Akce a soutěže

14.05.2017 22:28

Rojení vrtulníků nad Hradcem

text: (jjk), foto: Roman Svoboda Rojení vrtulníků nad Hradcem
V polovině května, konkrétně 12. - 13. května 2017 se v Hradci Králové konal už sedmnáctý ročník mezinárodního setkání leteckých záchranných služeb Helicoptershow 2017. Součástí vrtulníkového festivalu byly tradičně nejen odborné semináře, ale i praktické ukázky a prezentace spolupráce integrovaného systému, a v sobotu i letecký den.
V tomto roce došlo i na jeden pozoruhodný rekord. Pořadatel této akce, pilot letecké záchranky DSA a bývalý letecký akrobat Daniel Tuček stihl odlétat za 17,5 minuty čistého času předvést sedm různých vystoupení na sedmi různých vrtulnících, čímž se zapsal i do tuzemské knihy rekordů.
Pátek byl tradičně věnován odborným seminářům a praktickým ukázkám zásahu Integrovaného záchranného systému. To se předváděly především vrtulníky letecké záchranky, pozemní záchranáři a hasiči a policisté.
V sobotu letový program lidem ukázal i poněkud jiný typ pilotáže, jako například vrtulníkáře ze skupiny Flying Bulls, který předvedl vzdušné kreace na vrtulníku Bö-105 a kromě toho akrobacii na klasickém letounu předvedl účastník světové série Red Bull Air Race Petr Kopfstein na letounu Extra 330. A předvadl se ve vzduchuh i na zemi výmysl Pavla Březiny, vírník Calidus, respektive GyroMotion, tady jediný vírník homologovaný pro silniční provoz. Kromě toho došlo i na akrobacii kluzáku Swift a sólové předvedení polského vrtulníku modelu W3A Sokol. A když jsme u toho vrtulníkování. Po té co se letečtí i pozemní záchranáři předvedli odborníkům, ukázali se i divákům. Těm se předvedli vrtulníkáři při simulovaném zásahu šesti helikoptér, včetně simulovaného hašení a záchrany osob. Při zásahu nebyly vidět jen vrtulníky, kterých se tato akce tradičně týká, ale i kynologové, celníci a raritní terénní sanitní vůz Volkswagen Amarok při simulované havárie kamionu Scania.
…a tak takhle ve stručnosti vypadal vrtulníkový festival Helicoptershow 2017, ale pro připomenutí těch předešlých..
V roce 2016 Patnácté rojení u Piletického potoka, a předchozí návštěvy  2015 Vlastně jen taková polovina, a dále viz. rok 2014 Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …, Na Air Ambulance v roce 2002 viz. Tradiční sešlost na letišti Věkoše …, v roce 2005 viz. Letečtí záchranáři v Hradci Králové. V roce 2008 se tradice přerušila a k obnovení vrtulníkářského veletrhu Helicoptershow došlo až v roce 2011 viz. Návraty na Pouchov… a rok 2013 a viz. Rotory pro celou Evropu….
text: (jjk), foto: Roman Svoboda www.helidat.cz
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama