Akce a soutěže

04.10.2009 16:00

Kdo si hraje nezlobí …

text, foto: (jjk) Kdo si hraje nezlobí …
Opět po roce si všechny generace „dětí“ od batolat do sta a více let mohly užíval na tradičním (letos už osmnáctém) modelářského a hobby veletrhu Model Hobby 2009, který se od čtvrtka 1.října do konce tohoto víkendu konal v Pražském veletržním areálu PVA Letňany. Pro případ, že by se mezi modýlky slečny a dámy nudily, byl souběžně pořádán veletrhu hraček Itea pro ty, které si místo manžela, nebo pejska chtěly pořídit jiného domácího mazlíčka byla mezinárodní výstava orchidejí Orchidea Bohemica s několika sympatickými masožravými „Adélami“.

Myšlenka modelářské prodejní-kontraktační výstavy vznikla v roce 1992 a tehdy se v Paláci u Hybernů konal první ročník mezinárodní výstavy Model Hobby, které se zúčastnilo se 35 firem. Od roku 1995 byl veletrh ve Veletržním paláci a od roku 1999 ve veletržním areálu PVA Letňany. Letos už vystavujících bylo už pětkrát tolik než při prvním ročníku. Kromě modelářských firem jako například Herpa Miniaturmodelle, Pecka Modelář, MPM, nebo SDV Model – Jan Podubecký, Hořejší-Model atp. tu své umění převáděly modelářské kluby, svou produkci nabízela nakladatelství Aeromedia, Mladá Fronta, časopisy Ikarie, Sedmička, VTM – Science, Model Hobby magazín, ale představily se i organizace zdánlivě s modelářstvím nesouvisející jako Bateria Slaný CZ, ČVUT FS - Ústav mechaniky tekutin a energetiky a  Dům dětí a mládeže hl.m. Prahy. Hned před vchodem se představila 7. odbočka Svazu Letců ČR se statickými ukázkami letounů Mig-21 a Aero L-29 Delfín a v hale československý prototypem prvního ultralehkého letounu SP-1 Špunt a vystřelovacím sedadlem. V plenéru a také na přilehlých letňanských silnicích bylo možné také potkat klasické britské doubledeckery, které sloužily buď jako kavárna, nebo dělaly „pendl“ mezi Obchodním centrem Letňany a výstavištěm.

Jako každý rok byla i letos připravena letová plocha, kde se předváděly RC modely letadel, slow flyerů, akrobatických speciálů, nebo historických letounů a vrtulníků. Potřetí se konala soutěž Model Air Race, závody halových speciálů mezi pylony a současně s i čtvrtý ročník výstavy obřích RC modelů letadel s rozpětím někdy až pět a více metrů. Závodní a předváděcí dráhy byly také připraveny pro elektrické i benzínové RC modely automobilů a modelářský Klub RC Truck Hradec Králové se prezentoval modely trucků, stavební a vojenské techniky. Pro milovníky vody byl v hale umístěn předváděcí bazén, kde bylo možné vidět od papírových plovoucích modelů a ponorek téměř vše možné včetně letadlových lodí. Plastikoví modeláři a stavitelé “kitů“ měli svůj den „D“ v sobotu 3. října, kdy se konal 6. ročník Model Hobby Cupu pořádaného Modelářským klubem Černošice a současně s ním i 20.ročník soutěže Memoriál JUDr. Zdeňka Lhoty. A jak bylo řečeno v úvodu, vedle modelářského veletrhu se na podobné akci Itea prezentovaly hračky, kočárky, společenské hry a další záležitosti určené především dětem. Pro milovnice rostlinné říše byl 2. ročník mezinárodní výstavy orchidejí Orchidea Bohemica, kde se svými výpěstky chlubili zahradníci z Ekvádoru, Venezuely, Německa a České republiky. A z květin byly vyrobeny i oblečky, které na módní přehlídce předvedla škola Bohemia Regia, snad žádná s předvádějících se nestala obětí některé z masožravých orchidejí. A dětem pro rozptýlení tu své kousky předváděl kouzelník Pavla Kožíška, který organizoval i malou improvizovanou kouzelnickou školičku.

(jjk)

Zdroj: Dart spol. s.r.o., www.model-hobby.cz

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama