Akce a soutěže

03.06.2018 19:53

Na pouti Eidgenössisches Flugzeugwerk, Boomerang a Enstrom

text: (jjk), foto: M.J. Na pouti Eidgenössisches Flugzeugwerk, Boomerang a Enstrom
Rok 2018 je ve znamení stoletých narozenin československého státu, a vlastně i stoletých narozenin letectva a letectví v novém státě, i když tedy se samozřejmě létalo u nás mnohem dřív. A tak když jsou ty stoletiny, snažili se organizátoři Aviatické pouti nalákat na pardubickou oblohu zase něco nového a atraktivního. A tak se v Pardubicích odehrály i nějaké ty premiéry, a ukázalo se na osmadvacáté Aviatické pouti i leccos jiného zajímavého, u nás dosud jen sporadicky viděného. A podobně jako před pár týdny v Hradci Králové, i v sousedních Pardubicích bylo k vidění něco starého a něco nového. To aby se tato dvě sousední města navzájem neurazila.
I když byla k vidění plejáda velmi atraktivních létajících aparátů všeho druhu, tak se i v Pardubicích ukázal (po představení v Hradci králové) nový vrtulník Centra leteckého výcviku Enstrom 480B-G, který co nevidět vystřídá dosluhující PZL Mi-2. V Pardubicích se oba stroje symbolicky objevily vedle sebe ve společném letu. Tak si přihlížející mohli i porovnat oba vrtulníky vedle sebe, v totožném barevném provedení. V tuto chvíli jsou v pardubickém výcvikovém středisku už dva tyto vrtulníky, které v nebližších dnech obdrží i tuzemskou registraci. Ostatně se speciálně vybaveným (pro námořní operace) vrtulníkem Mi-2 se zde tu ukázalo i polské vojenské námořnictvo, které předvedlo i námořní verzi „Sokola“ W-3RM Anakonda. Takže na pardubickém letišti byly vedle sebe k vidění nejen různé verze polských vrtulníků PZL Mi-2 a W-3, ale i jejich nástupce ve výcvikovém středisku v Pardubicích v podobě amerického Enstromu.  
A určitě velmi atraktivním a pro mnoho lidí zcela neznámým, byl v Pardubicích letoun Eidgenössisches Flugzeugwerk (EFW) C-3605. Stroj sice původně vznikl ve čtyřicátých letech jako Eidgenössische Konstruktionswerkstätte K+W C-36, ale těchto strojů bylo vyrobeno jen 142 v letech 1939 až 1942 a posléze byly vyvinuty modernější verze C-3603. Původní verze byly vybaveny motory  Hispano-Suiza HS-51, které nezadržitelně stárly a tak bylo pro několik strojů (nakonec jich bylo 23) rozhodnuto o konverzi na motory Lycoming T53-L-7A. Tyto stroje plnily hlavně funkci vlečných letounů a nakonec (ačkoli byly vyrobeny v letech 1968 a 1969) sloužily do poloviny osmdesátých let dvacátého století. Dnes je v provozu jen několik jednotlivých kusů a unikát, který se objevil v Pardubicích létá ve švýcarském sdružení 46 Aviation.
A v Pardubicích se premiérově objevil i australský stíhací letoun Commowealth Aircraft Corporation CAC CA-13 Boomerang, který se vyráběl výhradně pro australské vojenské letectvo v letech 1942 až 1945.
Ale k vidění toho bylo samozřejmě tradičně mnohem víc. Milé podívání bylo na dvoumotorový letoun Lockheed Electra 12A Junior, dvoutrupý Lockheed P-38 Lightning který přiletěl z Belgie, bombardér B-25 Mitchell, akrobatickou skupinu Flying Bulls Aerobatic Team na Xtreme XA42, nebo na Extru 330SR s Martinem Šonkou. Po delší době se zde ukázal akrobatický kluzák LF-107 Luňák, nebo pravidelný návštěvník žbrdlinkáč Blériot, nebo Spitfire LF Mk.XVIe, T-28 Trojan. A pak se mimo jiné v Pardubicích rojily dvouplošné Bückery, tuzemští Treneři a ještě partička prvorepublikových československých letounů Avia B.H.1, Racek PB-6 či Be-60 Bestiola.
Na habaděj strojů na Aviatické pouti se lze podívat nejen v galerii, ale i na stránkách Miloše Jenčíka viz. 160 - Aviatická pouť 2018 | Pardubice | 1.-3. 6. 2018 (http://airfoto.jencik.net/foto160.php)
 
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama