Akce a soutěže

05.07.2009 22:06

Old timery přilétají na Šumavu

text,foto: (jjk) Old timery přilétají na Šumavu

Na řece Radbuze v nadmořské výšce 387 metrů nad mořem leží Ohučov, Krchleby, Vránov a Staňkov město a Staňkov ves … tedy dnes už jen jako jeden Staňkov a u něj je malé letiště a tam se pomalu slétávají stařičké větroně Plachtařského old timer klubu a slétávat se tito staří bardi budou ještě týden až do soboty 11.července 2009 kdy se uskuteční hezký historický letecký den.

Plachtařský old timer klub se stará a sbírá historické větroně, které rekonstruuje, operovává, nebo se podílí na výrobě replik a také pořádá na těchto nádherných strojích všelijaké akce a účastní se mnoha vystoupení u nás i v zahraničí. Jak bylo řečeno v těchto dnech se začínají sjíždět a slétávat členové tohoto klubu a jejich příznivci na každoroční slet historických větroňů, který se tentokrát koná ve Staňkově. V podhůří Šumavy se tak kromě létání bude stanovat klábosit u ohně, péct prasátko a také na přírodním koupališti dovádět. A už dnes tu prvních pár pilotů trénovalo, prozatím v létání a dalších dovednostech, jako je skládání větroně. Staříci se scházejí letos stylově v městečku, kde se první létací přístroje objevovaly už ve dvacátých letech. Tehdy, v roce 1925 se tu totiž objevil na loukách u Horní Kamenice letoun A-10 Brandenburg, který zde přistál při příležitosti leteckého dne v Domažlicích. O pět let později 25.srpna 1930 si místní obyvatelstvo prohlédlo německou vzducholoď Graf Zeppelin prolétající jen dvě stě metrů nad jejich hlavami cestou do Domažlic. Během staňkovské poutě v roce 1933 se zde znovu objevil Brandenburg, ale tentokrát omylem. Posádka ztratila orientaci a musel zde přistát, ale protože místní louka byla krátká, nepodařilo se mu opět odstartovat a havaroval. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale stroj se bohužel rozbil. Ještě ten samý rok 10. září 1933 se ve Staňkově konal letecký den za účasti pěti letounů Západočeského aeroklubu, včetně akrobatické Avie BH-22 a vyhlídkových letů. A přistála zde i poněkud kuriosně letecká společnost Lufthansa. Stalo se to  20. července 1936, kdy zde nouzově na louku vedle silnice do Krchleb dosedl dopravní Junkers Ju-60 "Silberfuchs".

A přešla válka a už těsně po osvobození americkou armádou 6.května 1945 se tu začalo rodit místní sdružení létání chtivých nadšenců. Hned 8. května se konala v hospodě "U Trešlů" schůze přípravného výboru místní organizace Masarykovy letecké ligy a září vzniká staňkovská odbočka Českého národního aeroklubu (ČNA). Jenže stejně jako jinde činnost místního aeroklubu ovlivnily události po „únoru 1948“. I zde proběhly čistky a po vzniku Svazarmu v roce 1952 se zcela změnilo zaměření a struktura létání a výcviku. Sportovní létání se stalo jednou z forem branné předvojenské výchovy obyvatelstva. V šedesátých létech už plachtařina z rozhodnutí vrcholných orgánů Svazarmu nepatřila mezi brannou výchovu a tak se aeroklub musel podílet i na provozních nákladech. To v praxi znamenalo, že například ve Staňkově se z pilotů museli stát zároveň i zemědělci. Pěstovali brambory, obilí a provozovali různou výrobní činnost. Po převratu v roce 1989 zanikl Svazarm a pod Aeroklubem České republiky se utvořily místní aerokluby jako právní subjekty a to se také přihodilo ve Staňkově k 31. lednu 1993. Od té doby se Aeroklub Staňkov samostatně podílí na výcviku nových adeptů létání, pořádá různé akce a samozřejmě se stará i o svá letadla, především větroně, kterým podhůří Šumavy a místní proudění větru mimořádně svědčí. A kdo si bude chtít užít pokoukání na historické archaické a tiché letouny, neměl byv sobotu 11. července 2009 letiště nad Staňkovým minout, dýchne na něj doba starých dobrých časů první republiky a leteckého pravěku. * pozvánka

(jjk)

Zdroj: POTK

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

podpis podpis
podpis
a pozvánka a pozvánka
a pozvánka
 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama