Akce a soutěže

04.09.2011 20:19

Rumcajsova stovka u Poráku…

text,foto: (jjk) Rumcajsova stovka u Poráku…

…se v sobotu 3. září 2011 slavila a vlastně k tomu šlo připojit i pětaosmdesáté výročí vzniku plachtařského odboru jičínské odbočky Masarykovy letecké ligy. To nedaleko městečka proslaveného lesem Řáholcem, loupežníkem Rumcajsem a jeho rodinkou se oslavovalo výročí prvního létání vzduchoplaveckého. Událo se to sice až 15. října 1911, ale kdo ví jaké bude počasí, takže vcelku rozumně se členové Aeroklubu Jičín rozhodli pořádat létavou oslavu už v září, počasí jim dalo i zapravdu a tak se vedle pravostranného přítoku řeky Cidliny, tedy na břehu potoku Porák proháněly letouny všech kategorií a velikostí včetně historizujících strojů mladoboleslavské historické letky a přenesly tak diváky o celých sto let zpátky a průřezem i do různých etap letecké historie až po dnešek a vojenské stroje JAS-39 Gripen.

Dvakrát jsme se na letiště Jičín ve Vokšicích už podívali a to jak v roce 2009 viz. Malá zastávka v Českém ráji a v roce loňském viz. …“vidíš Karle, to není země, to je zahrádka…. a tak se ještě zmíníme o některých záchytných bodech letecké historie v Jičíně.
Jak bylo řečeno 15. října 1911 létal zhruba v místech současného letiště aviatik Evžen Čihák, a v roce 1926 před pěta osmdesáti lety vznikl (již také bylo zmíněno) plachtařský odbor místní odbočky Masarykovy letecké ligy (MLL). Dne 27. října 1934 tu už Masarykova letecká liga pořádala první letecký den a kromě místa u potoku Porák se také plachtařsky dovádělo na kopci Zebín. O dva roky později bylo rozhodnuto o výstavbě vojenského letiště u Čejkovi a udály se tu tak tedy i vojenské manévry. Vzhledem k tragickým událostem druhé světové války však vojenské letiště nakonec nevzniklo a na další létání si museli jičínští aviatici počkat až do roku 1945 kdy vznikla v Jičíně pobočka Českého národního aeroklubu a na kluzácích jeho členové trénovali jak na Zebíně, tak v Lužanech. V roce 1946 majitel vokšického velkostatku hrabě Schlik pronajal aeroklubu bezplatně na devadesát devět let plochu, kde dnes letiště leží a zároveň s tím se začalo s budováním i hangáru. U příležitosti dokončení základní podoby letiště se konal 14. září 1947 velký letecký den kdy tu přistával i německý dopravní třímotorový letoun Junkers Ju-52, který na vyhlídkové lety vyvážel nadšené návštěvníky. Týž rok v prosinci v Jičíně  začala fungovat i četnická letecké hlídka s letouny K-65 Čáp a Sokol M1D a o rok později se tu usadila i část vojenské akademie z Hradce Králové, která zde prováděla se svými svěřenci výcvik na letounech Zlin Z-381. V roce 1950 ukončují činnost létajíco četníci a o rok později se z Českého národního aeroklubu, respektive Aeroklubu republiky Československé stává Dobrovolný svaz letectví, neboli Doslet a o dva roky později Svazarm (Svaz pro spolupráci s armádou). Do Jičína přicházejí i nové letouny, především větroně a v roce 1959 kdy je direktivně zlikvidován aeroklub v Lomnici nad Popelkou a i tamní letiště přicházejí členové z Lomnice do Jičína.
V roce 1965 na jičínském letišti vzniká stanice Agrozetu, později Slov-Airu (a dnes Air Specialu) a tak se zde objevují první letouny Z-37 Čmelák, An-2 a PZL-Mielec M-18 Dromader. Dnes tu tedy u Air Specialu sídlí první dva zmíněné stroje.
A konají se i letecké dny, či dny otevřených dveří a to v roce 1975 v rámci 30. výročí konce druhé světové války, po té 22. srpna 1987 při příležitosti oslavy 40. výročí otevření letiště a v roce 1990 k 50. výročí Bitvy o Británii. To už neexistuje Svazarm a Aeroklub Jičín je samostatnou jednotkou. A ke stoletým oslavám prvního letu v Jičíně a nad Jičínem přispěl svou troškou i místní plachtař Jan Borůvka, který se letos na Plachtařském mistrovství České Republiky vybojoval zlatou medaili.
Sobotní létání se jičínským aviatikům bezesporu (i přičiněním počasí) vydařilo a lze si jen přát, aby se podobná setkání opakovala častěji, vždyť sami jičínští létavci o svém letišti říkají, že je nejkrásnější u nás…a ostatně i autor těchto řádků to v loňském roce tak trochu naznačil viz. …“vidíš Karle, to není země, to je zahrádka…..
text, foto: (jjk)

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama