Akce a soutěže

29.04.2012 22:00

Salto s vrtulníkem

text: (jjk), foto: M.J. Salto s vrtulníkem

Už po desáté se v Plasích sešli obdivovatelé všeho možného létacího, na tradičním prvním leteckém dnu této sezony „Den ve vzduchu“ o víkendu 28. a 29. dubna 2012. V tomto roce přišlo léto mnohem dříve než v ostatních letech a tak i západočeskou leteckou přehlídku navštívilo podle pořadatelů kolem třiadvaceti tisíc diváků, což je o přibližně pět tisíc víc, než v loňském roce. A hlavní novinkou oproti minulým letům bylo premiérové vystoupení, respektive letecké akrobacie vrtulníku Bö-105 ze stráje Red Bull GmbH Dietricha Mateschitze. Sobotní program Dne ve vzduchu 2012 sledoval rovněž Miloš Jenčík a se lze za tímto leteckým dnem ohlédnout nejen zde, ale i na jeho mateřských stránkách viz. Den ve vzduchu 2012

 
Den ve vzduchu v roce 2012 nabídl, jak bylo zmíněno, premiéru akrobatického umění německého pilota Rainera Wilkeho, který je jen jedním ze tří letců na světě, který kousky obvyklé pro akrobatické speciály předvádí s vrtulníkem. V tomto případě se jedná o speciálně upravený stroj Bö-105 (známý i z osmnáctileté služby v české policii) rakouského předváděcího týmu Red Bull. Rainer Wilke na tomto typu vrtulníku létá už od roku 1972, takže tento dvoumotorový víceúčelový vrtulník už zvládá, i včetně akrobacie, naprosto profesionálně, což ostatně předvedl i v Plasích. Kromě vrtulníku Bö-105 se na leteckém dnu představil i vojenský záchranářský vrtulník W3A Sokol, jehož posádku doplnili i další vojenští piloti na strojích JAS-39 Gripen, nebo L-159 Alca.
Civilní sekci zastupoval letecký akrobat Petr Kopfstein s letounem Extra EA-330SC, Miloš Ramert na historickém akrobatickém kluzáku Lo-100, nebo čtyřčlenná akrobatická skupina Folow me ze Zábřehu na letounech Zlin Z-226/326 a nebo vírník, či parašutisty vysazující An-2. Kromě toho zde závodil automobil Mini Cooper s vrtulníkem Robinson R44, své umění tu předváděli hasiči jak na zemí, tak ve vzduchu v podobě letounu Z-37 Čmelák a vše kromě doprovodného programu doplnila výstava amerických automobilů ze 60. a 70. let, pohyblivá výstava RC modelů automobilů a výstava historické hasičské techniky.
Více fotografií lze najít na stránkách Miloše Jenčíka www.airfoto.jencik.net a
text: (jjk), foto: M.J.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama