Akce a soutěže

03.01.2016 21:33

Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…a není to medvídek Pú

text: (jjk), foto: Aleš Telecký Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…a není to medvídek Pú

Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…Svítí až kraj se zelená. V tom zpívá les i louka, kdo jen trochu správně kouká, uvidí, co krásy tahle země má. Sice titulní písnička hudební pohádky „Honza málem králem“, kterou zpívá (a Honzu hraje) Jiří Korn tak nějak působí nepatřičně v souvislosti s koncem jednoho, a začátkem dalšího roku, ale tentokrát to zase tak nepatřičné nebylo. Počasí i povětří roku 2015 bylo celé takové nějaké podivné a místo podzimu a zimy přišlo cosi jako předjaří a v poslední den v roce, kdy se plzeňští parašutisté přichystali na silvestrovský provoz vyšlo slunce a svítilo 31.prosince 2015 vesele nad hlavou na letiště Plzeň – Líně.

Poslední akce roku 2015 na plzeňském letišti u Dobřan, kde je sídlo i Aeroklubu Plzeň – Bory (když už borské letiště mnoho let neexistuje) tak vlastně jakoby i symbolizovala počasí loňského roku a ta písnička se hodila i v poslední den roku.  
Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…Svítí až kraj se zelená. Zní to sice absurdně, ale byl prosinec a kraj se zelenal a někde už i kvetly petrklíče. Nad hlavou svítilo slunce a protože v prosinci je opravdu dost krátký den, tak když slunce zapadalo a už se schovávalo za les, plzeňským parašutistům to pranic nevadilo. Měli totiž slunce náhradní. Ze zelené plzeňské „Andulky“ totiž pravidelně vyskakoval a díky žlutému padáku náhradní slunce představoval tamní parašutista Martin Kovář. Možná se inspiroval medvídkem Pú, který zavěšen na modrém balonku představoval mráček. Medvídek Pú se ovšem před letem vyválel v bahně, aby mohl autenticky představovat dešťový mrak a modrý balonek představoval oblohu. Medvídek Pú stoupal směrem vzhůru. To plzeňský parašutista se v bahně neválel (vzhledem k tomu, že v uplynulém roce ani jednu minutu nepršelo, nebylo by se ani v čem válet), ale opatřil se slušivým svátečním oblečkem, a na rozdíl od medvídka Pú, který představoval mrak, Martin Kovář představoval les. A vzhledem k tomu, že jeho cesta vedla opačným směrem, shora dolů, také nepotřeboval modrý balonek představující oblohu, ale žlutý padák představující sluníčko.
No ono to skákání v poslední den roku 2015 samozřejmě nebylo o medvídkovi Pú, nebo o tom kdo měl jakou barvu padáku. Je na tom nejlépe vidět, jak skončil (a vlastně i začal) rok 2015, který umožnil tak příjemné loučení s aviatickou sezonou i 31.prosince, kdy by mělo být vůkol nasněženo do půl metru, všude stát zástupy sněhuláků, motory letounů se rozmrazovat horkovzdušnými fukary a z parašutistů být zmrzlé rampouchy porůznu se zapichující ledabyle do letištních bílých peřin. Takhle drkotání zubů přicházelo až se západem slunce (i když teplota neklesala pod nulu), kdy sluníčko už jenom suploval žlutý padák a o tom, že je prosinec vypovídal jen extrémně krátký den a kalendář.
Takže rok 2016 začínáme po modelářích (kteří se na silvestra proháněli) i parašutisty, kteří se se starým rokem loučili v Plzni…
text: (jjk), foto: Aleš Telecký

Silvestrovské hopsání - letiště Líně 31.12.2015

  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama