Akce a soutěže

07.12.2014 20:02

S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …

text,foto: (jjk) S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …

…aneb dobří čeští holubi se přece vracejí. „S Hanzelkou a se Zikmundem, projdeme se Jerichem, uspořenou libru půjdem, propít s panem Werichem. Scotland Yard zločince hledá, ubohá Rusalka bledá…“zpíval v šedesátých létech Karel Hála na reklamní vánoční gramofonové desce, a když opomineme název jednoho slavného filmu, víme, že dobře trénovaní holubi (ostatně velice dobří letci) se vždy vrací do své domoviny. Tyto dvě nesourodé věci mne napadly během páteční Mikulášské (tak trochu předpremiérové) nadílky, kterou obstarala letecká společnost Flydubai na pražském ruzyňském letišti otevřením pravidelné linky mezi Dubají a Prahou 5. prosince 2014 (ačkoli oficiálně a slavnostně bude otevřena linka až 11. prosince 2014). Možná už jen proto, že v pilotní kabině seděli tři čeští piloti (jeden ve smíšení posádce ve směru z Dubaje a oba dva při návratu z Prahy).

Nu je asi na místě poněkud rozklíčovat ty podivuhodné asociace. V každém případě se na svatého Mikuláše 5. prosince 2014 nad Prahou poprvé zjevil Boeing B737-800 letecké společnosti Flydubai, který na ruzyňské letiště přivedl český kapitán Jan Taršinský s Kennethem Robertsem v křesle prvního důstojníka (trochu kuriosita je, že tento britský pilot je jmenovcem amerického spisovatele a romanopisce Kennetha Robertse, ale jde opravdu jen o shodu jmen). Ona to spíš byla taková předpremiéra. Sice od 5. prosince 2014 je pravidelná linka společnosti Flydubai mezi Prahou a Dubají v provozu, ale k oficiálnímu slavnostnímu ceremoniálu dojde až ve čtvrtek 11. prosince 2014. Nu což, Mikulášský let byl okořeněn právě přítomností českých pilotů v kokpitu tohoto letounu (mimochodem právě i Flydubai působí utěšené stádečko českých a slovenských pilotů, pilotek a členek a členů palubního personálu), protože kromě smíšené česko-britské posádky, která s letounem v Praze dosedla na dráhu, se opačným směrem zpátky do Dubaje vydala dvojice kapitán Miroslav Řanda a první důstojník Jan Chalupník. Řekněme, že někteří z dobrých holubů (jinak též skvělých letců), kteří se přece vracejí našli na svatého Mikuláše cestu zpět do své domoviny. Tak možná cestující na této nové lince mezi Prahou a Dubají některé piloty, nebo členy českého (nebo slovenského) palubního personálu při cestě potkají.
Pokud se dostanu k druhé asociaci, spojené s reklamní vánoční písničkou Karla Hály z roku 1966 (tedy kromě toho, že jsem se v tom roce narodil a kromě toho, že ta písnička vyšla na gramofonové desce pracovníků obchodu s průmyslovým zbožím), tak v ní se objevuje text: „S Hanzelkou a se Zikmundem, projdeme se Jerichem, uspořenou libru půjdem propít s panem Werichem … … kouzelnou lampu pana Aladina, ta nám naše přání splní hned, blízký je nám celý svět…“ Tak tedy když to vezmeme od konce, tak Aladin je jak známo pohádková postava z arabského světa vlastnící začarovanou lampu, ve které žil kouzelný Džin plnící vždy tři přání. Ovšem k létání patří i pokud možno přívětivé počasí (tedy je příjemnější létat v přívětivém počasí) a k počasí patří také Aladin a to takzvaný numerický model počasí (Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Development International)…. A co se týče slavných cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, tak tito dva pánové se samozřejmě také vypravili při svých cestách do Asie, kde strávili pět let a v letech 1959 a 1960 se pohybovali i po arabském světě, neboli Blízkém východě, ale kuriosní je, že shodou okolností Dubaj (spolu s ostatními emiráty tehdy britské koloniální území) na své cestě vynechali. Ze sousedního Kataru (rovněž tehdy britské kolonie) putovali po moři do íránského Bandar Abbásu a zpět do ománského Maskatu. A nakonec Dubai, nebo také Dubayy znamená v překladu do češtiny cosi jako „místo srazu“, nebo „místo setkání“…takže z toho vychází titulek o Hanzelkovi se Zikmundem, kteří se setkali s Aladinem a dobří holubi se přece vracejí.
Tím prvním „ocelovým“ holubem, který se v barvách letecké společnosti Flydubai 5. prosince 2014 na pražském ruzyňském letišti zjevil, byl Boeing B737-8KN(WL) A6-FER (cn 40268/ln 5163), který byl vyroben 28.října 2014 v konfiguraci pro 174 pasažérů (C12Y162) s dvěma motory CFM International (GE Aviation a SNECMA) CFM56-7B27E a službu u společnosti nastoupil 10.listopadu 2014. Sama nízkonákladová letecká společnost Flydubai (www.flydubai.com) byla založena v roce 2008 a faktickou činnost zahájila 1.června 2009. Ve své flotile má pouze letouny jednoho typu a to čtyřicet tři stroje Boeing B737-800. Podle objednávek by jejich počet měl dosáhnout celkem šedesáti. Krom toho Flydubai objednala dalších sedmdesát pět strojů nové modernizované typové řady Boeing B737 MAX8. Společnost létá do více než osmdesáti destinací na Blízkém východě, v severní a východní Africe, indickém subkontinentu, Asii a východní Evropě z mateřského mezinárodního letiště v Dubaji. Do Prahy Flydubai létá čtyřikrát za týden a to v úterý, čtvrtek, pátek a v neděli (a do Bratislavy dvakrát v týdnu v úterý a v sobotu).
Takže Mikulášská nadílka byla letos o to příjemnější, že sebou přinesla i zcela hmatatelnou českou stopu, což bylo pro mne (a jistě nejen pro mne) velmi milé překvapení. Na tomto místě nezbývá než poděkovat za ochotu a vstřícnost především panu Janu Chalupníkovi (ale i Josefu Chalupníkovi), ale i dalším českým pilotům Janu Taršinskému a Miroslavu Řandovi (a také Kennethu Robertsovi) za svolení se zveřejněním jejich jmen a popřát jim (a i jejich kolegyním a kolegům působícím u Flydubai), aby se domů na křídlech „bulíků“ vraceli při pravidelných linkách co nejčastěji…
 
 
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

foto (jjk) foto (jjk)
foto (jjk)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama