Akce a soutěže

23.06.2013 20:35

Peggy Krainz opět chodila po křídle

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Peggy Krainz opět chodila po křídle

Podobně jako při prvním ročníku v roce 1991 na Memorial Air Show chodila i v roce 2013 Peggy Kreinz po křídle dvouplošníku, ale to nebyla zdaleka jediná atrakce tradičního roudnického leteckého dne, respektive dvou dnů 22. a 23. června 2013. Miloš Jenčík však v sobotu 22. června 2013 navštívil letecký den v Chotěboři (viz. Technické plyny nad Fiedlerovým kopcem) a tak obrázky jsou jen z pátečních příletů a pak samozřejmě z celého nedělního programu. Chybí tedy prolétnuvší letoun Český aerolinií ATR-42, který se účastnil sobotního programu a to z toho důvodu, že dvanáctý ročník Memorial Air Show 2013 v Roudnici nad Labem byl zařazen do oslav devadesátého výročí právě Československých respektive Českých aerolinií. Ale i tak rozhodně bylo na co koukat…

…a to jak v případě proudového historika Aero L-29 Delfín, nebo jeho britského kolegy De Havilland DH.115 Vampire, nebo jejich o mnoho generací mladších následovníků Aero L-59 Alca a JAS-39 Gripen z Armády České republiky (ještě k nim přibyly vojenské vrtulníky Mi-35). Dvouplošníky zastupovaly letouny Antonov An-2 a Bücker Jungmann, a samozřejmě Boeingu A75N1, po kterém tancovala slečna Peggy Krainz. A letouny té válečné a poválečné doby doplňoval sovětský derivát „Dakoty“ dopravní Lisunov Li-2, či vojenská stíhačka Jak-3U, nebo Supermarine Spitfire LF.XVIE. nechyběli samozřejmě ani akrobaté Martin Šonka a letoun Extra 330SC, akrobatický kluzák S1 Swift a letouny ze slavné Flying Bulls Aerobatics Teamu se Zliny Z-50LX.
….ale lepší je dát slovo očitému účastníkovi….
text: (jjk)
 
A jak to tedy viděl při pátečních příletech a v neděli Miloš Jenčík?
 
V Roudnici nad Labem se předposlední červnový víkend po dvanácté konala Memorial Air Show.
V pátek jako tradičně probíhaly přílety účastníků.
Nedělní dopoledne na roudnickém letišti bylo obohaceno letem proudového cvičného letounu De Havilland DH.115 Vampire T11 a příletem bitevních vrtulníku Mil Mi-35.
Vlastní letový program začal ve třináct hodin průlety dvojic letounů JAS-39 Gripen a Aero L-159 ALCA. Poté následoval Jak-3U a již výše zmíněný Mi-35.
Trojici letounů Bücker, přesněji Tatra T-131 Jungmann, vystřídal Supermarine Spitfire LF.XVIE, následovala sólová ukázka letounu Aero L-159 ALCA a odlet Jaku-3U.
Skupinovou akrobacii na roudnickém nebi zastupovala čtveřice Zlínů Z-50LX Flying Bulls Aerobatics Teamu. Místy takřka akrobatické obraty předvedl i dopravní Lisunov Li-2.
Výsadek z větroně a následný společný let padáku a větroně - too je roudnická klasická ukázka. Následovala poněkud nesourodá dvojice cvičného Texanu a akrobatické Extry. Nadčasové tvary ukázalo na obloze Aero 45 Super.
Jedním z taháků letošního roku byla Peggy Krainz na křídle, mezi křídly a v kokpitu Boeingu A75N1 Stearman. Druhým hojně obdivovaným letounem byl De Havilland DH.115 Vampire T11 a joho pěkná ukázka. Bezmotorovou akrobacii předvedl červený kluzák Lo-100. Následovala trojice vrtulníků Robinson, dva R-44 a jeden R-22.
Program pokračoval akrobatickým blokem: Marti Šonka a Extra 330SC, bezmotorový S1 Swift a nová dvojice u Flying Bulls Aerobatics Teamu na Zlínech Z-50LX.
 
 
…a něco z minulosti Memorial Air Show a nebo z roudnického letiště viz. rok 1995 Třetí roudnické Memorial Air Show… a 2011 "Roudnice" slavila dvacetiny, Na Vrších už dvě desetiletí… a ještě něco z Roudnice Po stopách praotce Čecha… a V Roudnici na šampionátu v akrobacii
 
text: (jjk), M.J. foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama