Akce a soutěže

02.05.2009 21:00

Mostecký pohár a premiéra Bellancy

text, foto: (jjk) Mostecký pohár a premiéra Bellancy

Na Mosteckém letišti dnes vyvrcholil první letošní akrobatický závod, tradiční Mostecký pohár a de facto tím definitivně začala sezona 2009 (ve svých třídách zvítězili Evžen Kaláb a Karel Vobořil). Kromě tohoto závodu se v první májové dny konala Východočeská regionální soutěž ve Vysokém Mýtě, proběhl Den ve vzduchu s Kiss Proton v Plasích a v Nymburku i první závod Mistrovství České republiky v ultralehkém létání. V běhu jsou také dva plachtařské závody – Hronovské Orlíkovské přeháňky a Jarní pohár Jeseníků. Tyto soutěže však budou pokračovat ještě v celém následujícím týdnu.   

Letošní ročník byl vyhlášen ve dvou kategoriích Sportsman a Intermediate a účastnilo se ho patnáct pilotů (resp. čtrnáct pilotů a jedna pilotka), kteří létali se na strojích Zlin Z-142, Z-50M/LS, Extra-200 a 8KCAB Super Decathlon. Ředitelem soutěže byl Jaroslav Pošitma, hlavním rozhodčím Tomáš Kořínek a dalšími přísedícími František Kučera, Milan Vaněček, Václav Náměstek, David Kaftan, Jiří Duras. Abych nic neopoměl tak soutěžícími byli Karel Vobořil, Dalibor Lošťák, Vít Ženíšek, Ondřej Popelka, Richard Vaňkát, Karel Kuthan, Christian Jeworrek, Evžen Kaláb, Robert Kolín, Iveta Zíbarová,  Jiří Havliger,  Tomáš Juřík, Roman Kramařík, Pavol Weiss a Petr Kořínek. Mostecký pohár měl však i jednu zajímavou premiéru a tou je nový zjev na našem akrobatickém nebi v podobě amerického hornoplošníku 8KCAB Super Decathlon z dílny letecké továrny Bellanca Aircraft Corporation. Bellanca 8KCAB Decathlon Super Decathlon je dvousedadlový lehký letoun určený pro letový výcvik, osobní využití a akrobacii (deklarované přetížení +6/-5g, ale ve speciální akrobatické úpravě prý až +/-9g). Decathlon se začal v americké firmě Bellanca Aircraft Corporation vyrábět v roce 1970 a jeho specifikace jsou: posádka: jeden pilot a jeden cestující, délka: 7 metrů, rozpětí: 9,8 metru, výška: 2,3 metru, nosná plocha: 15,7 m², prázdná hmotnost: 608 kg, plná hmotnost: 885 kg(v akrobatické verzi 816 kg), užitečné zatížení: 276 kg (akrobat 208 kg), maximální startovní hmotnost: 885 kg (akrobat 816 kg), pohonná jednotky Lycoming AEIO-360-H1B CSU, 180 hp (134,2 kW), nepřekročitelná rychlost: 321,9 km/h, Maximální rychlost: 249 km/h, cestovní rychlost: 206 km/h (při 55% výkonu), pádová rychlost: 85,3 km/h, dolet: 906 km, dostup: 4 816 metrů a rychlost stoupání: 6,5 m/s. Těžko mohu hodnotit kvality tohoto stroje, ale pohled na akrobatický letoun v hornoplošném uspořádání, je poněkud nezvyklý, navíc když trochu působí jako ultralehká verze legendárního Piper Cubu, nebo jako Foxík od Jaroslava Sedláčka, nebo Tulák Tomáše Podešvy… když se zdá, že v Bellance je trochu méně místa při uspořádání sedadel za sebou. Ale k tomuto stroji ještě jedna zajímavost. Ve stroji Bellanca Super Decathlon zmizel beze stopy 3. září 2007 milionář a dobrodruh Steve Fossett. Tento letoun byl identifikován až podle nápisu 8KCAB na zbytcích jeho potahu, protože náraz byl zřejmě velmi prudký a letoun se roztříštil na malé kusy rozeseté po velké ploše.

A jak letošní Mostecký pohár dopadl?

Ve třídě Sportsmen první místa obsadili (výsledky budou doplněny) a ve třídě Intermediate 1.Evžen Kaláb (Z-50M/LAC Karlovy Vary), 2. Christian Jaworrek (Extra-200LAC K.V.), 3. Jiří Havliger (Z-50M/LAC K.V), 4. Petr Kořínek (Z-50M/AK Mladá Boleslav), 5. Karel Kuthan (Extra-200/LAC K.V.), 6. Robert Kolín (Z-50M/LAC K.V.), 7. Tomáš Juřík (Z-50LS/AK Holešov), 8. Pavol Weiss (Z-50M/LAC K.V.) 9. Roman Kramařík (Z-50M/AK Benešov), 10. Iveta Zíbarová (Z-50M/LAC K.V.) a ve třídě Sportsmen 1. Karel Vobořil (Z-142/Bemoair), 2. Ondřej Popelka (Z-142/LAC K.V.), 3. Vít Ženíšek (8KCAB/LAC K.V.), 4. Dalibor Lošťák (Z-142/LAC K.V.), 5. Richard Vaňkát (Z-142/Bemoair). V příloze k náhlednutí celkové výsledky i s bodovým ohodnocením.

A my se už můžeme těšit na příští ročník v roce 2010.

 (jjk)


 
Z-50LS a Tomáš Juřík Z-50LS a Tomáš Juřík
Z-50LS a Tomáš Juřík
 

Extra-200 a Christian Jeworrek Extra-200 a Christian Jeworrek
Extra-200 a Christian Jeworrek
Celkové výsledky Celkové výsledky
Celkové výsledky
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama