Akce a soutěže

29.05.2011 20:00

Opět otevřené Chotusice

text: (jjk), MJ, foto: MJ Opět otevřené Chotusice

Opět s jednoroční pauzou (jak už je vlastně tradicí) se konal v sobotu 28. května 2011 Den otevřených dveří letiště Čáslav-Chotusice, který pořádá tamní 21. základna taktického letectva Čáslav (www.afbcaslav.cz) spolu s firmou RTT. Letošní letecký den byl věnován československým vojenským letcům a to především veteránům II. světové války. Tato letecká akce tak byla i jistou poctou těmto lidem a zároveň na historickém průřezu v letových ukázkách vojenských i civilních letounů z různých historických období mohli diváci vidět historii létání na jednom místě pohromadě…jak ostatně viděl a zaznamenal i Miloš Jenčík.

 
V Čáslavi na 21. základně taktického letectva se konala tradiční akce "Den otevřených dveří letiště Čáslav", kdy se brány letiště otevřou veřejnosti a letečtí fandové i laická veřejnost má možnost prohlédnout si vojenské letiště. K tomu je třeba připočíst i doprovodný program, statické i letové ukázky a mnoho dalšího. Bohužel počasí nebylo této akci příliš nakloněno, mohutná oblačnost pokrývala základnu celý den.
Letový program začal v deset hodin průletem sestavy Airbusu 319CJ + 2x Gripen + 2x Alca, poté následovala sólová ukázka Jas-39 Gripenu. Nadační fond Metoděje Vlacha z Mladé Boleslavi představil šestici létajících aparátu, což jsou ultralehké repliky letounů, které létaly pomalu a nízko. Poté byl dvojicí Gripenů takřka přinucen k přistání Airbus 319CJ. Prvním akrobatickým vystoupením byla akrobacie na letounu Casa 1-131E Jungmann. Na fotografii tovární L-159 není zachycen odpal rakety (na to si budeme muset ještě na leteckých dnech počkat), ale okamžik vyhoření dýmovnice. Další letoun dorazil, jako mnoho dalších z Mnichova Hradiště, z Českého leteckého ráje, a jednalo se o De Havilland DHC-2 Beaver.
Jediným létajícím zahraničním účastníkem byl Sea King belgického letectva s ukázkou SAR. Násleedovala Avia BH-1, L-29 Delfin a premiéra na českém nebi - North American T-28B Trojan. Druhou akrobatickou ukázkou byl nestárnoucí Zlín Z-50, následován žlutomodrým Boeingem Stearman. Podruhé se předvedla sólově L-159 Alca, tentokrát ve vojenských barvách. Následoval North American SNJ-5 Texan, opět Jas-39 Gripen a Cessna O-2A. Leskem oplývající Beechcraft C-15H vystřídal AS-355 Ecureil.
Další ukázkou byl Flying Bulls Aerobatic Team na čtveřici Zlínů Z-50LX a jedné Extře E330SR. Následoval Mi-24 Hind a Aero 270. Poslední ukázku obstarala domácí dvojice L-159, jednalo se za pomoci pyrotechnických efektů o efektní útok na pozemní cíle.
 
text: (jjk), MJ, foto: MJ

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama