Akce a soutěže

28.04.2013 20:20

Pošmourné Plasy a Peter Bessenyei

text: (jjk), foto: MJ Pošmourné Plasy a Peter Bessenyei

To, že zima se protáhla až do dubna se přesvědčili návštěvníci i prvního leteckého dne sezony a to tradičního dvoudenního Dne ve vzduchu s rádiem Kiss Proton v Plasích. V letošním roce byli opět velkou atrakcí letečtí akrobaté a tak i když pršelo a nad letištěm se válely těžké černé mraky, tak fanoušky létání zcela jistě nadchl především legendární maďarský akrobat Peter Besenyei na letounu Corvus Racer 540 ze stáje Red Bull. A tuto rakouskou stáj reprezentovala i neméně slavná čtveřice Zlínů Z-50LX Flying Bulls Aerobatic Teamu.

Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton (ze kterého už počtvrté pro magazín pořídil, tentokrát poněkud podmračené, fotografie Miloš Jenčík) je tradičně prvním leteckým dnem sezony a v letošním roce proběhl o víkendu 27. a 28. dubna 2013 na letišti Aeroklubu Plasy. Tuto akci, také už tradičně, pořádá plzeňské rádio Kiss Proton a Aeroklub Plasy.
I když bylo pouhých pět stupňů Celsia a počasí bylo mimořádně nepříznivé, tak se letový program přece jenom uskutečnil tak jak měl. A tak diváci mohli obdivovat například československý letoun Aero Ae-45 Super, nebo vírník Rostislava Bauera BA.D-12 Gyrotrainer či akrobacii historického kluzáku Lo-100. Po těchto ukázkách pokračoval program v duchu dvouplošných letadel a to trojicí letounů Tatra(Bücker) T-131PA Jungmann a akrobacií a závodem letounu CASA 1-131E Jungmann s motocyklem. Po těchto strojích se objevil moderní akrobatický stroj Corvus Racer 540 se zmíněným maďarským pilotem Peterem Besenyeim. Jak také bylo zmíněno, flotilu Red Bull zastupovala i česká čtveřice Zlínů Z-50LX skupiny Flying Bulls Aerobatic Teamu, která celý program uzavírala.
Představila se i tradičně česká armáda a to s letouny JAS-39 Gripen a Aero L-159 Alca (v sobotu se ještě objevil i vrtulník Mi-24). A doplnil je zemědělský stroj Z-37 Čmelák.
A kromě leteckých ukázek, také jako už tradičně, probíhaly (když počasí dovolilo) vyhlídkové lety a v rámci pozemního programu byl k vidění i model stroje Spitfire v měřítku jedna ku jedné.
V sobotu sice bylo lepší počasí, ale vzhledem k předpovědi se původně zdála vhodnější pro návštěvu neděle. To ovšem jaksi mračounům nevyšlo a tak neděle byla temná a pošmourná. A právě z neděle jsou i fotografie Miloše Jenčíka, které vypadají výrazně lépe, než jaké ve skutečnosti počasí bylo.
A podívat se lze i na stránky Miloše Jenčíka www.airfoto.jencik.net a na další fotografie z leteckého dne www.airfoto.jencik.net/foto98.php.
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama