Akce a soutěže

17.06.2018 15:16

Rej historických strojů opět nad Bezděčínem

text: (jjk), text, foto: M.J. Rej historických strojů opět nad Bezděčínem

Opět po roční přestávce se na mladoboleslavské letiště v Bezděčíně slétla řada historických letounů, historizujících replik i strojů současných a úplně nejmodernějších na tradičním „Dobovém leteckém dni“. V Mladé Boleslavi mají výhodu, že řadu strojů mají i v živém leteckém muzeu pojmenovaném po aviatickém průkopníkovi Metoději Vlachovi, ale v sobotu 16.června 2018 se (jako obvykle) na bezděčínském letišti objevily létající klenoty z celé Evropy. Nadační fond letadla Metoda Vlacha a Aeroklub Mladá Boleslav tak opět po dvou letech uspořádaly leteckou přehlídku, která letos zároveň připomněla i stoleté výročí vzniku Československa.

 
Již po dvanácté se tak na letišti Aeroklubu Mladá Boleslav konal „Dobový letecký den“. Letové ukázky zahájila skupina „Follow Me“, tentokrát v netradičním tříčlenném složení, po něm následoval jednočlenný výsadek z letounu L-60 Brigadýr a vícečlenný výsadek z trojice Antonovů An-2, které provedly i několik průletů. Na trojici největších dvouplošníků navázala trojice o něco menších cvičných dvouplošníků Bücker Jungmann. Stejnou úlohu, ale na druhé straně fronty, vykonával De Havilland DH-82 Tiger Moth, který předvedl i akrobatické prvky. Za strojem Z-37 Čmelák byly na oblohu vytaženy kluzáky VT-116 Orlík II, L-13 Blaník a VSO-10. Tiché kluzáky vystřídala ukázka nejhlučnější, sólové předvedení letounu Saab JAS-39 Gripen. Následovalo druhoválečné okénko s letouny Polikarpov Po-2, ultralehký Fieseler Fi-156 Storch, Piper L-4H, North American AT-6C Harvard Mk.II a Beech C-45 Expeditor.
Následovala trojice letounů Přikryl-Blecha PB-6 Racek, Klemm 25 H, Be-50 Beta Minor a Beneš-Mráz Be-60 Bestiola. Bezmotorovou akrobacii zastupoval L-13AC Blaník a motorovou skupinovou Flying Bulls Aerobatic Team na čtveřici akrobatických speciálů XtremeAir XA-42. Po akrobacii bezmotorové a motorové přišla na řadu akrobacie rotorová v podání vrtulníku MBB Bö-105. Dále se předvedly warbirdy: Supermarine Spitfire LF.XVIE, Curtiss P-40 Warhawk, North American T-28 Trojan a Lockheed P-38 Lightning, do jejichž vystoupení se vklínil Caudron G.3. Na obloze se předvedly také ultralehké repliky letadel I. světové války Nieuport 12, Morane BB, Fokker DVIII a Sopwith Camel, které vystřídala akrobacie Bückeru Jungmeister. Letectvo AČR bylo mimo Gripenu zastoupeno i dopravním letounem CASA C-295.
Úplné počátky létání divákům připomněla dvojice letadlo Metoděje Vlacha a Grade. Největším letadlem nad boleslavským letištěm se stal Boeing 737 MAX8 v barvách SmartWings (tedy Travel Service), který předvedl několik nízkých a velice tichých průletů. Letecký den byl zakončen průlety výše uvedené čtveřice warbirdů a akrobacií Martina Šonky na Extře 300SR.
 
A pro připomenutí předchozí návštěvy Mladé Boleslavi viz. Velké tlusté překvapení nad Bezděčínem a Ředitel jihočeských strojíren, který se proslavil v Boleslavi a viz. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzeaKdyž dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau; (viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku), Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou rokuTrojice třicítky a třetí runda v BezděčíněVčera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh … a viz. Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dalPáteční předkolo v BezděčíněPodesáté v Bezděčíně a Páteční předkolo v Bezděčíně (2006 Popáté v Mladé Boleslavi, 2008 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi) a Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal a viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?Pohár pro "Vosy" v BezděčíněDvě třetiny Metoděje bez Cyrila a skoro bez vítěze…a Vosy padaly jak zralé hrušky a Dovětek ke stovce mechanika Metoda.) 
 
A více fotografií na stránkách Miloše Jenčíka 163 - Dobový letecký den 2018 | Mladá Boleslav | 16. 6. 2018, respektive  http://airfoto.jencik.net/foto163.php
 
text: (jjk), text, foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama