Akce a soutěže

18.09.2016 20:09

Sto třicet tisíc stříbrných stříkaček stříkalo….

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Sto třicet tisíc stříbrných stříkaček stříkalo….
Sto třicet tisíc stříkaček stříkalo skrz sto třicet tisíc stříbrných oblaků a do toho mráz v okna duje, pod plachetkou osoba, bimbác letí do kouta, polednice čerty žení a znova venku, buch, buch, buch a panně mizí zrak i sluch…Nu tak takhle nějak vypadalo počasí na letošním šestnáctém ostravském setkání letecké techniky, kterými byly XVI. Dny NATO & VII. Dny Vzdušných sil Armády České republiky ve dnech 17. a 18.září 2016 na mezinárodním letišti Leoše Janáčka Ostrava – Mošnov.
Na XVI. Dnech NATO & VII. Dnech Vzdušných sil Armády České republiky se ve dnech 17. a 18.září 2016 na mezinárodním letišti Leoše Janáčka Ostrava – Mošnov sešlo i přes velmi nevlídné počasí sto třicet tisíc diváků. Sice to bylo méně než v předchozích letech, ale na to jaké (především v sobotu) bylo počasí je i tohle úctyhodné množství.
V současné době ostravská přehlídka je patrně největší (jednou ze dvou největších) evropskou bezpečnostní prezentací všech složek, které se podílejí od záchranného systému po bojové jednotky armád, a to nejen Severoatlantické aliance, ale i mnohých dalších.
Mezi největší letošní atrakce patřila desítka italských letounů Aermacchi MB-339 Frecce Tricolori, naposledy se ukázal (v barvách luftwaffe) vrtulník Bö-105, nebo letouny Eurofighter Typhoon ze všech pěti evropských zemí, které jej provozují, a nebo čtyři generace švédských letounů Saab od typu J-29 Tunnan, přes SK35C Draken a SAJS37 Viggen po JAS-39 Gripen. 
Ale čerti se ženili, polednice šila svatební košili a sto třicet tisíc stříbrných stříkaček stříkalo přes haldy černočerných mraků…. Ale lépe to viděl Miloš Jenčík…
text: (jjk)
 
Na letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově se konaly Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR, které letošním ročníkem oslavily patnáct let své existence. Tomuto výročí odpovídalo i rekordní zastoupení letecké techniky jak pro letové ukázky, tak pro statickou expozici, na kterých se představila technika celkem z 21 zemí. Přestože byla sobota ovlivněna nepřízní počasí, návštěvnosti se to takřka nedotklo, neboť za víkend navštívilo akci na 130 000 návštěvníků.
V letových ukázkách vystoupil Eurofighter Typhoon pěti evropských uživatelů (Itálie, Německo, Rakousko, Španělsko, Velká Británie), díky čemuž mohli diváci porovnat rukopis jednotlivých předváděcích pilotů na totožných strojích. Z dalších stíhacích supersoniků se představil švýcarský F/A-18C-49-MC Hornet, řecký F-16C-52+-CF Fighting Falcon, francouzský Dassault Rafale C a našinci hodně očekávaný rumunský MiG-21 ve verzi MF-75. Z dnes již historických strojů nad mošnovským letištěm létal Saab J29F Tunnan, Saab SK35C Draken a Saab AJS37 Viggen. Cvičné stroje byly zastoupeny slovinským vrtulovým PC-9M Hudournik a slovenským proudovým Aero L-39 Albatros. Z létajících aparátů s rotující nosnou plochou se předvedl polský Sw-4 Puszczyk a W-3 Sokol. Vystoupení německýckého vrtulníku MBB Bo-105 bylo poslední veřejnou ukázkou, neboť jsou vyřazovány z výzbroje. Ve vzduchu se ukázaly policejní vrtulníky, polský Mi-8T, slovenský Bell 429 a český Bell 412.
Jedním, nikoli však jediným, tahákem letošní přehlídky bylo vystoupení italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori na deseti cvičných letounech Aermacchi MB339A.
Armáda české republiky v letu představila sólovou ukázku letounu JAS-39C Gripen, dvojici Aero L-159 ALCA a dvojici vrtulníků Mil Mi-35 a Mil Mi-171. Na statice JAS-39C Gripen, Jak-40, L-39 Albatros, L-159 ALCA, Mil Mi-24, Mil Mi-171. CLV Pardubice předvedlo Mil Mi-2.
Letošní partnerskou zemí bylo Německo, které představilo vrtulníky Bö-105, NH 90, Tiger, Sea King a Sea Lynx. Dále stíhací Eurofighter Typhoon a Tornado ECR, dopravní A400M a C-160 a hlídkový P-3C Orion.
Statické stojánce dominovaly dva americké bombardéry: Rockwell B-1B Lancer a Boeing B-52H-BW Stratofortress, které s dalšími obry Boeing KC-135R a Boeing E-3A Sentry vytvářely zdaleka viditelné panorama diváckých prostor. Na statice se taktéž objevil americký CV-22B Osprey a AH-64 Apache, anglické Tornado GR.4 a Hawk, anglický a španělský Eurofighter Typhoon, maďarský JAS-39 Gripen, litevský C-27J, L-39C Albatros, L-39ZA Albatros a AS365N3+, rumunský C-27J Spartan a MiG-21, řecké, nizozemské a polské F-16, slovinský PC-9M Hudournik, slovenský Mi-17 a Aero L-39 Albatros, polský Sw-4 Puszczyk a C-295M a An-28TD, norský P-3C Orion. Taktéž bylo možno vidět na ploše technologický demonstrátor Aero L-39NG.
Ale více fotografií je vidět na www.airfoto.jencik.net/foto142.php
text, foto: Miloš Jenčík
text: (jjk), M.J. foto: M.J. www.airfoto.jencik.net
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama