Akce a soutěže

15.09.2013 20:36

Po roce opět motorová Hluboká

text, foto: (jjk) Po roce opět motorová Hluboká

Nedaleko Hluboké leží (jak už bylo řečeno viz. Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu) druhé českobudějovické letiště, kam se v polovině padesátých let odstěhovali z Plané aviatici místního aeroklubu, protože se na vojenské letiště už nevešli. A toto letiště, jak je známo, je leteckým sportům dlouhodobě zaslíbeno a můžeme jen připomenout, že v roce 1978, tedy před pětatřiceti lety, zde vylétali cenné kovy českoslovenští letečtí akrobaté v čele s Ivanem Tučkem na Mistrovství světa. Letečtí akrobaté na letišti České Budějovice - Hosín čas od času své umění předvádějí a je tedy symbolické, že se před třemi lety obnovila i pravidelná akrobatická soutěž. V sobotu 14. září tak proběhl třetí ročník Hosínského poháru v akrobacii letounů rozšířený o Mistrovství České republiky v kategoriích Sportsman a Intermediate.

Jen pro připomenutí v jihočeském Hosíně se v roce 1978 konalo Mistrovství světa v letecké akrobacii a mistrem světa se tehdy stal Ivan Tuček, bronz získal Jiří Pospíšil a absolutní prvenství vybojovalo i družstvo ve složení Ivan Tuček, Jiří Posípšil, Daniel Polonec a Otakar Jozefčák. A relativně nedávno, v roce 2009 se zde (viz. V Hosíně nám šestkrát zacinkalo) konalo Mistrovství Evropy v letecké akrobacii na kluzácích. A opět úspěšně. Kromě stříbrné medaile v soutěži družstev (Jan Rozlivka, Přemysl Vávra a Miroslav Červenka) se podařilo Janu Rozlivkovi získat v celkovém hodnocení bronzovou medaili. Jan Rozlivka kromě toho  vybojoval další dva kovy za třetí místa v povinné a tajné sestavě a dvěma stříbry do celkové sbírky přispěli Přemysl Vávra a Miroslav Červenka druhými místy v tajné sestavě.
V loňském roce se v Hosíně konalo republikové mistrovství viz. Kotrmelce nad Chyňavou a letos v roce 2013, i vzhledem k proměnlivému počasí a všelijakým termínovým přesunům to nakonec vyšlo tak, že třetí ročník Hosínského poháru byl spojen i dolétání šampionátu motorové akrobacie v kategoriích Sportsman a Intermediate. Co se týče kategorie Sportsmen, vrátili jsme se opět k tradici, protože mezi jedenácti (resp. deseti) účastníky zvítězil Karel Vobořil. Druhý pak skončil Jaromír Čihák a třetí byl Michal Masař. V kategorii Intermediate, kde se objevili kromě tuzemských i tři slovenští letci, zvítězil mezi dvanácti akrobaty Jan Tvrdík, před Vítem Ženíškem a Tomášem Petrmanem.
Ale když i v případě letiště na Plané byla zmínka i o letišti samotném, tak jen pro osvěžení paměti je třeba dodat, že už v roce 1952 byl z Plané převezen hangár českobudějovického aeroklubu a o rok později započal plachtařský provoz a následně v roce 1954 i motorový. V posledních šedesáti letech se stal Hosín místem, kde se pořádalo přemnoho rozličných závodů a soutěží a to i mimo jiné proto, že zdejší aeroklub je všeoborový a tak tu jsou jak plachtaři a parašutisté, tak i motoráři a mezi nimi akrobaté (a v podledních létech i logicky ultralightisté). Bezesporu za zmínku také stojí skutečnost, že tento aeroklub vychoval i dva letecké akrobaty světového významu a to Petra Jirmuse a Martina Stáhalíka.
A kromě všemožné jiné činnosti zde vznikl před časem i „dětský klub“ pořádající všelijaké zábavné i poučné akce právě pro letecký (i neletecký) potěr.
Tentokrát tu na závěr sezony létali akrobaté na své dodatečném šampionátu v kategoriích Sportsman a Intermediate v rámci třetího ročníku Hosínského poháru.
Text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci světa běh a nejen ten letecký opět zatím znovu objevuje, (jjk)]