Akce a soutěže

27.08.2017 23:00

Několik sluncí vycházelo, když jedno právě zapadalo…

text: (jjk), foto: M.J. Několik sluncí vycházelo, když jedno právě zapadalo…
Odpoledne, když už se srpnové slunce už sklánělo pomalu k západu, se několik jiných sluncí pomalu vznášelo nad siluetami starobylého města, kde dle pověsti před tisíciletím moravský kníže Otta II. zvítězil nad českým knížetem Břetislavem. Nad městem uzavřeným mezi rybníky a historické brány se vznášelo několik žlutých balónů během, už jednadvacáté fiesty. Balóny se vznášely nad Telčí ve dnech 24. do 27. srpna 2017 po startech z náměstí Zachariáše z Hradce, zámeckého parku, nebo od Roštejnského rybníka.
Poprvé nad Telč balóny vystoupaly v roce 1997, v rámci balónové ligy, respektive Poháru Kralupolu. Od té doby se v Telči konalo v následujících letech čtyřikrát mistrovství republiky (naposledy v roce 2003) a ještě jednou se tu letěla balónová liga. Od osmého ročníku v roce 2004 se nad tímto poetickým historickým městem poletuje už jen z potěšení. Tedy Balóny nad Telčí jsou takovou pohodovou fiestou, a když se i podaří počasí, za poměrně solidní divácké kulisy. Což je dáno hlavně tím, že startoviště jsou buď přímo ve městě, na náměstí Zachariáše z Hradce, nebo ze zámeckého parku, a nebo jen trochu stranou od centra města u Roštejnského rybníka. V Telči také zatím za posledních jednadvacet let štěstí na počasí, protože se dosud nestalo, že by se nějaká soutěž, či fiesta, neodlétla.
A tak už dvě desítky let se vzduchoplavci vznášejí nad pohádkovým městem, které si po staletí kupodivu udrželo svou historickou podobu. Tedy vlastně jeden historický objekt musel být obnoven, a to radnice, o jejíž rekonstrukci se postaral Zachariáš z Hradce ve druhé polovině šestnáctého století. Ona totiž ta původní lehla popelem, ale poněkud těžko uvěřitelným způsobem. Kromě toho, že toto katolické město v roce 1420 obsadila husitská povstalecká vojska a její příslušníci vyházeli z oken radnice pány konšely, tak radnice samotná padla z důvodů zcela jiných. Když se narodil  poslední muž z rodu Rožmberků,  Petr Vok, tak jeho příbuzenstvo pánů z Hradce se rozhodlo narození oslavit velikou traktací s ohňostrojem, dělovými salvami a dalšími atrakcemi. Jenže sud se střelným prachem byl, co čert nechtěl, uložen v temném kamenném sklepení radnice, kde byly obvykle jen sudy s vínem, či něčím podobným. Nu a když v hodovních sálech už pitivo docházelo, poslal purkmistr radničního sluhu do sklepa pro další víno. Jenže sluha si vzal s sebou do temného sklepa louč, kterou položil, nic zlého netuše, na vedlejší sud (jak se domníval s vínem). Jenže onen sud byl tím inkriminovaným nešťastným sudem se střelným prachem, který sem byl uložen vlastně jen nedopatřením. Nu a stalo se, že následně celá radnice letěla do oblak i s veškerým osazenstvem. A Zachariáš z Hradce musel stavět novou.
Během předchozích, i nynější jednadvacáté fiesty Balóny nad Telčí 2017 ( www.telc.balon.cz ), která probíhala od 24. do 27. srpna 2017 sice také se létalo v povětří, ale dobrovolně. Posádky se dobrovolně vznášely nad historickým městem a jeho okolím, a byla to jako každoročně velmi milá podívaná. A tak když jedno slunce se sklánělo pomalu k západu (nebo v případě ranních startů teprve vycházelo), tak se nad Telčí vznášelo hned několik jiných žlutých „nafouklých“ sluncí…  
A další obrázky lze vidět na Balóny nad Telčí 2017 | Telč | 26. 8. 2017
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama