Akce a soutěže

18.06.2006 20:26

Popáté v Mladé Boleslavi

text,foto: (jjk) Popáté v Mladé Boleslavi

Je všeobecně známo, že letecké dny a vystoupení v Mladé Boleslavi mají dlouholetou tradici už od počátků létání v letech 1910 až 1914, nebo v případě leteckých dnů s Květy v letech sedmdesátých a osmdesátých letech a nakonec i v současnosti, kdy jsou společně mladoboleslavským aeroklubem a Nadačním fondem letadlo Metoděje Vlacha pořádány dobové letecké dny s předváděním historických letounů. A 17. června 2006 je tak konal už pátý ročník ve spolupráci s Rádiem Jizera. Tato rozhlasová stanice také se postarala o doprovodný program po skončení leteckých ukázek.

Kdy dobový, tak je třeba říci, že sbírka replik historických letadel už činí sedm kusů a to kromě letadla Metoděje Vlacha se poprvé představil letoun Grade z roku 1909, nebo replika stroje Eugena Čiháka z roku 1913, která i vystupovala v letecké scénce z 1. světové války.
Pestrou nabídku letounů všeho druhu doplňovaly stroje Aero C104, Aero Ae-45, Avia BH1, Piper L4, nebo kroměřížská replika stroje Zlin XII z roku 1932 a také zmenšená slavná německá stíhačka z 2. světové války Messerschmidt Me-109.
Od sousedů z Německa přiletělo pět historických letadel jako byly Boeing Stearmann, Bücker Jungmann Bü-131, Waco YKS6, Max Holste „Broussard“ a Klemm KL-35. Ve všech případech se jedná se o velice dobře udržované a le­tuschopné originály. K atrak­tivním vystoupením patřila vystoupení historického kluzáku Schulgleiter SG-38, akrobacie větroně na hudbu, nebo Su-31M či seskoky parašutistů z dvouplošníku An-2.
Poprvé od šedesátých let zde přistál a svou ukázku předvedl historický letoun Jak C-11 z kbelského leteckého muzea, který v Mladé Boleslavi kdysi létal a ten byl doplněn i průletem stíhaček JAS-39 Grippen.
K tomu se ještě vzduchem proháněla motorová rogala, motorové padáky, vznášedla a rádiem řízené modely.
V pozemních ukázkách se představily historické trak­tory ze sbírky Jiřího Dědka z Předměřic, nebo historické automobily ze Škoda Auto Muzea a ze soukromých sbírek a nechyběla ani historická hasičská auta a hasičské sbory.
A večer s Rádiem Jizera až do půlnoci hrála hudba u dobrého piva s přispěním hudebních skupin Na starý kolena, Heidi Janků, Jam a Bazar, De Bill Heads a nebo Rammstein members club.
text, foto: (jjk)
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama