Akce a soutěže

11.06.2017 20:00

Tak jako britská královna slaví v červnu…

text: (jjk), foto: M.J. Tak jako britská královna slaví v červnu…

Narozeniny v dubnu a oslavy až v červnu. Trochu to připomíná britskou královnu Alžbětu II. Ta se narodila v dubnu a oslavy tradičně probíhají v červnu. A podobně je to i s ruzyňským letištěm. V prvních dnech měsíce dubna roku 1937 se narodilo a osmdesáté narozeniny s veřejností oslavilo o víkendu 10. a 11.června 2017 Runway Festem na dráze číslo 22. Tedy ono to není až tak přesné, protože oslavy osmdesátin probíhaly průběžně, ale den otevřených dveří s dalším doprovodným programem, byl vlastně takovým vyvrcholením oslav. Samozřejmě by se našli tací, kterým se mohlo zdát, že tato akce působila poněkud komorněji proti leteckým dnům minulosti. Ale víceméně i kvůli bezpečnosti byl poslední letecký den na ruzyňském letišti před dvaceti lety a už těžko se někdy v té podobě vrátí…   

V prvních dnech měsíce dubna 2017 uplynulo osmdesát let od zprovoznění pražského ruzyňského letiště. U příležitosti tohoto jubilea připravila akciová společnost Letiště Praha pro cestující i veřejnost několik akcí. Celoroční oslavy odstartovaly 5. dubna 2017 výročním letem na trase Praha – Piešťany – Brno – Praha. Pražské letiště ve spolupráci s Českými aeroliniemi a letišti v Piešťanech a Brně vymyslelo rekonstrukci první letecké linky, která zahájila provoz ruzyňského letiště. A tak na této trase letěl z pražského letiště Airbus A319 Českých aerolinií na speciální let OK 80 do Piešťan a jako OK 1937 a OK 2017 dále pokračoval po trase prvního letu z Piešťan do Brna a zpět do Prahy.
Další akcí je interaktivní výstava, která dokumentuje vývoj letiště od jeho založení až po vizi do budoucnosti. Ta je od poloviny června až do konce roku v prostoru Terminálu 2.
A právě pro širokou veřejnost byl připraven víkend otevřených dveří kombinovaný s přehlídkou letištní techniky, letadel a bohatým programem pro děti na prahu bývalé dráhy 22. 
Na tak zvaném Runway Festivalu byly k vidění letouny Aero 145, Aero 45 Super, Let L-200D Morava, nebo klatovský Short SC- Skyvan S3, Beech C-45 Expeditor, někdejší slavný stroj Jana Antonína Bati Lockheed 10A Electra, Lisunov Li-2 v provedení maďarského Malévu, policejní vrtulník Bell 412 a ATR 42-500 Českých aerolinií.
Dále návštěvníci viděli letištní techniku nabídne v podobě speciální frézy pro odklízení sněhu z ranvejí, odbavovací zařízení jako vozíčky a schody a také hasičské speciály. Pražské letiště v nedávné době nakoupilo nejmodernější hasičské stroje Panther Rosenbauer, které také byly představeny. A pro děti i dospělé byly i připraveny koncerty, kouzelnická a divadelní představení a promítaní pohádek.
Do dne otevřených dveří se také nepřímo zapojily i některé letecké společnosti, protože s Air France a KLM mohli návštěvníci vyhrát letenky do Paříže a Amsterdamu a akce pro návštěvníky přichystaly společnosti Ukraine International Airlines a Adria Airways.
Takže ta podobnost s královnou Alžbětou je čistě náhodná, protože ta je o něco starší. V každém případě se stejně jako ruzyňské letiště narodila v dubnu a slaví tradičně v červnu …
 
Ale další informace o historii a i současnosti pražského ruzyňského letiště lze najít zde: Osmdesáté narozeniny ruzyňského letiště…
 
A další fotografie Miloše Jenčíka zde: Runway festival | Praha - Ruzyně | 11. 6. 2017 na www.airfoto.jencik.net

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama