Akce a soutěže

02.01.2016 20:00

Poslední den Trifidů ve Skalici

text: (jjk), foto: J.Dvořáček Poslední den Trifidů ve Skalici
Nový rok 2016 lze vlastně začít tím, čím rok 2015 končil. V tomto roce vánoční svátky a přelom roku vycházely tak trochu nakřivo, takže i ty víkendy vlastně hned navazovaly, nebo se částečně překrývaly. Takže na první víkend nového roku vyšlo vlastně to, co se událo v roce předchozím. Jako například silvestrovské setkání Trifidů v České Skalici. Takže ačkoli silvestrovský Den Trifidů byl ještě v roce 2015, informaci o něm nelze přinést nikdy jindy, než v roce novém, tedy 2016. 
Den trifidů je sice nejznámější vědeckofantastické dílo britského spisovatele Johna Wyndhama, ale také se Trifidi, či Trifiďané objevují u nás v Tuzemsku, ačkoli to nejsou zmutované rostliny, ale s přírodou také mají co do činění. Už jen to, že se pohybují v přírodě a na trávě, protože jsou to letečtí modeláři. Modelářský klub Trifid začal vznikat před více než patnácti lety kdy a modeláři poletovali nad Českou Skalicí na někdejší práškařské ploše Česká Skalice - Svinišťany (ULCSKA) u Velkého Třebešova a nebo na posečené louce „u Knapů“ an budoucím modelářském letišti Česká Skalice - Zájezd. Nápad založit vlastní letecko-modelářský klub vznikl při silvestrovském létání roku 1999 a název vznikl podle názvu tehdejší firmy na výrobu leteckých modelů Trifid, kterou spoluvlastnili členové nově vzniknuvšího klubu bratři Hornychové. Klub Trifid asi znají i návštěvníci leteckých (či dětských) dnů na letišti v Jaroměři – Josefově, Trutnově ale i na jiných místech po boku „dospělých“ letounů. Sám klub pořádá pravidelně svůj Slet leteckých modelářů, dětskou drakiádu, nebo modelářský Dámský pohár v Jaroměři a pořádají i besedy se zajímavými lidmi.
A ano Trifidé v České Skalici létali i na Silvestra 31. Prosince 2015. Sice, jak bylo zmíněno,  u České Skalice je někdejší práškařská plocha Česká Skalice - Svinišťany, ale modeláři z modelářského klubu Trifid létají na loučce, kde mají své letiště Česká Skalice - Zájezd (u Knapů). Modeláři a nejen oni, i zcela jistě znají Jindřicha Dvořáčka, který jako modelář sleduje, mapuje, fotí, točí a komentuje nejen modelářské a vzduchoplavecké aktivity ve východních Čechách (na stránkách www.zvolstimodelari.pise.czwww.akroctyrka-jaromer.pise.cz) a tak i zachytil i loučení s rokem 2015 Letecko-modelářského klubu Trifid Česká Skalice.
A tak, i když letečtí modeláři vlastně jeden rok končili, na stránkách magazínu ho vlastně začínají….   
text: (jjk), foto: Jindřich Dvořáček, www.zvolstimodelari.pise.cz
Zdroj: www.balharrc.cz  
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký stále znovu objevuje, (jjk)]  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama