Akce a soutěže

30.10.2010 20:20

Letecká katastrofa, nebo Válka světů?

text,foto: (jjk) Letecká katastrofa, nebo Válka světů?

…tři velkokapacitní letadla se zřítila na město a po katastrofě zůstal kráter o rozměrech tři sta kilometrů čtverečních…některé zdroje hovoří o druhém Tunguzském meteoritu, jiné o pádu UFO a nebo o útoku mimozemských civilizací…. Všechno lehlo popelem, stovky mrtvých….by napsal laskavý a milý český bulvár, aneb titulek musí zaujmout i kdyby prase na koštěti jezdilo…Skutečnost, ale bývá daleko prozaičtější a tou je, že se na mezinárodním Jihočeském letišti České Budějovice v Plané konalo pravidelné cvičení složek integrovaného záchranného systému, které se vždy jednou za dva roky koná za účasti Hasičského záchranného sboru Letiště České Budějovice, Policie České republiky, Zdravotnické záchranné služby a Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Úkolem tohoto cvičení bylo ověřit koordinaci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, jejich operačních středisek, dojezdové časy a potvrdit i to, že průběžně modernizující se letiště je schopno zvládnout jakýkoli karambol dopravního letounu. V tomto případě se role pochroumaného stroje ujal letoun L-410 Turbolet 24. Základny dopravního letectva Armády České republiky z letiště Praha – Kbely, který v Českých Budějovicích přistával na fiktivní lince z rakouské Vídně.

 
Podle předem daného scénáře přistává kolem jedenácté hodiny na betonovou dráhu v Plané Turbolet, ale během přistávacího manévru a nečekaně vybočuje na nezpevněnou travnatou plochu, fatálně si poškozuje pravou podvozkovou část a současně s tím dochází i k odlomení motoru a z něj i z letounu uniká palivo. Pilot je při karambolu zraněn, ale než upadne do bezvědomí, vysílá nouzový signál. Kromě pilota jsou zraněni i někteří cestující. Do dvou minut ke stroji dojíždějí dvě vozidla letištních hasičů, kteří zahajují hašení poškozeného motoru a podvozkového kola a pomáhají s evakuací cestujících a o charakteru incidentu podávají zprávu vedení letiště. Deset minut po nehodě je na místě republiková policie a po dalších dvou minutách přijíždějí první dvě sanitky, jejichž posádky se okamžitě začínají starat o šest zraněných. Čtvrt hodiny po přistání letounu jsou na místě i krajští profesionální hasiči. Po dvaceti minutách od události je na cestě do nemocnice sanitka s prvním zraněným pasažérem a po dalších deseti minutách i poslední šestý. Během té doby hasiči kromě hašení provádějí veškerá opatření, aby nedošlo k dalšímu unikání paliva z letounu a následnému výbuchu. Po celkovém zajištění prostoru a odvozu všech zraněných cestujících operace úspěšně končí.Samozřejmě, že při nehodě většího letounu, by zásah trval delší dobu, ale pro ověření akceschopnosti všech zúčastněných složek je tato fiktivní nehoda dostačující.
 
Byla zde zmínka o Hasičském záchranném sboru Letiště České Budějovice, jehož dvě vozidla byla na místě jako první. Doposud se hasiči museli spolehnout především na sice spolehlivý, ale přece jenom starší automobil Tatra 148 CAS K32 Rosenbauer (a zabezpečovací vůz ARO AMC 2,5 TD Intercooler). Díky podpoře z Regionálního operačního programu Jihozápad se však hasiči na letišti v Plané těšit na novou techniku a to na nový moderní hasičský speciál, který by se měl v Českých Budějovicích objevit už v listopadu tohoto roku. A kromě toho je také v plánu využití peněz z evropských strukturálních fondů na významnou část financování druhé etapy rekonstrukce letiště, tady na výstavbu úplně nového terminálu, na rozšíření letadlových stojánek a také na úpravu a rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy, včetně jejího nového osvětlení. Po té už nic nebude bránit spuštění charterové, či low-cost dopravy velkými dopravními letouny typu Boeing B737 či Airbus A320.
 
V první etapě se podařilo opravit věž řízení letového provozu a administrativní budovu viz. Inspirace Stendhalem, Červený a černý v Budějovicích a o rozvoji letiště bylo psáno i zde Studie rozvoje Letiště České Budějovice – Planá
 
text, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama