Akce a soutěže

10.06.2018 10:51

Rakovnický příspěvek ke stým narozeninám

text: (jjk), text, foto: M.J. Rakovnický příspěvek ke stým narozeninám
V roce 2016 proběhl na rakovnickém letišti letecký den, který byl oslavou sedmdesátých narozenin tamního letiště. V Aeroklubu Rakovník se tím chtěli vrátit k tradici pořádání leteckých dnů na tomto letišti. Příležitost se naskytla hned o dva roky později při příležitosti sta let československé státnosti a tak letecký den, který proběhl 9.června 2018 byl tak jistým příspěvkem k tomu to výročí. 
Na rakovnickém letišti sídlí jak letci, tak i modeláři a modelářské letecké dny byly pravidelnou atrakcí návštěvníků letiště mnoho let, kdy se nekonaly letecké dny tak říkajíc velkých letadel, nebo letecké soutěže. V posledních letech se zde konají, ale i navigační soutěže, včetně republikových šampionátů a právě v roce 2016 došlo i k obnovení tradice leteckých dnů, na kterou navázal i 9.červen 2018. Leteckého dne se tak účastnili i členové modelářského Air Show Teamu Rakovník se svou známou  imitací bitvy z druhé světové války, bylo si možné vyzkoušet simulátor letounu Skyleader 600 a prohlédnout historickou vojenskou techniku, nebo techniku Policie České reubliky a Hasičského záchranného sboru.
 
Ale hlavně se na letišti Aeroklubu Rakovník v sobotu 9. června 2018 konal letecký den.
V dopoledních hodinách přilétali účastníci a také se konaly vyhlídkové lety (nebo jak se jim dnes musí říkat, seznamovací, či fotolety).
Program započali modeláři leteckou bitvou mezi RAF a Luftwaffe. Samotný letový program začala pětice letounů Skyleader různých verzí, po nichž následovalo několik průletů dopravního letounu Českých aerolinií ATR 42-500. Následovaly ultralehké repliky letadel I. světové války Nieuport 12, Morane BB, Fokker D.VIII a Sopwith Camel. Poté následovali zástupci našeho předválečného letectví: Avia BH-1 a Racek PB-6. Prvním a zdaleka ne posledním warbirdem na rakovnické obloze byl cvičný De Havilland DH-82 Tiger Moth, který předvedl kompletní akrobatickou sestavu. Obuvníka Baťu a jeho přínos rozvoji letectví připomněl Lockheed 10A Electra, po kterém létal na stále více zataženější obloze Harvard Mk.IIa. Následovala akrobacie na Zlínu Z-50LX a poté ukázka skupinové slétanosti skupiny Follow Me na čtveřici Zlínů Trenérů. A protože Trenérů různých verzí není nikdy dost, dalším číslem programu byla jiná čtveřice plus sólová akrobacie pátého. Bezmotorové létání zastupovala dvojice ve žlutém, konkrétně Krajánek a Luňák. Nestárnoucí "Andula" An-2 předvedla hašení požáru, současnou akrobacii pak zastupoval oranžovočerný Sbach 300. Dále se představila trojice aerotaxi ve složení L-200 Morava, Aero 45 Super a Aero 145. Jak se akrobatí s dvouplošníkem předvedl červený licenční Bücker Casa 1-131E Jungmann a jak se létá jen nízko pak ukázal Let Z-37 Čmelák. Dalším číslem programu byli parašutisté, turbovrtulový SM-92TE Praga Alfa a Supermarine Spitfire LF.XVIE. Letový program ukončil svým nezaměnitelným zvukem ultralehký UL-39 Albi.
Fotografie jsou řazeny nahodile a byly pořízeny v sobotu, kdy všude v okolí byly bouřky a silně pršelo, jen nad rakovnickým letištěm začalo pršet až po ukončení letových ukázek.
 
Ale více fotografií lze najít na stránkách Miloše Jenčíka www.airfoto.jencik.net, resp. http://airfoto.jencik.net/foto162.php
 
 
text: (jjk), text, foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama