Akce a soutěže

03.10.2010 17:00

Po devatenácté….

text,foto: (jjk) Po devatenácté….

…se všichni, kteří si rádi hrají s malými autíčky, vláčky, letadýlky a vší možnou tou drobotinou, která umožňuje se vracet do mládí, setkali, na dnes už tradičním veletrhu Model Hobby 2010. Tato první modelářská prodejní a kontraktační výstava u nás se konala už v roce 1992 v Paláci u Hybernů a hlavním cílem tehdy bylo podpořit a náležitě propagovat české modelářství. K Hybernům tehdy zamířilo kolem patnácti tisíc návštěvníků, aby obdivovalo produkci pětatřiceti firem. Budova u Prašné brány, ale přestala rychle stačit a také se zhoršoval její technický stav a tak se výstava stěhovala v roce 1995 do Veletržního paláce, kde se už představilo téměř osmdesát firem a cestu sem našlo téměř pětadvacet tisíc zvědavců. Od roku 1999 už se Model Hobby koná ve veletržním areálu v Letňanech a počet vystavovatelů se ustálil na cca osmi desítkách a počet návštěvníků v loňském roce dosáhl dvaapadesáti tisíc. Jak to s návštěvností vypadalo na letošním Model Hobby 2010 si počkáme až na oficiální čísla, protože se právě dnes 3. října 2010 v 17,00 hodin brány veletrhu uzavřely.

 
 
Jako obvykle atraktivními expozicemi jsou modely letadel od těch nejmenších, až po téměř deseti metrové létající repliky letadel. Modely tu tak létaly kolem pylonů, nebo vrtulníčky kličkovaly mezi návštěvníky a nebo jen se nechaly ve stáncích obdivovat v podobě statických modelů. K leteckým modelářům je potřeba přičíst ještě výstavku ke 100 letům létání u nás, kde se kromě panelů s dobovými fotografiemi ukázaly i skutečné létající repliky letounů Blériot XI Ing. Jana Kašpara z roku 1910 a letounu Bohemia B.5 jehož předloha byla postavena v roce 1919.
 
Vděčným lákadlem byly jako obvykle všechny velikosti modelů vláčků, vagónů a kolejišť a krajinek, kde se stále něco hýbalo, svítilo a mašinky zastavovaly na nádražích, na návěstidlech a v různých vozovnách. K tomu zde samozřejmě bylo možné i leccos přikoupit včetně domečků a autíček, stromečků a podobně.
 
Nehýbaly se tu, ale jen vláčky, ale i třeba na malých polních cestách, trialových terénech se proháněly malé Land Rovery a jiná terénní vozítka. A k tomu se tu pohybovala i účelová vozítka jako rádiem řízené kamiony, stavební stroje a i třeba vysokozdvižné vozíky. A nebo si bylo možné zazávodit na mnoha autodráhách.
 
Kromě toho zde, jako už tradičně byl umístěn i bazén, kde majestátně pluly různé druhy a typy lodí všeho možného zaměření, od vojenských křižníků, přes ponorky až třeba ke kolesovým parníkům. A komu to nestačilo, mohl si cestou domů slepit vystřihovánku auta s logem Model Hobby, nebo zahrát pexeso.
 
 
A kdo to letos nestihl, může se podívat zase za rok na dvacátém ročníku….
 
text, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama