Akce a soutěže

12.04.2015 20:08

Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou

text,foto: (jjk) Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou

Město Mladá Boleslav (podobně jako město Plzeň) patří k těm, kde se psaly dějiny tuzemské techniky a strojírenství. Středočeské město máme sice spjato především s automobilizmem, ale i zde se psaly dějiny české aviatiky. A zde se také v roce 1912 vznesl do vzduchu letec a konstruktér Metoděj Vlach na letounu vlastní konstrukce, vybaveném automobilovým motorem. Nejen, že na mladoboleslavském letišti působí i nadace Vlachova letadla, pořádají se zde dobové letecké dny a v hangárech tu lze najít letouny historické i jejich repliky, ale v neděli 12.dubna 2015 se dočkalo i otevření leteckého muzea, které jméno zmíněného aviatika má ve svém názvu.

Ale jak bylo řečeno Mladou Boleslaví letecké dějiny prochází už více než stovku let a nebyl to v těch počátcích jen Metoděj Vlach, ale i Otto Hieronymus, která létal na stroji Blériot s motorem vlastní konstrukce Hiero, což byl vlastně první speciálně letecký motor v tehdejším v Rakousku - Uhersku. V Mladé Boleslavi se vyráběly později i letecké motory v továrně na automobily firma Laurin a Klement, což byly licenční typy Lorraine - Dietrich a Hispano - Suiza, které se montovaly do československé letecké produkce meziválečného období.
Ale vraťme se k muzeu samotnému. Jeho otevření je vlastně jistým symbolickým završením činnosti Nadačního fondu letadlo Metoda Vlacha, který vznikl v roce 2001. Fond má kromě létající repliky Vlachova letounu ještě další desítku letuschopných historických replik, se kterými piloti nadace létají při různých příležitostech a vystoupeních pro veřejnost. Do sbírky se, ale dostávají nejen repliky, ale i originální létající „dědouškové“. A všechny tyto letouny jsou teď umístěny ve zbrusu novém Leteckém muzeu Metoděje Vlacha (www.lmmv.cz), které je pobočkou Muzea Mladoboleslavska a jehož výstavbu financoval Středočeský kraj. Výstavba si sice prošla různými peripetiemi, o kterých jsem se tu i tam zmiňoval na jiných místech viz. Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal a viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?, ale nakonec se vše v dobré obrátilo a muzeum bylo slavnostně otevřeno v neděli 12.dubna 2015 na Světový den letectví a kosmonautiky (výročí startu prvního kosmonauta Jurije Gagarina). Pro běžnou veřejnost je muzeum přístupné od 13.dubna 2015 a otevřeno bude denně od 9,00 do 17,00 hodin (vstupné: dospělý: 100,- Kč, děti do 10 let a senioři: 50,- Kč, rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti): 200,- Kč) a k dispozici je parkování před objektem, stylová kavárna, nebo dětské hřiště, parkoviště pro kola (jen z bezpečnostních důvodů je muzeum nepřístupné pejskům a jinému domácímu zvířectvu jako jsou nutrie, žirafy, potkani, vši, papoušci a žížaly a další…). Takzvaně živé muzeum obsahuje necelé tři desítky letounů z nichž jsou tři čtvrtiny letuschopné a bude je možné vídávat na různých leteckých dnech, sletech a dalších leteckých vystoupeních a dalších akcích. Expozice se skládá jak z historických originálních letounů, tak i s replik průřezově od prvních leteckých průkopnických létajících strojů, až po současnost. Součástí expozice jsou i dva letové simulátory evokující dobu první světové války a také jako atrakce parašutistická věž. Na lávce v patře je instalovaná sbírka radiostanic, leteckých fotoaparátů, uniforem, kombinéz, přístrojů a dalších zařízení od počátků letectví, až po současnost. A mezi exponáty jsou kromě letounu Metodě Vlacha i například sovětský originální (po rekonstrukci stále provozuschopný) letoun Polikarpov Po-2 Kukuruznik vyrobený v roce 1937, nebo například i dvě konstrukce Vladislava Vernera jako nedodělaný „kachní“ letoun W-02 Varieze a W-01 Brouček, který má vlastně půlkulaté narozeniny, protože vzlétl 1.dubna 1970. A nebo zajímavý motorový větroň z roku 1974 Matějček M-17 Universal.
Zkrátka a dobře, nové letecké živé a interaktivní muzeum na letišti v Mladé Boleslavi bude dalším lákadlem pro mnohé návštěvníky, které ukazuje názorně průřez československou a českou leteckou historií a zcela jistě (i svou netradičností) zaujme nejen letecké odborníky, ale i laiky a ostatní zvědavce…
 
text, foto: (jjk) 
Zdroj: www.lmmv.cz
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama