Akce a soutěže

28.09.2011 19:39

Od Jaromíra k Václavu…

text,foto: (jjk) Od Jaromíra k Václavu…

…POTKani se rojí-li, zvěst to jest, že podzim tu již všecek býti….to není sic přísloví, ale praví též mnohé české přísloví… Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí a taky, že od Jaromíra (24. září 2011) až do svatého Václava (28. září 2011) hezky a létavo bylo a jest…ostatně vždyť Svatý Václav Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje…takže i úroda byla docela slušná a sklízeli a juchali i POTKani (POTK - Plachtařská Old Timer Klub), který měl na své domovské louce na Rané u Loun letos také úspěšnou sezonu, kterou v těchto dnech ukončovali jak svou výroční schůzí, tak veselým poletováním na vesměs historických vehiklech ku plachtění určených…a po úspěšné sezoně tak mohou slavit, vždyť svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní…. 

 
Na Rané jsme už byli tolikrát, že se s klidným svědomím také můžeme trošku věnovat onomu 271. dnu gregoriánského kalendáře…ale jen pro připomenutí letos hnedle třikrát viz. Jeżówská miminka Erwina Primavesi se rojila…, …a pak, že tu neprší… a Hvězdné jitření hlaváčku polního a to ještě i na svahu z druhé strany Surikaty na padáku. A v minulých letech viz. Přivolávání jara na Rané, Pomlázka mezi zeleným trojvrším…, Pod dohledem Milé hory…, Další Ranský pohár dokroužil nad Hrádkem, Loučení s létem na Rané a Deštivý Ranský pohár 2008….
…no a tak tedy k tomu 28. září…Svatý Václav tady - sklízí hady… říká pranostika…tedy protiklad svatého Jiří, který hady ze zimních nor vytahuje, ale co se data týče, na svatého Václava 28. září by se nějaká ta dějinná hadovitost by se našla. Když opomineme, že v roce 935 Boleslav I. nechal píchnout do zad svého bratra knížete Václava, tak Přemyslovci, aby si připomněli kulaté výročí této panovnické modrovačky, to o šedesát let později oslavili tím, že vyplenili Libici nad Cidlinou a bez skrupulí vyhladili celý rod Slavníkovců….  Ale ani to o mnoho let nebránilo tomu, že v ten den roku 1929 byla u příležitosti výročí smrti svatého Václava otevřena Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě a o dva roky později k tomu jako bonus i Zoologickou zahradu v pražské Troji a o deset let později z nějaké úplně jiné zoologické zahrady utekl psychopat Reinhard Heydrich  a v ten den 28. září 1941 vyhlásil v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava stanné právo a rozpoutal vlnu represí. A i v zahraničí mělo datum 28. září fatální výsledky, protože například v roce 1066 Vilém I. Dobyvatel vpadl do Anglie a byl po té korunován anglickým králem a v roce 1939 byla v Moskvě podepsána neslavná smlouva o hranicích a přátelství mezi Německem a Sovětským svazem, která vlastně mimo jiné stvrzovala sovětsko-německou okupaci Polska.
A k tomu se v české historii přihodily v tento den i tři letecké potvrzené havárie a to před dvěma lety v Plané u Českých Budějovic fatálně havaroval Ultralight, v roce 1961 tragicky havaroval stíhací MiG-15 ze stavu 28.sbolp z Čáslavi a ještě dříve v roce 1928 to byl u Roztok u Jilemnice vojenský letoun B-21.
A v zahraničí bylo datum 28. září tragické pro Pakistan International Airlines (PIA), protože v roce 1992 jejich Airbus A300 na trase Karáčí – Káthmándú havaroval před přistáním asi dvacet kilometrů od nepálského letiště v Káthmándú přičemž karambol nepřežilo 167 lidí.
…to na Rané se „na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek“ nic fatálního nepřihodilo, protože „svatý Václav v slunci září, sklizeň řípy se vydaří“ a i když „na svatého Václava bývá bláta záplava“ pro letošek neplatilo, stejně jako „je-li na svatého Václava bouřka, bývá dlouho teplo“, protože i bez bouřky je stále ještě teplo….a říkává se, že „přijde Václav - kamna připrav“ a také „svatý Václav zavírá zem“ a tak na Rané létavci oficiálně vlastně zavírali sezonu touto poslední letošní akcí a dobře, že svatý Václav i tomu počasí a i těm létavcům požehnal 
text, foto: (jjk)
P.S. …jo a kdo se cestou na Ranou (po zemi) a nebo třeba do Panenského Týnce ve směru od Prahy (a nebo do Prahy, to je vlastně fuk) zastaví ve Slaném Lotouši, tak neprohloupí…tak jak mnozí hořekují, že skoro nelze sehnat originální českou zeleninu a ovoce…a hlavně třeba česnek, protože je k dostání hlavně jen Mao-ce Jungova nefunční kopie, tak ten český originální česnek ve Slaném Lotouši sežene a tak pak může na letišti hezky česky zdravě smrdět 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama