Akce a soutěže

27.06.2010 17:37

Pětasedmdesát let u Čápova Dvora…

text,foto: (jjk) Pětasedmdesát let u Čápova Dvora…

…se létá a doufejme, že ještě dlouho bude. Tedy on tam původně byl jen uložen kluzák a letiště tam nebylo…Když se koncem roku 1935 sešlo několik táborských nadšenců pro létání, aby založili místní odbočku Masarykovy letecké ligy asi nečekali, že se u Čápova Dvora bude létat ještě v roce 2010. Tedy ono to letiště v roce 1935 nevzniklo, protože až 22. ledna 1936 obdrželi letci výměr od Zemského úřadu v Praze, který tím vzal na vědomí ustavení táborské Masarykovy letecké ligy, od Ministerstva veřejných prací získali kluzák Skaut a začali trénovat na louce u obce Svrabov, kde dnes leží letiště Tábor – Všechov, ale hangárován byl kluzák ve stodole na Čápově Dvoře. Když přišla sklizeň letoun rozebrali a uložili ve vedlejší kolně. V Čápově Dvoře měli plachtaři zázemí do té doby, než postavili vlastní hangár mezi kopcem Svatá Anna a táborským hřbitovem. Ale u Čápova Dvora se dnes tedy létá a tak tady také byl v sobotu 26.června 2010 i tradiční táborský slet.
 
Ale zpět k historii létání v Táboře. Na konci třicátých let, po okupaci všechen majetek plachtařů měla zabavit německá komise, ale jeden letuschopný kluzák ještě před tím aeroklubáci zničili a tak spolu s druhým poškozeným dříve, předali jen trosky. Za války by hangár zbořen a plocha rozorána. Hned po osvobození se, ale letečtí nadšenci z Tábora a Sezimova Ústí postarali o znovuobnovení aeroklubu a to hned 25.června 1945. Opět se tedy aeroklubáci poohlíželi po nějaké té ploše a opět si vybrali okolí Čápova Dvora a dne 12. dubna 1946 komise leteckého sektoru Ministerstva dopravy uznala vybrané místo za vyhovující. Plochu tedy aeroklub upravil a to i za podpory národního podniku Baťa (MAS) Sezimovo Ústí a prvním letadlem, které zde přistálo byl stroj C-106 (Z-281) ze Zlína. Po té byla louka postupně předělána do podoby dvou drah 12/30 a 16/34, což trvalo do roku 1957. Původně. Sice Tábor počítal letištěm dopravním, ale to se nakonec nerealizovalo.
Hlavně se zde cvičili plachtaři a to na ŠK-38 Komár (SG-38), což byl dar od mlékařského družstva Madeta a také hned v roce 1946 vznikl první hangár o rozměrech 30 x 12 metrů a šest metrů vysoký pro osm strojů. To se hodilo, protože firma Baťa Zlín darovala aeroklubu dva letouny Piper Cub a dva větroně Krajánek. A hned 8. září 1946 se zde konal i první letecký den. Kromě plejády větroňů v Táboře postupně létaly i všechny možné typy motorových strojů a to například C-104, Praga Baby, Sokol M-1C, Fairchild UC-6, K-65 Čáp a Z-22 Junák.
 
Také do Tábora je možné umístit i počátky balónového létání u nás a tak asi ani nepřekvapilo, že se tu v roce 2008 konalo i mistrovství republiky v tomto leteckém odvětví (Balóny balonily nad Táborem). V roce 1987 se tu tak objevil AB 2a „Tábor“ a později v roce 1989 se rozdělil Aeroklubu Tábor na dvě části, na Aeroklub Tábor a Parabalonklub Tábor. To však nemělo dlouhého trvání a v roce 1996 se kluby opět sloučili do Aeroklubu Tábor.
Dnes mají balónkáři balony dva a kromě aeroklubu, který se stále nejvíc zaměřuje na plachtaře tu funguje i několik leteckých škol, včetně těch zaměřených na ultralehké létání v podobě Aviatik klubu Tábor a k vidění jsou tu také i parašutisté. Na veřejném vnitrostátním letišti Tábor – Čápův dvůr jsou kromě letců a jejich letadýlek k vidění i modeláři a občas se tu i nějaký ten koncertík pořádá. Táborské letiště je mile útulné a i když nehrozí, že by tu někdo chtěl stavět nějakou továrnu, či elektrárnu, pro změnu si na jeho provoz stěžují sousedé, kteří si tu za humny (snad naschvál) postavili své domky, ačkoli věděli, že tu už mnoho desítek let funguje letiště. Lze si jen přát, aby odpovědní používali zdravý rozum a letiště s mnoha nadšenci zůstalo tam kde je a dělalo radost nejen jim, ale i obyvatelům Tábora a nepodlehli lobbyistickému nátlaku několika sobeckých přivandrovalců, kteří si neváží práce jiných o bohaté historii táborského létání ani nemluvě…
 
…a kromě balonů je o létání v Táboře ještě psáno zde: Kolkolo táborských letišť Čápova dvora a Všechova.
 
text, foto: (jjk)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...a nazdar... ...a nazdar...
...a nazdar...
 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama