Akce a soutěže

03.07.2017 20:47

První rok na Radarce

text: (jjk), foto: Jakub Dvořák První rok na Radarce
Občas se tak stává, že se i muzeum přestěhuje z místa na místo, ale nebývá to tak úplně zvykem. Ale tato, původně nejspíš nemilá, ale z dnešního pohledu spíš pozitivní událost se stala leteckému muzeu, dnes sídlícího v areálu bývalé radarové stanice u Koněšína. A tak macešské papalášstvo města Olomouc vystřídala vstřícnost malé vesničky Koněšín a tak se letecké muzeum přestěhovalo v roce 2016 a 2.července 2017 tak bylo možné oslavit první narozeniny expozice v novém prostředí.   
Letecké muzeum sice vzniklo v Olomouci v roce 2009 z iniciativy leteckého nadšence, restaurátora (a zároveň herce olomouckého divadla) Zdeňka Svobodníka. Ale nebyl samozřejmě sám a obklopil se dalšími nadšenci různorodých odborností, od leteckých mechaniků, někdejších pilotů, konstruktérů a utvořili Sdružení 1. leteckého školního pluku. Vzhledem k tomu, že původně politická reprezentace města Olomouc byla tomuto záměru pozitivně nakloněna, poskytla na letišti v Neředíně dva hangáry (viz. V Neředíně otevřeno). Ale to je jiná historie. V roce 2015 radnice však smlouvu vypověděla a hangáry následně zbourala a tak nezbylo než hledat nové místo, kam se podařilo sbírky přestěhovat. To místo se podařilo sehnat nedaleko obce Koněšín, v místě zaniklé někdejší radarové stanice, které se říká „Radarka“ (logicky). Tam se podařilo exponáty muzea přestěhovat během jarních měsíců roku 2016 a 2.července 2016 slavnostně otevřít.   
A tak také na rok přesně, bylo možné na „Radarce“ oslavit první narozeniny tohoto muzea, kde si mohli návštěvníci prohlédnout nejen (v různém stavu rekonstrukce) letouny MiG-21, Aero Ae-270 Ibis, Suchoj Su-25K, Aero L-39 Albatros, L-13 Blaník, MiG-15UTI, vrtulník Mi-24D, ale i oba stroje produkce kunovického Letu, a to jak prototyp L-610M, nebo (zatím) skelet letounu L-410. Kromě toho zde lze najít simulátory a trenažery v podobě britského D4 Link Trainer, TL-21, nebo trenažéru letounu Alphajet a nebo různé letecké motory a letecké přístroje.
Návštěvníci prvních narozenin Leteckého muzea Koněšín mohli nahlédnout i do restaurátorské dílny, ukázky pozemní techniky, nově otevřenou krytou expozici, nebo absolvovat dětskou keramickou dílnu.
Ale jinak muzeum nabízí a hlavně bude nabízet (protože se stále buduje a rekonstruuje) odporné přednášky, nebo promítání a podobně. A hlavně průběžně jsou doplňovány další exponáty, a ty stávající postupně rekonstruovány a opravovány. Posledním je například polský vrtulník Mi-2, který jistě co nevidět bude dalším z klenotů koněšínského muzea…
Na začátku července muzeum v Koněšíně, v prostoru někdejší radarové stanice, oslavilo první narozeniny (k historii tohoto muzea od vzniku v Olomouci, po dnešní „ubytování“ v Koněšíně se ještě vrátím) a lze doufat, že nebude Zdeňka Svobodníka a jeho tým čekat podobný osud jako v Olomouci. Zcela jistě v tomto zajímavém areálu je možné i nadále letecké muzeum rozvíjet a budovat. Jen je drobná nevýhoda, že se jedná o někdejší radarovou stanici a tak není v bezprostřední blízkosti žádné přijatelné letiště, tedy pokud nepočítáme nedaleké vojenské letiště v Náměšti nad Oslavou…
V Koněšíně bývávala kdysi letecká hláska německé armády Flugwache 29 podřízená Fluko Brünn a po té i radarová stanice Československé lidové armády. Po jejím zrušení se v areálu vystřídalo několik nájemců a prostor fungoval jako sportovně rekreační areál. V srpnu roku 2016 se koněšínská radnice rozhodla pronajmout prostor do roku 2036 a vyhlásila Usnesením 3/9/2015 dne 6.srpna 2015 tento záměr. A nakonec zastupitelstvo na zasedání Zastupitelstva obce Koněšín 18.května 2016 (3/5/2016)schválilo Nájemní smlouvu na dlouhodobý pronájem sportovně rekreačního Radarka mezi obcí Koněšín a Zdeňkem Svobodníkem, který zastupuje (a je hlavním nositelem myšlenky leteckého muzea a jeho šífem a hlavním tahounem) někdejší Letecké muzeum Olomouc, nyní tedy Koněšín. 
text: (jjk), foto: Jakub Dvořák
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama