Akce a soutěže

02.08.2014 19:58

Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota

text,foto: (jjk) Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota

Dvojice rakouských posádek dorazila na český republikový šampionát v letecké rally, který se konal od 31. července do 2. srpna 2014 na letišti v Rakovníku samozřejmě vzduchem na Cessnách, ale shodou okolností uprostřed soutěže 1. srpna (v roce 1832) došlo na výročí otevření koněspřežné železnice z rakouského Lince (do Českých Budějovic). Ale kromě rakouských letců se v Rakovníku sešlo dalších devět tuzemských posádek, které si to rozdaly tradičně ve čtyřech soutěžních etapách. A protože počasí pilotům přálo a všechno se stihlo bez sebemenších potíží, mohlo být 2. srpna 2014 vyhlášeno konečné pořadí a tedy i oslaveni vítězové (a to už bez Louise Blériota, který shodou okolností 2. srpna zesnul…i když to se už odehrálo v roce 1936).

Samozřejmě, že připomenutí začátku pravidelné dopravy koněspřežní železnice České Budějovice – Linec a skon Louise Blériota bylo použito pouze jako takzvaný oslí můstek vzhledem ke shodě termínu obou událostí s šampionátem v letecké rally. A ani koněspřežku a ani Louise Blériota v Rakovníku neuvidíte, ale v poslední době tu lze spatřit třeba modrý akrobatický letoun Zlin Z-50LX s německou značkou D-ESHG (dříve OK-SHG). Na tomto letounu soutěžili v minulých deseti letech němečtí akrobaté Daniel Tanno, Marc Brökelmann a nejvíce Jan Schiedek-Jacht. V Rakovníku tento legendární letoun sedlá Jiří Pospíšil. Někomu možná bude toto jméno povědomé a to zcela po právu. Ano jedná se o bývalého československého reprezentanta v letecké akrobacii Jiřího Pospíšila, který se v roce 1978 stal na Mistrovství Evropy v jihočeském Hosíně s týmem (spolu s Ivanem Tučkem, který vylétal zlatou medaili, nedávno zesnulým Danielem Poloncem [dalšími piloty ještě v soutěži byli Otakar Jozefčák a Jiří Saller]) titul mistrů světa a on sám obsadil za zlatým Ivanem Tučkem a stříbrným Kermitem Weeksem, bronzový stupínek.  O rok později v roce 1979 se Jiří Pospíšil ještě stal v Klatovech mistrem Československa (tehdy na druhém místě skončil Jiří Saller, dnes především známý z jaroměřské akrobatické čtyřky v barvách Red Bullu a třetí skončil do světové špičky se tehdy deroucí Petr Jirmus). Kdo by si tedy chtěl nostalgicky zavzpomínat, může si zaskočit do Rakovníka (a ještě musí mít štěstí) a zahlédnout někdejšího československého reprezentanta Jiřího Pospíšila (a jeho modrý Zlin Z-50LX) opět ve vzduchu. Ostatně organizátoři rakovnického letecko-modelářského leteckého dne 17. a 18. srpna 2014 o jeho případném vystoupení vyjednávají. Takže kdo v těchto zmíněných dvou dnech letiště v Rakovníku navštíví, může legendární „padesátku“ obdivovat minimálně na zemi (a tedy možná, eventuálně, při příznivé shodě okolností i ve vzduchu).
Nu při letecké rally tedy ani akrobatické stroje, ani letecké modely a ani Blériot, či koněspřežná železnice k vidění nebyly, ale byly to především Cessny C-150/152/172, Zlin Z-43 a dva ultralehké letouny Amos a Junior.
A není zcela určitě bez zajímavosti, že v Rakovníku se uskutečnilo Mistrovství České republiky v letecké Rally potřetí za sebou, což lze přičíst k dobré organizaci, kvalitnímu zázemí a bezpochyby i práci členů Aeroklubu Rakovník.
Výsledky Mistrovství České republiky v letecké rally 2014 v Rakovníku (www.flynavigation.eu) jsou jak na stránkách uvedených v závorce, tak i zde dole. Ale stručně lze napsat, že mistry České republiky se stali Tomáš Vala a Ondřej Pokorný (LC ČR, C-152 OK-FDK), před Petrem Opatem a Janem Havlíkem (Rakovník/Liberec, C-152 OK-NAV) a Jiřím Machovským a Milošem Fialou (LC ČR/Kladno, C-172 OK-MAF)
 
 
A pro připomenutí minulé návštěvy v Rakovníku, v roce 2013 viz. Byl to ten slavný den…, a z dřívějších let, rok 2008 Podzimní podívání v Rakovníku, v roce 2010 Čmeláci na bodláku… a v roce 2012 Ufouklý gumák na stromě a Grob na kolotoči…
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci pomalu a váhavě světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]
 
 
Mistrovství České republiky v letecké rally.
 
 
 
30.7. - 3.8.2014 Rakovník
 
 
 
Official results individuals.
 
 
 
Total
 
 
 
1
Vala Tomáš - Pokorný Ondřej
 LC ČR
C-152 OK-FDK
317
2
Opat Petr - Havlík Jan
Rakovník/Liberec
C-152 OK-NAV
421
3
Machovský Jiří - Fiala Miloš
LC ČR/Kladno
C-172 OK-MAF
624
4
Cabejšek Martin - Rudolf Jiří
Plasy/M.Boleslav
Z-43 OK-FOH
830
5
Rajdl Tomáš - Kadlec Jiří
LC ČR
C-152 OK-IKC
832
6
Rančák Michal - Drgová Tereza
M.Boleslav
Z-43 OK-FOH
833
7
Lengál Ivo - Čekan Juraj
Brno/H.Brod
C-152 OK-MDK
954
8
Schneckenreither Wolfgang - Marsch Conny
Austria
C-150 OE-ATX
1646
9
Kunschitz Manfred - Perner Heinz
Austria
C-172 OE-KUN
2187
10
Jonáš Petr - Krameriusová Lucie
Letňany
Amos OK-DUU36
3779
11
Mündel Karel - Švorcová Petra
LAA
Junior OK-NUU02
6412

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama