Akce a soutěže

25.05.2013 18:27

Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?

text,foto: (jjk) Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?

Tak to bylo letos v Bezděčíně o koupání (div, že nesněžilo, ale od příštího roku to bude koupání i bazénem, protože se nově postavené muzeum přestaví na bazén, ale o tom později..). V letním termínu se v minulých letech zdálo, že se snad ani mladoboleslavské plachtařské závody nepodaří dolétat. Při minulých ročnících bylo dusno, horko, vzduch se tetelil (viz. například …a Vosy padaly jak zralé hrušky) a létat se moc nedalo. Mělo to ovšem tu výhodu, že starty i přistání účastníků plachtařského závodu na letišti Mladá Boleslav - Bezděčín se daly vyfotit během několika minut, protože se větroně v horkém vzduchu neudržely a po několika okamžicích se vracely na start. Pořadatelé tedy usoudili, že květnový termín bude zcela jistě vhodnější a počasí klidnější. Tak trochu jsem si pro sebe v předjaří jízlivě říkal, že při letošním vývoji počasí bude v květnu sněžit. A bezmála jsem se trefil, ale i když jen vichr dul, černé mraky se válely nad krajinou a vodou nešetřily, podařil se další ročník Gradient Grand Prix 2013 (GGP 2013) nad Mladou Boleslaví ve dnech 18. až 25. května 2013 dolétat.

Tedy ony to v Mladé Boleslavi jsou vlastně tři kategorie, které se létají na Gradient & Club Grand Prix a Poháru Metoděje Vlacha 2013. Monotypový závod kluzáků Orličan VSO-10 Gradient letos absolvovalo osm závodníků, klubová třída měla deset účastníků a Pohár Metoděje Vlacha odlétala třináctka pilotek a pilotů. V soutěži o Pohár Metoděje Vlacha zvítězil Zdeněk Borůvka z Jičína na letounu LS 8/18m, druhý byl Jan Šmaha z České Lípy na ASW 15B a třetí dolétal Josef Rýdl z Mladé Boleslavi na stroji Duo Discus. V Klubové třídě Grand Prix vyhrál Radek Chmela z Holešova a letounu Std. Libelle, druhé místo obsadil Jan Jindra z Roudnice nad Labem na kluzáku Std. Cirrus a třetí byl Martin Balík z Kralup se strojem LS 1f. A ve „Vosím“ monotypovém závodě letounů VSO-10 Gradient Grand Prix první místo obsadil Karel Mareš z Jihlavy a společně s ním Jiří Šlemr z Vysokého Mýta a třetí místo vylétal Tomáš Charvát rovněž z Vysokého Mýta. Takže se i přes nepřízeň počasí podařilo s odřenýma ušima soutěž dolétat.
A vlastně v úvodu byla zmínka o koupání a bazénu. Tahle informace se mladoboleslavského letiště také přímo týká, protože se možná budou moci piloti koupat nejen při deštivém počasí, ale i v nově postaveném hangáru. Tedy hangáru, ono to původně mělo být letecké muzeum, ale jak se zdá všechno bude nakonec jinak.  
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi podle návrhu architekta Michala Hlaváčka začalo vznikat vlastně před dvěma roky, kdy stavbu zadal Středočeský kraj(který měl muzeum i oficiálně provozovat) a všechno mělo stát kolem 150 milionů korun. Z větší části se měl projekt financovat prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy. A tak hnedle v bezprostřední blízkosti letiště vyrostla mohutná, zajímavě architektonicky pojatá budova a do provozu měla být uvedena v roce 2012 kdy uplynulo sto let od prvního letu letadla Metoděje Vlacha. V muzeu mělo být zhruba třicet letadel a desítka funkčních replik a další exponáty. Nicméně nějak se všechno zadrhlo a podle aktuálních informací z těchto dnů (shodou okolností v době kdy probíhal plachtařský závod) to vypadá, že nejen, že letecké muzeum na letišti v Bezděčně nebude, ale dokonce, že by se celý „hangár“ měl proměnit v plavecký bazén.
Ona totiž slíbená eurodotace na výstavbu muzea nedorazila a Středočeský kraj nemá peníze na zaplacení stavby a ani na provoz muzea. A tak v pátek 24. května 2013 primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati oznámil, že po jednání s hejtmanem Středočeského kraje Josefem Řihákem to vypadá, že osud muzea je zpečetěn a pro budovu se bude hledat nové využití. Podle jeho slov je jednou z variant přebudování „hangáru“ na krytý plavecký bazén, ale je nutné případnou přestavbu prověřit z technického i ekonomického hlediska, aby výsledné řešení bylo výhodné jak pro město, tak pro Středočeský kraj. Takže se uvidí, co vlastně z původního záměru vybudovat letecké muzeum na letišti v Mladé Boleslavi nakonec vznikne. Budova je hotova a je ostatně i dominantou letiště a tak se uvidí, zda jí budou využívat plavci, nebo vzduchoplavci (viz. Město jedná s krajem o budoucnosti budovy leteckého muzea,  Gepard na Štěpánce, tobogán na letišti).
Na druhou stranu je to zajímavé pojetí tzv. brownfieldu. Na některých zrušených letištích se historické hangáry staly součástí nových areálů a byly přebudovány k jinému účelu (pokud uzavření letiště přežily), ale v Mladé Boleslavi budou mít nejspíš kuriozitu v podobě nově postaveného hangáru, který aniž by viděl jedno jediné letadlo se stane plaveckým bazénem….Ale jaké to překvapení, že? Žijeme přeci v České republice, zemi zcela neomezených možností…  
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci jen velmi pomalu opět světa běh a nejen ten letecký začíná znovu objevovat, (jjk)]
 
GGP 2013 - Mladá Boleslav
 
 
 
Mladá Boleslav, Česká republika, 18.-25.5. 2013
 
 
 
 
 
 
 
 
Pohár Metoděje Vlacha
 
 
 
Celkové výsledky po dni 5
 
 
 
#
Pilot
Země/Klub
Kluzák
Celkem
 
 
 
 
 
 
1.
ZB
Zdeněk Borůvka
Jičín
LS 8/18m
2018
2.
CW
Jan Šmaha
Česká Lípa
ASW 15B
1895
3.
DD
Josef Rýdl
Mladá Boleslav
Duo Discus
1802
4.
RI
Michal Koďousek
Jaroměř
LS 3
1727
5.
AC
Martin Cicvárek
Liberec
DG 400
1513
6.
BW
Vojtěch Hájek
Mladá Boleslav
Std. Cirrus
1356
7.
K06
Martin Souček
Mladá Boleslav
DG 200/17
1314
8.
TX
Petra Diepoldová
Vysoké Mýto
ASW 15B
1065
9.
SP
Michal Ších
Mladá Boleslav
ASW 15B
884
10.
Y
Dana Štěpánková
Plzeň-Letkov
ASW 15B
873
11.
BL
Jan Hrbatsch
Hodkovice
Twin III
801
12.
23
Martin Váňa
Mladá Boleslav
ASW 15
542
13.
56
Barbora Nahodilová
Hosín
ASW 19
343
 
 
 
 
 
 
Club GP
 
 
 
 
Celkové výsledky po dni 4
 
 
 
#
Pilot
Země/Klub
Kluzák
Celkem
 
 
 
 
 
 
1.
201
Radek Chmela
Holešov
Std. Libelle
20
2.
FD
Jan Jindra
Roudnice n.L.
Std. Cirrus
16
3.
EF
Martin Balík
Kralupy
LS 1 f
13
4.
OK
Tomáš Maňásek
Kunovice
Std. Cirrus
9
4.
CSA
Lukáš Plocek
Mladá Boleslav
Std. Cirrus
9
6.
VS
David Tejnora
Kolín
Jantar 2
8
6.
AH
Linda Vašatová
Mladá Boleslav
ASW 19
8
8.
I
Zdeněk Buben
Liberec
ASW 15
2
9.
XZ
Josef Bárta
Vysoké Mýto
ASW 19
1
10.
J3
Jan Hruška
Tábor
Std. Cirrus
0
 
 
 
 
 
 
Gradient GP
 
 
 
Celkové výsledky po dni 5
 
 
 
#
Pilot
Země/Klub
Kluzák
Celkem
 
 
 
 
 
 
1.
62
Karel Mareš
Jihlava
VSO-10
14
1.
34
Jiří Šlemr
Vysoké Mýto
VSO-10
14
3.
C3
Tomáš Charvát
Vysoké Mýto
VSO-10
10
4.
H2
Marek Nový
Roudnice n.L.
VSO-10
8
5.
55
Miloš Rejzl
Klatovy
VSO-10
6
5.
65
Libor Bednařík
Kunovice
VSO-10
6
5.
94
Pavel Jurák
Kunovice
VSO-10
6
8.
6
Jan Zdvořák
Roudnice n.L.
VSO-10
1
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama