Akce a soutěže

25.05.2014 20:00

Stále ve starém dobrém Schönefeldu

text: (jjk), text, foto: M.J. Stále ve starém dobrém Schönefeldu

V roce 2010 už mělo být slavnostně otevřeno na místě letiště letiště Berlin-Schönefeld rozšířené a modernizované letiště Berlin – Brandenburg. Nestalo se tak, a v roce 2012 se letecký veletrh ILA Berlin 2012 (Internationale Luft-und Raumfahrtausstellung) konal na stále rozestavěném letišti (viz. Veletrh na berlínském staveništi… aneb kde udělali soudruzi z NDR chybu?) a uběhly dva roky a nastal další veletrh ILA 2014 a kam se ztratila pověstná německá preciznost, přesnost a spolehlivost, stále Berlin – Brandenburg se nepodařilo zprovoznit a tak se létá z té „staré“ půlky Berlin – Schönefeld. Ale na druhou stranu se teď hodí, že se pravděpodobně už nikdy Berlin – Brandenburg neuvede do provozu a zůstane v tomto stavu. Mohou se zde nerušeně pořádat veletrhy a letecké dny a v ostatním čase mohou dráhy fungovat jako největší cyklistická a bruslařská dráha na světě a nebo by se mohlo uvažovat o zřízení okruhu pro Formuli 1. V každém případě v Berlíně proběhl ve dnech 20. až 25. května 2014 veletrh ILA 2014.

Letecký veletrh ILA 2014 přilákal na berlínské letiště kolem 230 tisíc návštěvníků, kterým se prezentovalo 1 203 vystavovatelů ze 40 zemí a to jak na zemi, tak ve vzduchu. K vrcholům přehlídky patřil bezpochyby nový Airbus A350XWB a a Airbus A380 společnosti Emirates. Známý Breitling Jet Team s  letouny Aero L-39 Albatros se v Německu, právě při této příležitosti představil úplně poprvé a během veletrhu také Lufthansa pokřtila svůj nový Boeing B747-800 jménem "Niedersachsen".  Co se české účasti týče, na veletrhu ILA vystavovaloe 12 českých vývozců, mezi kterými byly jak výrobci kompletních letadel (Aero Vodochody), tak i leteckých motorů (PBS Velká Bíteš), nebo i  dalších komponbentů (např. La Composite či Quittner and Schimek). Zastoupení zde měly i agentury CzechTrade a CzechInvest a Asociace českého leteckého průmyslu a Armády České republiky s vrtulníky Mi-24 a letouny L-159 Alca, CASA C-295M a JAS-39 Gripen.
 
Ale aktivním účastnímem ILA Berlin 2014 byl Miloš Jenčík, takže je na místě přenechat slovo (i objektiv) jemu (a nebo se na více fotografií podívat na jeho stránky www.airfoto.jencik.net/foto110.php a 110 - ILA Berlin Air Show 2014| Berlín (D) | 24. 5. 2014.
text: (jjk)
 
V Berlíně se konala šestidenní aerokosmická výstava "Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung", více známá pod zkratkou ILA. První tři dny výstavy jsou určeny pro odborníky a zbylé tři dny pro širokou veřejnost. Výstava je doplněna množstvím letových ukázek, počínaje modely a konče největšími dopravními letadly.
Po příchodu do areálu jsem prošel statickou stojánku, i když na ILE to není tak přesné označení. Mnoho letadel na statice je před letovou ukázkou přetaženo na dynamickou stojánku a po odlétání ukázky opět vráceno na statiku, kde si je diváci mohou opět prohlédnout.
Letové ukázky započaly v půl jedenácté startem akrobatického letounu Giles Beierlein GB-202. Následoval český Mil Mi-24 Hind, agrochemický PZL106 AR Kruk a trojice ultralehkých Ikarusů C42b. Dále se předvedl North American AT-6 Texan, Agusta Bell 47 a JAS-39 Gripen. Následoval turbovrtulový Grob G120 TP, po něm dynamická ukázka tureckého Lockheed Martin F-16 "Solotürk". Turecko bylo letošní rok tzv. partnerskou zemí.
Další blok ukázek patřil rakouskému The Flying Bulls: druhováleční Chance Vought F4U-F Corsair a North American B-25J Mitchell, vrtulníky MBB Bo 105 CB a Bell AH-1 Cobra. Z Itálie přilétl cvičný proudový Aermacchi 326 MB. Rozdíly mezi německou a francouzskou verzí vrtulníku Eurocopter Tiger si mohli návštěvníci prohlédnout ve společné letové ukázce. Následoval prototyp dvoumotorového elektrického Airbusu E-Fan.
Svou předposlední sezónu létá na křídle a mezi křídly Peggy Valentin na Boeingu Stearman. Následovala akrobatická skupina Breitling Jet Team na sedmi prudových L-39C Albatros. Dalším vrtulníkem byl Eurocopter EC 145 T2. Předvedla se i dvojice dvouplošníků: Focke-Wulf Fw-44J Stieglitz a Bücker Bü 131 Jungmann. V sólové ukázce se předvedl německý Eurofighter Typhoon a následně jeho předchůdce Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Cvičný proudový Hispanic Aviacion HA-200 zakončil blok sólových ukázek.
Následovala totiž největší ukázka německého letectva, námořnictva a armády nazvaná Willfire: 2x Eurofighter Typhoon, 4x Panavia Tornado, 1x Pilatus PC-9, 1x C-160 Transall, 2x Eurocopter Tiger , 1x Agusta Westland Sea Lynx, 1x Sikorsky CH-53 a 1x Airbus A310 MRTT.
Následoval největší letoun ze sbírek The Flying Bulls, čtyřmotorový pístový dopravní Douglas DC-6B. Další ukázkou byla akrobatická Extra 300L, cvičný North American T-28C Trojan, akrobatický Mü 30 Schlacro a dvojice akrobatických letounů Extra 300. Následovali policejní výsadkáři z vrtulníku Aerospatiale Super Puma. Skupinovou slétanost s kouřovými efekty předvedla skupina Wefly Team na trojici Fly Synthesis Texanech. Předposledním číslem byl Mudry CAP 10B. PosledníLetecké ukázky zakončila švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse na šestici letounů Northrop F-5 Tiger II.
Na ILA se fotí zásadně proti světlu, navíc v sobotu bylo až do pozdního odpoledne zataženo.
text: M.J.
 
A pro pořádek je nutné zopakovat, že více fotografií je možné vidět na 110 - ILA Berlin Air Show 2014| Berlín (D) | 24. 5. 2014 na stránkách www.airfoto.jencik.net a příští berlínský letecký veletrh ILA 2016 se koná od 31. května do 5. června 2016. Ale to určitě ještě letiště Berlin – Brandenburg otevřeno nebude a tak vystavovatelé budou mít habaděj místa na svou prezentaci, jako ostatně v posledních dvou ročnících.
text: (jjk), text, foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama