Akce a soutěže

28.06.2014 20:22

Pomalu a Líně plyne říční proud…

text,foto: (jjk) Pomalu a Líně plyne říční proud…

… líně, líně, líně musí prámy plout…(možná by se dalo říci, že plyne proud řeky Radbuzy do Českého údolí). Trochu by se mohl hodit text slavného hitu Yvonne Přenosilové, mírně upravený, na pomalé plynutí času na jednom západočeském letišti. A dodává… pomalu a líně, ano k zbláznění, plyne řeka času, vážení. Ano řeka času plyne nezadržitelně a je už to dvacet let, kdy z plzeňského letiště Dobřany, nebo jak je dnes známé pod jménem Líně, odletěl poslední vojenský bojový letoun a vrtulník. I když armáda zde (co se vrtulníků týče) dodnes setrvala v podobě letecké záchranné služby. Ale ač se od té doby letiště zaplnilo různými provozovateli létajících aparátů od historiků, přes letecké školy až po proudový letoun L-39 Albatros, třeba ve srovnání s podobnými bývalými vojenskými letišti jako jsou Pardubice, Hradec Králové, nebo České Budějovice, tu tak nějak opravdu čas plyne pomalu a líně i když letiště Plzeň – Líně mělo docela dobře na začátku tak říkajíc našlápnuto.

Vojáci (kromě Centra letecké záchranné služby a 243. vrtulníkové letky 24.zdl Praha Kbely) odešli v roce 1994 a nadějí se tehdy zdál provoz společnosti Škoda air, která u Nové Vsi měla i vlastní hangár s malým terminálem (část zastavěného hangáru a terminálu je ještě dnes trochu rozeznatelný). Jenže v polovině devadesátých let začala tato společnost skomírat až zanikla úplně.
Ale podívat se na líňské letiště bylo motivováno tentokrát parašutistickým Plzeňským pohárem v sobotu 21. června 2014 ačkoli těžká měděná mračna nevěstila nic dobrého. Problém ovšem byl, že doskočiště parašutistů bylo umístěné v tzv. Škodalandu u břehu vodní nádrže České údolí. Ale množství zaparkovaných aut a poměrně hustá návštěva společenské akce, která zde (kromě závodů parašutistů) mne nedonutila se prodírat davem až k doskočišti. Účelnější se tedy zdálo zdržet se o to víc na líňském letišti. A srovnání s jinými mezinárodními letišti této velikosti na našem území, nevyznívá nikterak optimisticky. Už jen podivnost v podobě hustého automobilového provozu na pojížděcí dráze (která je sice oficiálně pro letecký provoz uzavřená) v člověku znalého leteckého provozu vyvolá minimálně údivný pozdvih obočí. Přitom areál by byl ideální brownfield k vybudování průmyslového, či vědecko-technického parku s přilehlým letištěm, což zaujalo podle plzeňského hejtmanstí svého času i případné asijské investory. Jenže je otázka, zda se toto západočeské letiště dočká podobného rozvoje jako například výše zmíněná letiště v Českých Budějovicích, Hradci Králové a nebo Pardubicích, nebo zda ho čeká osud letiště Žatec – Staňkovice (což by bezpochyby byla škoda). Celá zapeklitost tkví ve sporu mezi Ministerstvem obrany a současným provozovatelem, což je sice složitější problém na tento krátký materiál, ale lze se o něm, alespoň částečně zmínit.    
Ministerstva obrany je doposud majitelem areálu a v roce 1996 letiště pronajalo současnému provozovateli. V lednu roku 2013 však od smlouvy odstoupilo (o důvodech sporu se zde nemá smysl rozepisovat) s tím, že celý areál bude bezúplatně převeden na Plzeňský kraj. Spor mezi vojáky a provozovatelem se ovšem dostal k soudu a tak hejtmanství, ač má i nadále o letiště, jako strategický rozvojový areál, zájem, musí počkat až se celý spor vyřeší. Vedení kraje tedy zatím vyčkává a hodlá v mezičase zpracovat alespoň rozvojovou studii. A armáda by ráda zachovala mezinárodní provoz a čeká jad dopadnou soudní spory se současným provozovatelem. A vlastně jediným viditelným výsledkem je zrušení Plzeňských leteckých dnů pro rok 2014. A říční proud v Radbuze plyne pomalu a líně a Líně (ač se místní lidé létaví snaží seč můžou) chřadne. Když by došlo na srovnání jiných letišť, která leckdy měla mnohem horší startovací výchozí pozici, tak už na první pohled je vidět, že tomuto letišti ujel parník po Radbuze a Berounce až do Vltavy a ztrátu bude hodně těžké dohánět. Ale je třeba počkat jak se celá záležitost vyvine.
Na druhou stranu (když si odmyslíme automobily, nesmyslně se prohánějící po pojížděcí dráze) možná běžnému divákovi při pohledu na historické skvosty ubytované na tomto letišti, i na další provoz na něm i nad ním, to ani tak připadat nemusí. Stejně tak, když si připomeneme předchozí návštěvy na tomto letišti, třeba na leteckých dnech v roce 2011 a 2013 viz. …že by oslava Viktorky? a Patnáctka okouzlila šedesátníka, nebo při jiných návštěvách viz Prodají, či neprodají se Líně/Dobřany?, nebo Borskej flek, svižný větérek a toulavý Kryštof….
Ale jakoby slavná píseň Yvonee Přenosilové v jinotajích mnohé naznačovala: Pomalu a líně plyne říční proud, líně, líně, líně musí prámy plout. Lituju tu loď i ten líný šroub a kapitána, který mírně zhloup. Pomalu a líně, ano k zbláznění, plyne řeka času, vážení. A ty lodi v ní, to jste přeci vy, bez nákladu zboží, ty lodi bloudivý, prapodivný lodi lenivý.
 
…a jen dovětek: výsledky Plzeňského poháru 2014 v parašutismu jsou ke stáhnutí na stránkách Aeroklubu ČR, nebo zde: Výsledky soutěže jednotlivců  a Výsledky soutěže družstev .
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

reprofoto: (jjk) reprofoto: (jjk)
reprofoto: (jjk)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama