Akce a soutěže

14.06.2014 20:09

Páteční předkolo v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Páteční předkolo v Bezděčíně

Ačkoli hlavní program největšího leteckého vystoupení tohoto víkendu se odehrával v sobotu 14. června 2014 na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (k této akci a jejímu hlavnímu sobotnímu programu se ještě vrátíme), kdo se nechtěl mačkat s davy a stačilo mu, udělat si svůj malý a krátký soukromý letecký den už v pátek 13. června 2014. V pátek odpoledne totiž do Mladé Boleslavi už přilétaly některé historické skvosty, které byly v hlavní roli sobotního vystoupení. Na postupně se zatahující obloze se tak zjevily postupně jak letouny, které se proslavily během druhé světové války, tak i stroje o něco mladší, ale i tak už patřící mezi veterány, ale které jsou stále v aktivním provozu a k nahlédnout šlo i do dokončovaného živého leteckého muzea, kde pro tuto příležitost byly ustájené některé letouny, které budou po otevření i součástí budoucí expozice.

Páteční „předkolo“ desátého jubilejního Dobového leteckého dne v Mladé Boleslavi obstaraly po patnácté hodině především legendární Spitfire Mk.XVIe ve zbarvení, jaké nosil letoun HF Mk. IX ML296 (DU-N) československého Flight lieutenanta Otto Smika a po něm i americký P40 Kittyhawk. Po nějakém čase přiletěla i další z hvězd sobotního programu a to hydroplán PBY Catalina. Logicky ovšem díky kolečkům přistál tento letoun na trávě, protože jaksi v Mladé Boleslavi voda není. Mezičas mezi těmito zmíněnými letouny vyplnili další návštěvníci, kteří sice v normálně své letouny provozují, ale současně s tím jsou tyto stroje vlastně létajícími muzejními kousky (a také je čekalo i samozřejmě sobotní vystoupení). A tak bez sobotního shonu a v klidu bylo možné obdivovat otevřený Ryan PT22, nebo předchůdce současných osvědčených letounů Cessna v podobě Cessny C170 a Cessna C195. Ty doplnila dvojice dvouplošníků Boeing Stearman a v Mladé Boleslavi sídlící modrý další dvouplošník Bücker T-131 PA Jungmann. Stylově k historickým letounům, ale lze bez uzardění přiřadit i přilétnuvší Let Z-37A-C3 Čmelák a dva Antonovy An-2 na letišti parkující. Ale kdo se chtěl mačkat s davy, mohl se do Mladé Boleslavi vypravit v sobotu na hlavní program a kdo nechtěl, ať si počká a na stránkách magazínu uvidí z leteckého dne historických letounů ještě víc.
A kdo si chce připomenout dva z dřívějších dobových leteckých dnů, tak se může podívat sem: 2006 Popáté v Mladé Boleslavi, 2008 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi.
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama