Akce a soutěže

11.03.2017 09:00

Martin Šonka s Ivo Lengálem aviatiky roku 2016

text: (jjk), www.airzone.tv, foto: (jjk), Kamil Večeřa Martin Šonka s Ivo Lengálem aviatiky roku 2016
Tak to zdá, že se pomalu, ale jistě stane tradicí, že budou nejlepší letečtí sportovci roku oceňování na bezděčínském, tedy mladoboleslavském letišti v prostorách Leteckého muzea Metoděje Vlacha. V pátek 10. března 2017 zde tedy byli vyhlášeni ti nejlepší u nejlepších přičemž Martin Šonka stal nejlepším sportovcem Aeroklubu České republiky, nejlepším leteckým akrobatem a celkově i obdržel titul Osobnost leteckého sportu za rok 2016. Nejlepším sportovcem Letecké amatérské asociace se tím se stal mistr světa z roku 2016 v ultralehkém létání Ivo Lengál.

V pátek 10. března 2017 se opět po roce v prostorách Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi odehrálo slavnostní oceňování nejlepších leteckých sportovců za rok 2016. Slavnostní odpoledne tradičně společně pořádaly pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny
a pod patronátem podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Aeroklub České republiky, Letecká amatérská asociace České republiky, Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů České republiky, Plachtařský Old Timer Club a Letecké muzeum Metoděje Vlacha.

Organizátoři ocenili i nejlepší sportovce v jednotlivých leteckých sportech:

V závěsném létání byl vyhlášen nejlepším Dan Vyhnalík za dlouhodobě stabilní a celkově výborné soutěžní výsledky a 3. místo ME 2016 v týmech, 7. místo ME 2016 jednotlivci. A na dalších místech byli Lenka Trojanová především za významný posun úrovně ženského létání na závěsných kluzácích a Petr Polách za překotný výkonnostní růst, za vzorné sportovní chování a obětavost při podpoře začínajících pilotů.

V plachtění byl vyhlášen nejlepším Petr Krejčiřík za 6. místo na mistrovství světa GP v Jihoafrické republice a 12. místo na mistrovství světa kategorie Open v Austrálii. A na dalších místech byli Pavel Loužecký za 12. místo v kategorii Standard na mistrovství světa v Litvě a Miroslav Cink za 10. místo v kategorii Standard na mistrovství světa v Litvě.

Ve všeobecném letectví byli vyhlášeni nejlepšími Juraj Čekan a Petr Jonáš (mistři světa advanced 2016) a na dalších místech Petr Opat za titul mistra České republiky v přesném létání i v letecké rally, člen bronzového týmu na mistrovství světa v letecké rally v kategorii Unlimited v Portugalsku a družstvo ve složení Petr Jonáš - Juraj Čekan - Michal Rančák a Tereza Drgová za titul mistrů světa v družstvech v letecké rally v kategorii Advanced na mistrovství světa v Portugalsku.

V ultralehké létání byl vyhlášen nejlepším Ivo Lengál (mistr světa v kategorii jednomístných UL letadel) a na dalších místech posádka Martina Říhová a Petr Horký za 1. místo v rekreační kategorii dvoumístných UL letadel v navigačním Poháru Petra Tučka a posádka Jan Lorenc a Richard Krejsa za 1. místo v kategorii dvoumístných UL letadel na mistrovství České republiky.

V parašutismu byl vyhlášen nejlepším Libor Jiroušek za zlatou medaili v individuální akrobacii při volném pádu, za podíl na 2. místě v družstvech na mistrovství světa v USA a za světový rekord v komplexu figur individuální akrobacie při volném pádu. A dále Martin Dědek za bronzovou medaili v kategorii Freestyle Open na 2. FAI světovém poháru v Polsku a Jiří Genčuk za stříbrnou medaili v kombinaci a za podíl na 2. místě v družstvech na mistrovství světa v USA.

V paraglidingu  byl vyhlášen nejlepším Stanislav Mayer za 2. místo v extrémním závodu X-Pyr, 2. místo v Českém poháru paraglidingu a za 15. místo v Paragliding World Cup Gemona. A na dalších místech Stanislav Klikar za 1. místo na soutěži Pre-PWC v Turecku a za 3. místo na mistrovství České republiky a Markéta Tomášková za 3. místo mezi ženami na mistrovství Evropy v přesnosti přistání a za 1. místo v kategorii žen a výtečné 8. místo v kategorii Open ve světovém poháru přesnosti přistání paraglidingu.

V balónovém létání byl vyhlášen nejlepším Petr Kubíček za 3. místo na skvěle obsazeném mezinárodním mistrovství Francie a za přínos vývoji a výrobě českých horkovzdušných balónů a nejlepším juniorem je Ondřej Kostrhun za 7. místo na juniorském mistrovství světa v Litvě a za účast na mistrovství České republiky ve Velehradě. A dále Pavel Měřínský za třetí místo v balónovém létání za mnohonásobnou reprezentaci a za přínos rozvoji sportovního létání na horkovzdušných balónech a David Línek za druhé místo v balónovém létání za obhájení titulu mistra České republiky a za angažovanost v Českém balónovém svazu při rozvoji sportovního balónového létání.

V motorovém paraglidingu byli vyhlášeni nejlepšími Luboš Závorka a Daniel Trochta za 1. místo na mistrovství světa ve Velké Británii a za nimi na dalších místech Milan Klement za nejlepší umístění českého pilota na ME ve slalomech, kdy se jako jediný z českého týmu dostal po kvalifikaci do osmifinále (13. místo) a Martin Lexa za 6. místo v kategorii tříkolek na mistrovství světa ve Velké Británii.

V letecké akrobacii byl vyhlášen nejlepším Martin Šonka za 2. místo v celkovém pořadí a za 1. místo ve Freestyle na mistrovství Evropy 2016 v kategorii Unlimited. Dalšími oceněnými jsou Karel Kuthan za titul mistra republiky v kategorii Advanced a za medializaci leteckých sportů a letecké akrobacie v televizním seriálu a Aleš Ferra za 4. místo v celkovém hodnocení na mistrovství světa v akrobacii kluzáků kategorie Advanced a za titul mistra republiky v téže kategorii.

V leteckém modelářství byl vyhlášen nejlepším Tomáš Andrlík za vybojování titulu mistra světa 2016 kategorie F5D a dále nejlepším družstvem družstvo ve složení Tomáš Andrlík, Tomáš Ciniburk, Jiří Klein a Jan Sedláček za vítězství na mistrovství světa v kategorii F5D. A
za celoživotní přínos leteckému modelářství a za několikanásobné získání titulů mistrů světa a Evropy v kategorii rádiem řízených maket F4C získal ocenění ještě Pavel Fencl.

A za Plachtařský Old Timer Klub byl vyhlášen nejlepším Josef Kolman (vítěz Poháru POTK)

Dále byli oceněni za přínos českému letectví vydavatel Arnošt Moucha (Svět křídel), novinář Petr Kolmann a letecký mechanik Jaroslav Anýž.
Za mimořádný sportovní výkon – etapový let vírníkem za polární kruh – byl oceněn Pavel Březina a za demontáž jednoho z vyřazených vládních letounů Tupolev TU-154M „Naganský expres“ a jeho převoz z letiště Kbely do Kunovic Letecké muzeum v Kunovicích.
Ocenění převzali také držitelé světového rekordu v ultralehkém létání Jan Bém a Lucie Dolejšová, nebo ustavující čeští rekordmani v balónovém létání Vladimír Lacina a posádka Jan Suchý, Ondřej Kostrhun.
Slavnostní oceňování nejlepších leteckých sportovců společně každoročně pořádají organizace zaštiťující letecký sport v České republice – Aeroklub ČR, Letecká amatérská asociace ČR, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR a Plachtařský Old Timer Club a Klub leteckých novinářů. V posledních letech drží nad akcí záštitu předseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.