Akce a soutěže

26.06.2011 20:31

Neuletěl, ale oslavil 680 …

text,foto: (jjk) Neuletěl, ale oslavil 680 …

…let od přidělení královského glejtu městu Chotěboř králem Janem Lucemburským. To i vlastně i proto, že v loňském roce bylo počasí tak trochu divočejší a tak byl přílet na chotěbořský letecký den Mezi bouřkami, aneb úlet z Počátek… následoval, protože se nad Čáslaví všichni čerti ženili autor těchto řádků pro jistotu zmizel a leteckou přehlídku nedokoukal…za což tak trochu dostal i po zásluze vyčiněno. Tentokrát tedy, při příležitosti šestistého osmdesátého výročí města Chotěboř, v rámci jehož oslav se i letecký den konal a zároveň slavnostně byla na letišti Chotěboř v Počátkách otevřena a zprovozněna zbrusu nová řídící věž, která umožní dokonalý přehled nad děním na provozních plochách, se vše skvělým organizátorům této akce pokusí vynahradit. A nutno poznamenat, že o hladký a bezchybný chod leteckého dne se i v poměrně silném větru kromě aktérů postarali především vedoucí letového provozu Jaroslav Kvaček a letový ředitel leteckého dne Milan Kruml.

Jak tedy bylo výše řečeno v těchto dnech se v Chotěboři oslavovalo šestisté osmdesáté výročí a to jak mnoha akcemi ve městě, tak i na závěr oslav v sobotu 25. června 2011 na letišti v Počátkách leteckým dnem. Chotěboř sice původně bylo osadou o níž je zmínka v roce 1265 v souvislosti s těžbou stříbra, ale postupně se rozrůstala až v roce 1278 byla povýšena na město a k inkriminovanému roku 1331 došlo zásluhou Jana Lucemburského a město bylo i díky Karlu IV. i věnným městem českých královen. Ale o stručné historii je psáno i ve zmíněném článku z loňského roku Mezi bouřkami, aneb úlet z Počátek… … a ještě drobná zmínka o leteckém dnu v roce 2009 je i zde V Chotěboři na dětském dnu
A co se týče samotných oslav na letišti, tak kromě zmíněného otevření nové řídící věže tu dováděla „Andula“ Antonov An-2 vyvážející malé i velké na vyhlídkové lety a nebo byla i možnost pocítit několik kotrmelců v akrobatickém letounu Suchoj Su-29 a nebo poslechnout si mnohá hudební vystoupení, či absolvovat různé dětské soutěže a prohlédnout si hasičskou a policejní techniku.
A co se týče hemžení vzdušného se tu po zahajovací předváděčce čáslavské dvojice bojových letounů JAS-39 Gripen své umění předváděl Flying Bulls Aerobatic Team pod vedením Radky Máchové na Zlinech Z-50LX doplněný pátým „býkem“ Martinem Šonkou s Extrou EA-300SR. Na Šonkovu akrobacii navázal i jeho reprezentační kolega a příslušník místního aeroklubu a spoluorganizátor leteckého dne Jan Adamec se Suchozem SU31M. A že některá letadla opravdu nestárnou předvedli na dnes už legendárních letounech Zlin postupně Richard Ponížil na Z-126 Trener, Radim Vojta na Z-526F a konečně i Petr Biskup s „padesátkou“, tedy Z-50LS. Ještě hlouběji do historie diváky přenesli dva akrobatické dvouplošníky a to rudý Bücker Bü-31 Jungmann Jana Rudzinského následovaný jeho československou verzí Aero C-104 za kniplem s Vladimírem Mackerlem. A aby těch dvouplošníků nebylo dost tak Miroslav Sázavský, takto další s českých leteckých akrobatů předvedl americký Boeing Stearman a o další skok do minulosti se postaral dvouplošný Sopwith Strutter 1 ½ honící ve scéně z první světové války německý jednoplošník Fokker  E III.. A celé to hemžení doplnil už z Nymburka známý tryskový Blaník, tedy L-13JET řízený Jaromírem Hammerem (viz. Už i po americku dospělé jsou Kovanice), nebo z Kolína přilétnuvší čerstvý mistr republiky Miloš Ramert s kluzákem MDM1 Fox, a nebo z Hradce Králové záchranářský vrtulník Eurocopter Ecureuil AS-355 firmy DSA. A aby všemu tomu bylo učiněno za dost, tak svým těžko zaměnitelným trochu až „Svěrákovským“ komentářem celé to létající dopuštění provázel „všudezdejší“ Jan Brskovský, pro nezasvěcené někdejší dlouho(ale opravdu dlouho)letý redaktor časopisu Letectví+kosmonautika a nynější dobrý duch a president Letecké amatérské asociace České republiky, který má i ve svých jednasedmdesáti letech sil až neuvěřitelně na rozdávání…
Takže shrnuto podtrženo, chotěbořským se letecký den opravdu vydařil a snad i autor těchto řádků si poněkud vylepšil své renomé po té co v roce minulém uletěl z Počátek.
text, foto: (jjk)
 
A kdo chce vidět skvělé fotografie Miloše Jenčíka může se podívat zde: http://airfoto.jencik.net/foto80.php

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama