Akce a soutěže

30.04.2017 22:22

Po patnácté nad Rybnicí

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Po patnácté nad Rybnicí
Na pasece nad Rybnicí a pod vrchem zvaným Na Krásnici se už v roce 2017 po patnácté, v posledních dubnových dnech otevírala (dnes už lze říci tradičně) sezona leteckých dnů. Studené jaro se však ne a ne vzdát a trochu pročistit oblohu a zahřát vzduch, takže i v Plasích 29. a 30.dubna 2017 bylo o poněkud sychravěji, než by si v této roční době leckdo představoval. A i když velmi nevlídnou sobotu přilákal zmoklý program jen něco přes šest tisíc diváků, o mnoho podařenější neděle deficit dohnala a tak půlkulatou přehlídku všech možných létajících aparátů sledovalo nakonec téměř dvacet tisíc diváků.
Víkend v Plasích tak tradičně nabídl pestrou všehochuť jako v minulých letech od vojenských stíhaček Saab JAS-39 Gripen, atraktivní Supemarine Spitfire Mk. XVI, až po CASA Bücker 131 Jungmann nebo Zlin/Let Z-37 Čmelák. A atraktivní bylo nejen tancování vjenských leteckých záchranářů s vrtulníkem W3A Sokol, ale i o něco dravější tanec leteckých akrobatů (a účastníků série Red Bull Air Race) Martina Šonky na Extře 300SR a Petra Kopfsteina na Extře 330SC, a samozřejmě jaroměřské skupiny The Flying Bulls Aerobatics Team s letouny XtremeAir XA42 Sbach 342.
text: (jjk)
 
Letové ukázky zahájilo několik průletů dvojice hotovostních Gripenů, které vystřídalo stále elegantní a nestárnoucí Aero 145. Poté následovaly dva dvouplošníky Bücker, přesněji Casa 1-131E Jungmann a Tatra T-131PA, bezmotorová akrobaci na kluzálu Let L-13AC a seskok parašutistů. Následovaly dvě plaské premiéry: dvoumotorový dopravní letoun Lockheed 10A Electra připomínájící osmdesáté výročí zmizení Amélie Earhartové a stíhací Supermarine Spitfire LF.XVIE s novým markingem pro letošní sezónu připomínající poslední letoun Otto Smika.
Dalším bodem leteckého programu byl Zlín Z-37 Čmelák, následovala akrobacie na speciálu Extra 300SR Martina Šonky a seskok na padácích. Poté oblohu zaplnily repliky letadel velké války, které za vydatných pyrotechnických efektů připomněly boje odehrávající se na nebi před sto lety. Urputných bojů se zúčastnila trojice Fokkerů, dva Dr.1 a jeden E-III, protivníka představoval S.E.-5A. Následoval odlet záchranného vrtulníku W3A Sokol dislokovaného na letišti v Líních. Antonov An-2, neboli Andula, ukázala všestrannost svého využití, když létala jako hasicí letoun.
Letecký den zakončila akrobacie, nejdříve jednotlivá na Extře 330SC s Petrem Kopfsteinem, následně skupinová Flying Bulls Aerobatics teamu na čtveřici letounů Xtremeair XA-42.
text, foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
text: (jjk), M.J. foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama