Akce a soutěže

07.09.2014 19:27

Tak jehně, nebo jehněda?

text,foto: (jjk) Tak jehně, nebo jehněda?

Ačkoli by mohlo někoho napadnout, že se místo tradičního zářijového sletu nejen ultralehkých letounů se jmenuje podle jehněte (ačkoli ho má ve svém znaku), není tomu tak. Obec Jehnědí je pojmenována podle bílých topolů, které tu kdysi, ve třináctém století, kdy obec vznikala, rostly, a kterým se říkalo jehnědy. To jehně se dostalo do obecního znaku zcela jiným způsobem. Je v tom jistá dvojakost, ale ono je to tak trochu dvojaké i s historií letiště v Jehnědí, kde se v sobotu 6. září 2014 konal už šestnáctý slet nejen ultralehkých letadel (i s doprovodným programem jak pro přilétnuvší, tak i přišedší návštěvníky).

Jak bylo řečeno, název obce Jehnědí (kde leží dnes i letiště (plocha SLZ neveřejná) Jehnědí 09/27 750x45 metrů) se nejen odvozuje od bílých topolů zvaných jehnědy, které tu hojně rostly ve třináctém století, kdy se zmínka o obci poprvé objevuje, ale i od jehněte samotného. V případě jehněte se ovšem jedná vlastně jen o lidovou pověru. Obec ležela nedaleko obchodní stezky a traduje se, že snad někde v těchto místech z povozu vypadlo jehně, které bylo vezeno na trh. Také se traduje, že název Jehnědí vznikl proto, že se zde dařil chov jehňat. Ale to jsou jen pověry. Pověrou ovšem není výskyt letiště. A je to do jisté míry také podobné jako s těmi jehňaty. Za jehňata lze označit létající aparáty, které zde létají v posledních dvaceti letech (Letecký klub Letka Jehnědí byl jako občasnké sdružení Letecké amatérské asociace ČR zaregistrován v roce 1995) a to v porovnání s tím, co zde létalo před tím. V Jehnědí totiž, tak jako na mnoha jiných místech, vznikla plocha pro agrochemický provoz (to se po celém území republiky dělo v sedmdesátých a na začátku osmdesátých let) a tak se sem slétaly především práškovací letouny Z-37 Čmelák (nebo i An-2, L-60 Brigadýr a PZL-Mielec M-18 Dromader, které létaly u Slov-Airu). Už v osmdesátých létech se také všude možně různí létavci pokoušeli (tehdy tak trochu pokoutně) stavět nějaké ty létající aparáty, ale vlastně až po roce 1990 to mohli dělat oficiálně. Plocha pro agrochemickou činnost se tedy hodila (travnatá se stáním z dlaždic a výjezdem na dráhu, která je na ploše i dnes u prahu dráhy 27) a tak se logicky aviatici vrhli na létání na tomto letišti. Tak jak odumíral postupně systém agrochemické činnosti až zanikl úplně, tak se naopak v Jehnědí rozvíjel provoz motorových rogal a ultralehkých letounů (dnes jich je v hangárech patnáct) a budovalo se také potřebné zázemí. V roce 1995 bylo zaregistrováno občanské sdružení Letecký klub Letka Jehnědí (www.letka-jehnedi.cz)  a krátce po té se začalo i s pořádáním sletů létajících aparátů. V roce 2014 se tak tradiční slet konal už po šestnácté. V rámci sletu je vždycky připraveno pro všechny návštěvníky (přišedší i přilétnuvší) bohaté občerstvení a pravidelně se zde i hraje k poslechu i tanci. Nejinak tomu bylo i v sobotu 6. srpna 2014, kdy sem (kromě návštěvníků z obce a okolí) přilétla rovná stovka letounů (a to i přesto, že obloha strašila a tvářila se, že vypustí nějakou tu vodu a tak v jednu chvíli piloti letiště chvatně opouštěli). I když se nejednalo zdaleka o rekord těchto sletů v Jehnědí, určitě se měli návštěvníci na co dívat a co obdivovat, a to včetně vystoupení létajícího cirkusu s letouny Curtiss JN-4, Fokker E.III a Sopwith Camel.
V Jehnědí jsme byli po čtyřech letech a tak jen pro připomenutí: 2008 Co se to dí v Jehnědí? a 2010 Pod bílým topolem….
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama