Akce a soutěže

12.04.2015 20:19

Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku

text: (jjk), foto: M.B. Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku

Nově zprovozněné „živé“ letecké muzeum na letišti v Mladé Boleslavi je kromě své koncepce zajímavé ještě v jiném ohledu a to v ohledu architektonickém. Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo na konci loňského roku oceněno jako Stavba roku 2014. Mladoboleslavské muzeum tak bylo oceněno spolu se Středoevropským technologickým institut CEITEC v Brně, lanovou dráhou na Sněžku, rodinným dům „LF“ v Nebušicích a obchodním centrem Šantovka v Olomouci. Za touto pozoruhodnou stavbou stojí ateliér Hlaváček - architekti, s.r.o., ve složení Michal Hlaváček, Ludvík Holub, Daniela Šimková a Pavel Lupač, dodavatelem stavby byla firma Energie - stavební a báňská a.s. a celou stavbu zaplatil Středočeský kraj.(O otevření muzea a expozici je psáno na jiném místě viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou.)

Původně se uvažovalo o tom, že muzeum bude replikou historického hangáru, ale tato myšlenka byla opuštěna a naopak nahrazena atypickým moderním projektem. Podle tvůrců byl inspirací pro finální produkt muzea inspirací neviditelný letoun Stealth. Konstrukce navíc byla pojata tak, aby objekt nebyl jen muzeem, ale zároveň funkčním hangárem, protože vystavované exponáty musí mít možnost z muzea-hangáru vyjet na plochu mladoboleslavského letiště. Přiznány jsou současně s tím i jednotlivé konstrukční prvky. Celkově se jedná o jednopodlažní a jednolodní halová stavba s nosnými příčnými lomenými rámy z lepeného lamelového dřeva a mezilehlými ocelovými, dřevěnými a železobetonovými svislými nosnými prvky. Hlavní budova (délka 83,2 metrů a šířky 44,4 metrů, světlá výška je proměnná, cca 9 až 10 metrů) je doplněna vyhlídkovou a seskokovou věží a také částečně prosklenou restaurací.
V přízemí budovy je vstupní vestibul kde je i recepce a vstup na hlavní schodiště. Z recepce lze jít jak do hangáru, tedy muzea a nebo do kavárny, kde je i přednáškový sál. Na druhém konci hangáru je schodiště do vyhlídkové věže (nebo do skladu). V patře je kromě výstavního mostu, ze kterého je vidět na expozici dole, a kde jsou i vystavené exponáty ve vitrínách i prostor pro kancelářské prostory pro zaměstnance. Ještě je zde i neveřejný suterén, kde je technické a technologické zázemí, šatny, sklady a další zázemí. Navíc je k budově „přilepená“
nekrytá tribunka pro návštěvníky, která je přístupná pouze zvenku a je situována směrem k vzletové a přistávací ploše letiště.
Projekt vznikl už v roce 2009, ale po různých peripetiích se stavba dokončila až v roce 2014, ale za usilovnou snahu všech zúčastněných byl oceněn Stavbou roku 2014.
(O otevření muzea a expozici viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou.)
text: (jjk), foto: Martin Bílek
Zdroj: www.earch.cz
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama