Akce a soutěže

21.08.2000 10:00

Pátá Královehradecká fiesta

text,foto: (jjk) Pátá Královehradecká fiesta

Popáté se ve dnech 17. až 20. srpna 2000 vznesly na oblohu nad Hradcem Králové horkovzdušné balóny z České republiky i ze zahraničí při tradiční fiestě, která kromě Hradce Králové startovala také u Českého Meziříčí vedle železniční vlečky v lokalitě "Zbytka", nebo v okolí Opočna a u rybníku Boumar, či v okolí Jaroměře. Toto balónářské setkání, kterého se zúčastnilo kolem třiceti posádek se letos rovněž postaralo o atrakci v podobě přepravy balónové pošty a všelijaký doprovodný program, jako bylo předvedení historických lokomotiv u železniční vlečky.

Letošní pátý ročník fiesty, která se jmenuje Královéhradecké balónové nebe měl navzdory názvu a předchozím ročníkům hlavní centrum nedaleko Hradce Králové v Opočnu. V Hradci Králové se startovaly dva soutěžní lety a to od kongresového centra Aldis a ostatní volné létání a jeden soutěžní start z Opočna. Jednou ze soutěží  byl i závod "Primátorská liška", při němž aviatici sledovali vedoucí balón, tedy lišku. První balón-liška po přistání složí na zemi cílový kříž, do něhož se ostatní snaží strefit hozenou stuhou. Jak bylo zmíněno, také byl balón použit na přepravu pošty a po přistání byly dopisnice opatřeny razítkem "Přepraveno balónem". Po té se teprve kolem dvou tisíc dopisů vydá do celého světa.

Královehradecké balónové nebe pořádala už tradičně Vzduchoplavecká společnost královského města Slaný za podpory Městského úřadu v Hradci Králové. A tato fiesta byla v roce 1996 prvním velkým balónářským setkáním a konala se mimo jiné i pod záštitou velitele vzdušných sil AČR generála Ladislava Klímy a mediálně podporovaná Českým rozhlasem a Českou televizí.

 

text, foto: (jjk)

 

(P.S. Celkově se mezi lety 1996 až 2002 konalo sedm ročníků Královéhradeckého balónového nebe a tato fiesta inspirovala pořádání dalších fiest jako jsou Balony nad hradem Bouzov nebo Bělské balonové hemžení. K obnově královehradecké fiesty došlo až v srpnu 2010)

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama