Akce a soutěže

14.10.2012 16:59

S Eduardem V Hůrkách…a vždyť rostou houby

text,foto: (jjk) S Eduardem V Hůrkách…a vždyť rostou houby

Od místa zvaného V Hůrkách, východně od Hachlova vrchu svažujíc se směrem k Nesvačilům, bylo letos na svatého Eduarda vyletněle a tak se napravil dojem z loňského roku, kdy tradiční podzimní akci místních modelářů vzala voda (viz. Nepředeveď a neprodej). A kdo se nedal odradit datem s třináctkou, tedy 13. října 2012, či neběhal po lesích a s kosou a hráběmi nesklízel haldy houbiček, kterých jsou podrosty v mechu a jehličí plné, tak neprohloupil pokud zabloudil na modelářskou část benešovského letiště. Tam se jako obvykle na závěr sezony sešli modeláři, kteří předváděli a prodávali své výtvory. Ostatně se tato pravidelná akce jmenuje Předveď a prodej. A jak tak letně bylo jasno a slunečno, tak jako modýlky vypadala i opravdická letadla, včetně dvou po sobě přelétajících budulínků Airbus A380 společnosti Emirates.

O Airbusu A380 jsme si říkali jindy viz. První singapurský Airbus A380 a A ještě tu o Budulínkovi… a ani jeho modýlek v Nesvačilech nepřistál. Přistávaly zde však všemožné jiné druhy a typy modýlků těch, kteří chtějí během zimy něco nového kutit a potřebují tak vyprázdnit dílnu. A samozřejmě se tu s některými svými výtvory ukazovaly i některé modelářské firmy jako třeba s malými polystyrénovými maketami stíhaček z druhé světové války se tu ukazovala firma Alfa Model, nebo historické SAM modely zde ukazovala společnost Classic Models a dalších výrobců leteckých modelů. A kromě toho mohl leckoho zaujmout model akrobatického letounu Sbach 342, jehož „dospělá“ jednomístná verze je známá i z naší oblohy, protože „dospělý“ letoun SBach (viz. Oranžová neděle "S Bachem"?) sedlá u nás Marek Hyka. A také určitě pro náhodné příchozí byl zajímavý pohled na český letecký akrobatický letoun Z-526 AFS s imatrikulací OK-CXC. Nejen, že tento letoun v modelářské podobě se pohybuje naprosto dospěle, ale imatrikulace není fiktivní, protože OK-CXC na sobě nosí totožný stroj ve skutečné velikosti, který je v majetku Hanáckého aeroklubu Olomouc. Jediný podstatný rozdíl je v tom, že zmenšený stroj, který byl v vidění i v Nesvačilech má na sobě pruhy červené a originální předloha má pruhy modré. Tomu modrému z Olomouce se letos 5. května 2012 podařilo na letišti v Bohuňovicích přistát se zataženým podvozkem na břicho, protože pilot opomněl vysunout podvozek a letoun byl poškozen. Červená zmenšenina Z-526 AFS OK-CXC však přistála s podvozkem bez problémů.  
A i ostatní modýlky neměly problémy s přistáváním a tak ti co nepotřebovali něco koupit a nebo prodat a jen se přišli podívat, nemuseli se nudit. A ti co tu byli tak říkajíc služebně, tak se rozbalili své improvizované stánky a nabízeli stavebnice, nebo celé modely, příslušenství, náhradní díly a motory a podobně.
Čekají tedy i na modeláře zimní měsíce a ti zcela jistě budou kutit seč jim síly budou stačit, aby už 21. dubna 2013 mohli na dalším „Předveď a prodej“ na modelářském letiště Nesvačily v areálu letiště Benešov v Bystřici, nedaleko zámku Konopiště, ukázat jak se připravili se svými modýlky během zimy na novou sezonu.
A kdo si chce vzpomenout na jiné návštěvy na benešovském letišti může se podívat na odkazy z roku 2010 Gripen, Chvojen a Keltové, r.2011 A už i Nad Loukami se probudili…, Nepředeveď a neprodej a zajímavost z r.2010 Benešovská konina a nebo z roku 2006 Čtvrt století s obry…, r.2009 Nesvačilské podívání podruhé, r.2011 Nesvačilské létání a i nějak jinak něco co má něco společného s benešovským letištěm u r.2008 Říjnová cesta kolem Bystřice, r.2012 Vrnící rodinka…, Nevlezem za kamna a nevlezem…, Takovej blbej kufr…, …a ještě cestou…
text, foto: (jjk)
Zdroj: www.minfo.cz
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama