Akce a soutěže

19.06.2011 21:37

"Roudnice" slavila dvacetiny

text, foto: M.J. "Roudnice" slavila dvacetiny

"Roudnice" neboli Memorial air show slaví dvacetiny a je na čase vzpomenout na přílet letadel, o kterých jsme do té doby jen čítávali - na první návštěvu Hurricana a Spitfira v Československu, na malý tříbarevný znak pod jejich kabinami, na plný autobus našich válečných letců, na neopakovatelnou atmosféru tohoto setkání, na ... a následoval páteční přílet letounů OV-10 Bronco, Vought F4U-4 Corsair, tří strojů Bücker Jungmann, jaroměřské čtyřky Zlínů Z-50LX a Jaku-3U, nebo vrtulníku Mi-171.

 
Nedělní ráno přivítalo návštěvníky kupovitou oblačností a silným větrem, což neznemožnilo pořádání vyhlídkových letů po celé dopoledne. Samotný program odstartoval výsadek z An-2, kdy se z nebe snesli nejen parašutisté, ale i dešťové kapky dosti výrazné přeháňky. Do tohoto nečasu odstartoval poprvé v Čechách předváděný dvoumotorový OV-10 Bronco. Následoval zřídka vídaný vodochodský Aero L-39 Albatros v zajímavé kamufláži. Bezmotorovou akrobacii na L-13 vystřídal Jak-3U a trojice Bückerů Jungmann.
Flying Bulls Aerobatic Team nejdříve doprovodil L-200 Moravu a pak předvedl svou klasickou sestavu. Dalším z warbirdů byl North American T-6G Texan. Armáda České republiky se prezentovala průletem dvojice strojů JAS-39 Gripen spolu s párem letounů Aero L-159 Alca. Hotovost provedla několik průletů a Alca bez podvěsů celou sestavu. Předtím však vystoupil zástupce soutěžní bezmotorové akrobacie na kluzáku Swift. Následoval Lisunov Li-2, AD-4N Skyraider a akrobacie na Extře 300SR.
Další akrobatickou ukázku měla na svědomí nestárnoucí padesátka, tedy Zlín Z-50, i tak trochu zaakrobatil vojenský vrtulník Mi-35 a následoval palubní letoun Vought F4U-4 Corsair se svým nezaměnitelným křídlem. Následoval blok vrtulníků R-22 a R-44, opět akrobacie na Z-50 a poslední číslo, očekávané či zatracované sestřelování balónků trojicí Zlínů Z-142. A pak už jen následoval odlet zúčastněných letadel… a to bylo dvacáté výročí od prvního ročníku Memorial Air Show v Roudnici nad Labem…
text, foto: M.J.
 
Další obrázky z Roudnice na stránkách Miloše Jenčíka: Memorial Air Show 2011 | Roudnice nad Labem | 17. a 19. 6. 2011

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama