Akce a soutěže

25.06.2017 21:20

Na svatého Jana otvírá se létu brána

text: (jjk), text, foto: M.J. Na svatého Jana otvírá se létu brána
I když to podle předpovědi až tak optimisticky nevypadalo, víkend na svatého Jana Křtitele 24. a 25.června 2017 nakonec podle pranostiky to léto opravdu úspěšně přivítal hned několika akcemi. Kromě stoletých narozenin chebského letiště, to byl mimo jiné i čtrnáctý ročník Memorial Air Show 2017 pod horou Řípna letišti v Roudnici nad Labem.   
Za více než čtvrtstoletí se letecký víkend na roudnickém letišti se konal 24. a 25.června 2017 u po čtrnácté. A v tomto roce byl věnovaný stému výročí prvního použití letectva jako bojového prostředku a zároveň vítězné bitvy československých legií u Zborova. Současně s tím to bylo i sté výročí vstupu Spojených států amerických do 1. světové války a pětasedmdesáté výročí vstupu USA do leteckých bojů v Evropě. Historie roudnické ltecké přehlídky sahá akce až do roku 1991, kdy se jednalo o připomínku ukončení bojů II. světové války a z původně jednorázové akce se stala tradice a Memorial Air Show (jednou za dva roky) se stalo nedílnou součástí leteckého kalendáře.
A v tomto roce kromě připomínky těchto historických událostí, a jejich promítnutí se i jednotlivých leteckých ukázek, se samozřejmě představila i současná letecká technika. Takže vedle bombardéru B-25 Mitchell, nebo stíhaček P-51 Mustang, nebo Jak-9 a Jak-11, nebo dvouplošníků Bücker Bü-131 Jungmann a Boeing B-75 Stearman, se na nebi nad Roudnicí objevily i stroje novější napříč historií od stroje OV-10 Bronco, který se proslavil ve vietnamské válce, německý Dornier Do-28 zhruba z téže doby. A nebo to byl stroj Aero L-29 Delfin s bývalými maďarskými výsostnými znaky a vedle něj i nejmladší sourozenci Aero L-159 Alca českého vojenského letectva. Tuzemské vojenské letectvo kromě L-159 představilo o stroj Saab JAS-39 Gripen, vrtulník Mi-24 a nebo dopravní letoun CASA C-295M. A co se týče dopravních letadel, také se u Řípu jednalo o takový zajímavý malý průřez historii od sovětské licence DC-3 v podobě stroje Lisunov Li-2 v barvě (už neexistující) maďarské společnosti Malév, přes stroj Let L-410UVP v atraktivním zbarvení stylizované české vlajky, až po aktuálního člena Českých aerolinií, letoun ATR-72…
…ale samozřejmě toho k vidění bylo v Roudnici, na svatého Jana Křtitele (a i druhý den) mnohem víc, což je vidět na obrázcích dole a v odkazu na stránkách Miloše Jenčíka.
 
 
A více fotografií na stránkách Miloše Jenčíka Memorial Air Show 2017 | Roudnice nad Labem | 24. 6. 2017 www.airfoto.jencik.net
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama