Akce a soutěže

16.06.2013 19:58

Nejistá sezona….

text,foto: (jjk) Nejistá sezona….

…je, jak známo cimrmanovský film Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka z roku 1988 pojednávající o potížích divadelního souboru, které ostatně v té době Divadlo Járy Cimrmana skutečně mělo. Možná zavzpomínat na tento film by mohli žatečtí letci, kteří de facto v letošním roce přišli o své druhé a už vlastně jediné zbylé letiště. Letiště Žatec – Macerka, kdysi známé jako letiště Čeradice se ocitlo v roce 2013 bez provozovatele a tudíž bez provozního povolení, bez frekvence a je tedy oficiálně uzavřeno. Jenže do toho spadnul termín tradičního žateckého sletu. Ale naštěstí se podařila jen pro den 15. června 2013 vyjednat jednorázová výjimka s kompetentními zainteresovanými úřady a tak se mohlo slétávat alespoň na oči a na „praporky“.

Stávající provozovatel po loňském fatálním karambolu letounu Aero L-29 Delfin už letiště nadále provozovat nehodlá a město Žatec tedy vyhlásilo výběrové řízení na provozovatele nového. To se však poněkud zašmodrchalo a tak je zatím letiště uzavřeno. Než se celá záležitost úředně vyřeší bude ještě nějaký čas trvat, ačkoli už se cosi jako řešení klube, není ještě dokonáno. Přilétávat se tedy v tento jeden výjimečně provozový den, na slet, muselo „po čuchu“ a místo komunikační frekvence ladit oči a sledovat červený a bílý praporek jako v dřevních dobách letectví. A tak to vlastně trochu připomíná zmíněný film Nejistá sezona, protože zatím není jisté zhola nic, ale uvidí se zda bude mít i tento příběh optimistický konec. Se zainteresovanými státnímu orgány v oblasti letecké dopravy už jistá jednání probíhá a tak se snad Leteckému klubu LAA Žatec zableskne na lepší časy a plocha čeradického letiště se alespoň stane plochou pro Sportovní létající zařízení (doposud LKZD bylo neveřejné vnitrostátní letiště VPD 11/29, komunikační frekvence INFO 125,425), tedy pro ultralehká létající zařízení…
Je tedy s podivem, že i když bylo letiště otevřeno jen na jeden den a ještě bez „vysílačky“, mělo odvahu přiletět tak říkajíc na blint téměř šedesát posádek (přesněji řečeno 59 letounů) a z toho čtrnáctero ze sousedního Německa a jeden letoun se slovenskou registrací. Je to tedy nejvíce letounů od roku 2004, kdy přiletělo strojů šedesát sedm. A to je zase na nějaký čas vše, co se na tomto letišti hemžilo. Je to poněkud smutné. Po té co naši papaláši před dvaceti lety zrušili vojenské letiště u Staňkovic, které před deseti lety pod průhlednou vylhanou záminkou nechali zbourat (prý, že tam má stát průmyslová zóna…když člověk vidí dnes dvě odporné plechové krychle místo či letiště, je zřejmé, že v případě „virtuální“ zóny Tringl šlo o tunel…), tak i dočasné uzavření letiště Macerka je pro místní létavce nešťastná rána. A to přitom dvě letiště měl Žatec už před sedmdesáti lety. Travnaté pod Žatcem, to Čeradické, dnes Macerka. Tam sice stojí i původní hangár, ale ten je za plotem a v majetku jakési firmy a travnatou dráhu vojáci posléze upravily, podloží vyhrabali zpevnily i ocelovými rošty a jinými zpevňovacími materiály, aby zde mohly přistávat i vojenské stíhačky Mig-15. Z letiště se stalo totiž operační, neboli záložní letiště a tím zůstalo až do roku 1990. Tehdy o něj armáda pomalu ztrácela, až ztratila zájem a toho využila parta ultralightistů (tehdy spíš motorových rogalistů), v roce 1990 založila Klub LAA Žatec, a usadila se právě v Čeradicích. Létavci obnovili na tomto letišti leteckou tradici, která byla přerušena v sedmdesátých letech a vlastně hned jak to jen bylo možné, uspořádali první slet. Proto byl letošní slet už třiadvacátým.
Na tomto letišti jsem už párkrát před čase byli a tak si to lze ještě třeba připomenout viz. rok 2007 Tryskáče se vracejí do Žatce, rok 2009 Čeradické slétnutí po devatenácté, „Korea“ má pomníček, a rok 2010 Dvacítka pod mrakem (a druhé, už z rozhodnutí kleptomanských papalášů zbourané letiště ve Staňkovicích, to je jiná kapitola viz. Tady byla „Korea“).
Teď jen můžeme leteckému klubu v Žatci přát, ale se všechna ta úředničina nekonec ku prospěchu létání vyřešila a nebyl slet v roce 2014 opět jen vyjednanou jednodenní výjimkou jako v roce 2013. 
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama