Akce a soutěže

02.10.2016 21:23

Narozeniny nad Oslavou

text: (jjk), foto:M.T. & M.V. (www.lznamest.army.cz) Narozeniny nad Oslavou
Před šedesáti lety byly založeny letecké útvary, které dnes působí na základně na letišti nedaleko Náměště nad Oslavou, respektive Sedlec a Vícenice. Pro veřejnost se odehrál den otevřených dveří, čili takový letecký den 1.října 2016, ale už v pátek 30. září 2016 došlo ke slavnostnímu nástupu nejvyšších představitelů armády, 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť a 21. základny taktického letectva Čáslav a zástupců dalších složek armády.  
 
V pátek 30. září 2016 se na Masarykově náměstí v Náměšti nad Oslavou uskutečnil slavnostní nástup příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, a tyto oslavy byly organizovány ve spolupráci s Vojenským leteckým klubem Náměšť nad Oslavou a městem Náměšť nad Oslavou. Samozřejmě se slavnostního nástupu účastnili zástupci Generálního štábu AČR, Společného operačního centra Ministerstva obrany, velitel vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Jaromír Šebesta, brigádní generál Libor Štefánik a brigádní generál Jiří Verner. A samozřejmě i mezi hosty byli bývalí velitelé a příslušníci posádky Náměšť, ale i příslušníci klubu RAF Brno včetně brigádního generála Emila Bočka. Nástup zahájily průletem zástupci 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť a 21. základny taktického letectva Čáslav a po vystoupení hostů byl bojový prapor letecké základny dekorován slavnostní stuhou města Náměšť nad Oslavou.
V sobotu 1. října 2016 se pak pro veřejnost otevřelo letiště, aby si návštěvníci mohli opět po dvou letech prohlédnout zázemí a techniku 22.základny včetně techniky. Součástí dne otevřených dveří byl i letový i pozemní program. A tak během dne se například představila 7. mechanizovaná brigáda se statickou ukázkou tanku T-72M a vozidly Land Rover Defender 130 Kajman. Svoji techniku představil také 25. protiletadlový pluk a 15. ženijní pluk. Svou prezentaci tu měla i Univerzita obrany Brno, Krajské vojenské velitelství Jihlava, Vojenská Policie, Vojenská střední škola Moravská Třebová, ale i třeba Ústřední hudba AČR a Čestná jednotky AČR, a byla tu i ukázka bojového umění nebo výcviku služebních psů.
Protože je v Náměšti dnes vrtulníková základna, ukázaly se ve vzduchu i na zemi také vrtulníky  Mi-171 a Mi-24 v mnoha rozličných ukázkách. Tyto vojenské vrtulníky doplnily i policejní stroje  Bell-412, nebo civilní Bell-206 L4T, MD-500E či k vyhlídkovým letům připravené vrtulníky Robinson.
Létející vojenskou techniku doplnily letouny JAS 39 Gripen, L-159 Alca, nebo veterán MiG-15 a na zemi i statická ukázka letounu Su-22M4 či maketa stíhacího letounu Spitfire.
Během programu proběhl i křest knihy „Historie vrtulníkového letectva v českých zemích od roku 1945 po současnost“, která, pod záštitou generálmajora Bohuslava Dvořáka, vznikla k 5. výročí nasazení vrtulníků Mi-171Š do mise ISAF.
text: (jjk), foto: mjr. Marek Trubač a Michal Voska  
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama