Akce a soutěže

13.10.2012 19:32

Pozdě, ale přece, aneb prasata útočí

text,foto: (jjk) Pozdě, ale přece, aneb prasata útočí

Tak jak se poslední tři týdny věnuji napravování malých hříchů a splácení drobných dluhů. Tedy tomu, co se během napěchované sezony nestihlo a nepodařilo viz. návštěva Chotěboře U kapličky samet, u Silničky muchomůrka … a Havlíčkova Brodu Malý restík z Vysočiny. Tentokrát tedy na řadu přišlo bývalé práškařském letišťátko východně od jihomoravského Blanska a to letiště letiště Kotvrdovice, které obhospodařovává Letecký klub LAA - letiště Kotvrdovice. Původně jsem chtěl začít vysvětlením, proč je v titulku „Pozdě, ale přece“, ale musím na úvod vysvětlit, co znamená zmínka o prasatech. V sobotu 13. října 2012 totiž stále na stránkách letiště Kotvrdovice (www.letiste.kotvrdovice.cz) visí až skoro zoufalá prosba „Prasata útočí!!! Letiště zavřeno, neschopné, provozu!!!“ s žádostí o pomoc s opravou rozryté a znehodnocené vzletové a přistávací dráhy. Už jednou s prvními podzimními dny si prasátka vybrala úhledně upravený trávníček ke svému neblahému dovádění, ale po opravě a rozmístěním ohradníků se divoká zvěř vrhla na letištní plochu s nebývalou intenzitou a to donutilo místní létavce, letiště uzavřít a pustit se do nezbytných oprav. A je tedy tady na místě kotvrdovickým držet palce, aby se vše podařilo co nejdříve dát dohromady a i vyzvat ty, kteří jsou ochotni pomocnou ruku přidat k dílu a mají Kotvrdovice v dosahu, a mají čas a možnost, aby nějakou troškou s opravou dráhy pomohli. 

Ale ono to začalo vlastně úplně jinak. Když se na počátku roku konstruoval kalendář akcí, nějakým drobným nedopatřením, či informačním šumem, došlo k tomu, že se zjevil nepřesný termín pravidelného srpnového sletu v Kotvrdovicích. Naštěstí si pozorný „náčelník“ leteckého klubu v Kotvrdovicích Zdeněk Moravec včas všiml nepřesného termínu v kalendáři magazínu a emailem označeným „Pozdě, ale přece“ poslal správný den konání sletu (tedy sobotu 25. srpna 2012). Ale, protože jsem se v den sletu do Kotvrdovic nedostal, napravil jsem to svou historicky první návštěvou na tomto letišti v jiný den a osobně panu Zdeňku Moravcovi poděkoval.
A protože (na rozdíl od zmíněných prasat) jsem se na toto letiště podíval poprvé, je zde na místě se o něm alespoň několika větami zmínit. A to i pro ty, kteří zde ještě nikdy nebyli.      
Letiště bylo původně vybudováno, podobně jako jiná letiště pro agrochemickou činnost už více než třemi a více desítkami let, kdy tyto plochy vznikaly.
V polovině devadesátých let tato plocha zaujala partičku nadšenců z okolí Blanska a tak v roce 1995 vzniká Letecký klubu LAA Blansko – Kotvrdovice. Ten se na tomto letišti usadil a už v létě toho roku se zde objevuje první provizorní hangár a začíná výcvik prvních pilotů. Rodinka letounů a létavců se utěšeně rozrůstala a tak už za čtyři roky stál na letišti další hangár a po té i další výstavba areálu s provozní budovou a dalším zázemím. A dnes tak jsou na letišti necelé dvě desítky ultralehkých letounů včetně dvou kruláků a čas od času sem i zabloudí i Z-37 Čmelák (který tu ostatně v dobách největšího rozmachu agrochemické činosti byl jako doma) tahající do vzduchu legendární větroň L-13 Blaník. A kromě toho tu působí i dvě letecké školy zaučující nové piloty (a není také bez zajímavosti, že se letiště v Kotvrdovicích stalo diverzním letištěm Valašského Královského letectva Walach Royal Air Force). No, ale kromě školení nových pilotů a rozličných leteckých dalších aktivit se v Kotvrdovicích pořádají pravidelné slety a setkání pilotů a jejich letounů a také letecké soutěže pořádané Leteckou amatérskou asociací, včetně jednotlivých závodů seriálu mistrovství republiky a Poháru Petra Tučka.
Ale v těchto dnech bychom hlavně měli držet palce všem kdo pracují na obnovení plochy rozryté divokými prasaty, aby se dobrá práce podařila a hlavně, aby se podařilo zabránit dalšímu nájezdu rozdivočelé černé zvěře na toto půvabné letišťátko a jeho doposud pečlivě udržovanou travnatou plochu.
text, foto: (jjk)
Zdroj: www.letiste.kotvrdovice.cz a Zdeněk Moravec
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen váhavě světa běh a nejen ten letecký teprve opět začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama