Akce a soutěže

02.10.2011 16:00

Kulaté jubilejní hračičkářství

text,foto: (jjk) Kulaté jubilejní hračičkářství

Koho by to napadlo, když v roce 1992 vlastně náhodou proběhla v domě u Hybernů první jednorázová výstava pro hravé velké i malé lidičky, že v roce 2011 už budeme slavit dvacáté narozeniny. V roce 1992 o veletrhu Model Hobby i autor těchto řádků věnoval v tehdejším deníku Lidová demokracie několik řádků o této výstavě (viz LD – Model Hobby 92) a ejhle po letech o téže výstavě píše stále a i pod stejnou šifrou (jjk). A tak vlastně nejzásadnější změnou, která se udála v průběhu uplynulých dvaceti let, je jak změna místa pořádání veletrhu, tak i generační dědičná výměna, kdy po zakladateli Model Hobby Janu Jalovcovi, postupně velení organizace výstavy převzal jeho syn Tomáš. I vlastně to, že Hobby Model patří k největším veletrhům s podobným zaměřením v Evropě svědčí i to, že se letos v pražských Letňanech na více než deseti kilometrech čtverečních představila téměř osmdesátka vystavovatelů jak v samostatných, či společných expozicích a prezentovala se cca 300 výrobky leteckého, lodního, automobilového, plastikového, železničního a papírového modelářství. A právě v 16,00 hodin 2. října 2011 se letošní dvacátý roční po čtyřech dnech uzavřel…

O vystavovatelích jsme informovali (a několik fotek přidali) už v pátek 30. září 2011 viz. 20. ročník MODEL HOBBY a tak si teď pro pořádek můžeme také říci, že několik let nejde jen o samostatnou prodejně kontraktační výstavu, ale spolu s ní jsou pořádány všelijaké doprovodné akce, kde si hraní chtiví ukojí své hračičkovské choutky. A tak tu v hale létají na 1 500 m2 ploše akrobatické modely, ultralehké modely typu Slow Fly, vrtulníky i historické modely. A kromě toho se tu i pořádají závody Model Air Race, tedy závody RC modelů letadel okolo pylonů inspirovány soutěží Red Bull Air Race a nebo opět po letech ukazují i upoutané modely, v minulosti velmi oblíbené, a nebo i začínající modeláři si tu i mohli pod patronací zkušeného instruktora vyzkoušet „pilotování“ modýlků.
Zcela jistě impozantně musela působit výstavka historických modelů Society of Antique Modellers (SAM), resp. jeho české pobočky Český SAM 78 v konkurenci zmenšených replik skutečných historických strojů, kde bylo možné spatřit letouny, které na nebi už nikdy patrně nespatříme v původní velikosti.
Samozřejmě bylo myšleno i na autíčkáře a tak se nadšenci mohli kochat několika variantami závodních drah a vozítky různých druhů či velikostí včetně RC modelů driftovacích speciálů, modelů se speciálním tuningem, nebo RC modelů terénních aut a modelů trucků, nákladních vozidel, bagrů, traktorů a dalších zmenšenin stavebních a obslužných mechanizmů, plně funkčních.
Dalšími pohyblivými modýlky jsou jako tradičně lodě, které pro sebe i letos měly připravený patnáctimetrový bazén, kde bylo možné vidět i vyzkoušet jak lodě motorové, tak i plachetnice a ponorky…
….a samozřejmě tyto hýbací modely doplňují nejhojnější a pro mnohé nejatraktivnější modelové železnice, od vláčků, mašinek, po příslušenství v podobě domečků, nádraží, autíček, nebo vojenské techniky, či figurek a nebo stromečků, plotů, sloupů a dalších všelijakých doplňů dokreslující iluzi skutečnosti.
No a samozřejmě v těch neohýbacích modýlcích jsou nejvděčnější kity, neboli plastikové modely letadel (letos zde proběhl i 8. ročník soutěže stavitelů plastikových modelů Model Hobby Cup, který pořádá modelářský klub MK Černošice, nebo 22. ročník tradiční soutěže Memoriál JUDr. Zdeňka Lhoty, který je veřejnou soutěží stavitelů plastikových modelů) a také modely papírové, které svou precizností si nezadají s modely plastikovými, či kovovými.
 
A tak jako tradičně se v letošním roce konala soutěž o Výrobek roku 2011/2012, která se koná od roku 1994. A v tomto posledním ročníku odborná porota složená se zástupců časopisů AeroHobby, Model Hobby Magazín, RC Cars, RC Modely a RC Revue, doplněná o nezávislé modelářské odborníky, vybrala ze 36 nominovaných celých patnáct oceněných.
Pro pořádek je třeba těch patnáct zmíněných jmenovat: ALFA SPORT, Přihlásil a vyrábí: Hiesbök s.r.o.; TWIN 7 MINI VARIO, TWIN 7 VARIO, Přihlásil a vyrábí: MZK servis;
STANDBOX, Přihlásil a vyrábí: Amulet - chráněné dílny s.r.o.; HEINKEL HE 111 P-1, Přihlásil: Corfix Distribution s.r.o.Vyrábí: Revell GmbH & Co.; STILETTO BRUSHLESS TUNNEL, Vyrábí: ProBoat, Horizon Hobby, Inc. USA, Přihlásil: Astra, s.r.o.; SPEKTRUM DX10T, Vyrábí: Spektrum, Horizon Hobby, Přihlásil: Astra, s.r.o.; CESSNA 182 ARF 6K, Přihlásil a vyrábí: Pelikan Daniel; HS-5495/96 BH, Přihlásil: Pelikan Daniel, Vyrábí: Hitec; ŘADA REGULÁTORŮ FOXY, Přihlásil: Pelikan Daniel, Vyrábí: Foxy; HC3-SX, Přihlásil a vyrábí: Robbe Modellsport GmbH.; T8FG, Přihlásil: Robbe Modellsport GmbH., Vyrábí: Futaba; JETI DC-16, Přihlásil a Vyrábí: JETI model s.r.o.; 3D SIMULÁTOR REFLEX, Přihlásil: Hořejší model s.r.o., Vyrábí: simWERK, Německo; KORZÁR, Přihlásil a vyrábí: Petr Mareš - Classic Models; QUARK SG, Přihlásil: Bestbuymodel, Vyrábí: Hirobo.
…a z minulých dvou ročníků si lze něco přečíst zde: Kdo si hraje nezlobí … 2009, Po devatenácté…. 2010
text, foto: (jjk)

 

 
 

 

 

Šinkanzen Šinkanzen
Šinkanzen
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šinkanzen Šinkanzen
Šinkanzen
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama