Akce a soutěže

15.06.2014 21:05

Podesáté v Bezděčíně

text: (jjk), text, foto: M.J. Podesáté v Bezděčíně

Už v jsme si navodili atmosféru dobového leteckého dne na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (viz. Páteční předkolo v Bezděčíně) při pátečních příletech jednotlivých účinkujících a návštěvníků. A můžeme se tedy podívat na hlavní program jubilejního desátého Dobového leteckého dne, nazvaného Historical Airshow, který se konal v sobotu 14. června 2014. Tak jako tradičně se na organizaci podílely Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoda Vlacha (v čele s dobrou duší všeho co se létání na historických letounech v Mladé Boleslavi šustne Vladimírem Handlíkem) a mimochodem byl tento letecký den také připomenutím jak stoletého výročí od vypuknutí první světové války, tak také poctou letcům z války druhé světové a i možnou avizovanou pozvánkou do nového leteckého muzea, které by mělo být také v roce 2014 otevřeno.

A tak byl letošní mladoboleslavský letecký den opět průřezem celé historie letectví, od výjevů z prehistorických dob aviatiky, které symbolizují „domácí“ letouny Hans Grade z roku 1909 a Metoděj Vlach z roku 1912, přes válku první, druhou až po třeskutou současnost symbolizovanou leteckou akrobacií Martina Šonky a jaroměřskou čtyřkou Radky Máchové. A kromě historických letounů usídlených a provozovaných na území České republiky se i tentokrát mezi účinkujícími a návštěvníky zjevily stroje přilétnuvští z Německa, Velké Británie, či Francie, ale aktivním účastníkem (i přes drobné organizační nesrovnalosti) byl Miloš Jenčík, takže je nejlepší dát slovo přímo jemu.
text: (jjk)
 
V Mladé Boleslavi se konal jubilejní 10. Dobový letecký den.
 
Letové ukázky byly zahájeny ve 14,30 hodin průletem trojice nadzvukových stíhacích letounů JAS-39 Gripen a následným sólovým vystoupením prostředního z nich. Dále se představila trojice Zlínů Z-226 doplněná o Zlín Z-326 skupiny "Follow me“. Za zvuku české a slovenské hymny a oblétáván Spitfirem se snášel parašutista s českou (československou) vlakou. Letoun Supermarine Spitfire LF.XVIE byl následně doprovozen na průlet dvojicí Gripenů.
Dále se předvedly ve dvojici Aero Ae-145 a Let L-200 Morava, vrtulníky R-22 a R-44, akrobacie na červeném stroji CASA 1-131E Jungmann, cvičný poválečný North American T-28A Nomad a dvojice Boeingů Stearman. Následoval žlutý Harvard Mk.IV, akrobacie čtveřice Zlínů Z-50LX Flying Bulls Aerobatics Teamu, dvě dvojice letounů Jungmann, MS-505 Criquet (Storch), Pilatus P2 a již výše zmiňovaný Supermarine Spitfire LF.XVIE.
Poté létal dvouplošný dopravní De Havilland DH-89A Dragon Rapide, dvojice Curtiss P-40N Kittyhawk a Canadian Vickers PBY-5A Catalina, North American T-6G Texan a North American P-51 Mustang. Trochu tišší ukázku měl akrobatický kluzák kluzák Lo-100 a i nepříliš hlasitější Polikarpov Po-2 Kukuruznik. Své vystoupení si odlétala dvojice Klemmů - L25H a 35. Nebe opět utichlo při létání trojice žlutých větroňů Z-24 Krajánek, Z25 Šohaj a VT-116 Orlík II. Následovala akrobacie na speciálu Extra 300SR.
Po seskoku parašutistů se před zraky diváků rozpoutala bitva I. světové války, když na nebi bojovaly letouny Sopwith Pup, Nieuport 12, Pfalz E1, Morane 138, které byly ze země ostřelovány bojovým vozidlem Romfell. Poslední ukázku měly "nejstarší" stroje Racek PB6, Aircamper, Avia BH1, Vlach a Grade.
Ale úplně poslední ukázkou byl hromadný průlet mnoha vystupujících letounů. Následovaly odlety účastníků i návštěvníků.
(a na svých stránkách Miloš Jenčík "dobový" letecký den i "dobově" zaznamenal, a použil k několika fotografiím techniku dírkové komory (camera obscura, pinhole), jejíž princip je znám možná už 2500 let. Nastavení fotoaparátu, směr focení, ohnisko - to vše lze pouze odhadovat, ale o to bylo focení zajímavější, ale to vše a ještě více na www.airfoto.jencik.net/foto112.php - Dobový letecký den 2014 | Mladá Boleslav | 14. 6. 2014)
Text, foto: M.J. www.airfoto.jencik.net
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama