historických letadel. Sletu se letos zúčastnilo 35 historických strojů.
Zúčastněné letouny: Boeing B75N1 Stearman, North American AT6C Harvard MkII, M1D Sokol, Supermarine Spitfire LF.XVIE, Jakovlev Jak-3M, Lockheed L–10 Electra, North American P-51D Mustang, North American T-28B Trojan, Beech C-45H Expeditor, Polikarpov Po-2, dva letouny Bücker T131 Jungmann, dva letouny Piper PA-18, Piper J3C. Akrobatické stroje reprezentovaly Jakovlev Jak-55M, Extra 300L, Christen Eagle II, dále Slingsby T-67C Firefly, Skyleader 500TOW, Morane Saulnier MS893E, Jodel DR-250 a Antonov An-2. Československou leteckou produkci zastupovaly Aero Ae-145, Let L-60 Brigadýr, dva letouny Let L-40 Metasokol, dva letouny Zlín Z-126, Zlín Z-526M, Zlín Z-526AFS, Zlin Z-42M , Zlin Z-142C a Zlin Z-43.
Jistě mnozí napočítali v seznamu letounů jen třicet čtyři letounů z výše zmíněných pětatřiceti. To je proto, že největší hvězdou letošního sletu se stal čerstvě dovezený Stinson V-77 Reliant, jehož výrobní číslo je 4. Tento historický letoun je maximálně původní a má doloženu zajímavou historii.

text, foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net, text: (jjk)
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama