Akce a soutěže

17.06.2012 19:40

Kdo by to byl řekl…

text: (jjk), text, foto: M.J. Kdo by to byl řekl…

…že se obojživelník Sikorski S-38 objeví na travnaté dráze a to ještě navíc v Chotěboři? Tento podivuhodný letoun byl k vidění v notně zmenšené podobě, tedy v podobě modelu na Slapské přehradě (viz. …a hurá k vodě…a do vody…žbluňk) a nebo v loňském roce u našich jižních sousedů na Oldtimer-Fliegertreffen 2011 v Hahnweide (viz. Luftverkehrsnostalgie na kohoutích pastvinách) a tentokrát se představil (patrně úplně poprvé – pokud se tu nějakou náhodou neobjevil někdy v dobách tzv. první republiky) v sobotu 16. června 2012 v plné své kráse na leteckém a dětském dni pořádaném Aeroklubem Chotěboř na letišti Počátky. Amfibii  Sikorsky S-38, který může létat jak z pevné dráhy, tak vodní hladiny do České republiky dovezl, tedy doletěl s ním jeho majitel Tom Schrade, který do Chotěboře doputoval na své cestě kolem světa ze Spojených států Amerických, přičemž si nalétl vrchem přes Grónsko a Irsko, respektive Velkou Británii na evropský kontinent, vlastně tak jak se v dobách vzniku toho letounu, ale i do doby, než se zavedly přímé transatlantické lety, obvykle létávalo. Tento letoun a i další ostatní skvosty v Chotěboři ulovil Miloš Jenčík…  

V Chotěboři se objevily i jiné zajímavosti, jako třeba byl historický letoun Avia BH-5 z dvacátých let, ze slovenské armády vyřazený a v Brně „bydlící“ stroj Aero L-29 Delfin. A kromě leteckých akrobatů Jana Rozlivky a Miroslava Červenky, kteří létali na Su-31M a Su-29, nebo Přemysla Vávry a S1 Swift se tu zjevil z Chocně přelétnuvší Petr Biskup na „Padesátce“, nebo z tamtéž odskočivší si Daniel Tuček s vrtulníkem Eurocopter EC 335. A i zde, stejně jako v Chocni se ukázala trojice legendárních letounů L-200 Morava, nebo jako v Nymburce na začátku června se zde proháněl tryskový Blaník. Nechyběli už tradičně Čmeláci a na rozdíl od loňského roku, kdy zde létala jaroměřská čtveřice Z-50 pod velením Radky Máchové, tak v letošním roce to byla čtveřice letounů-akrobatů o generaci starší, tedy skupina Z-226 Follow me ze Zábřehu a senzační válečný Supermarine Spitfire Mk.XVI ještě byl pro mnohé velmi milým překvapením….ale jak viděl Miloš Jenčík chotěbořský letecký den se můžete podívat na jeho stránkách www.airfoto.jencik.net (viz. www.airfoto.jencik.net/foto89.php) a také i zde…
text: (jjk)
 
 
Na letišti v Chotěboři Počátkách se v sobotu 16. června 2012 konal "Dětský den a letecká show", na kterou se letos podařilo sehnat opravdu exkluzivní typy letadel a letové ukázky byly ve znamení několika prvenství. Poprvé v České republice byla dvoumotorová amfibie Sikorski S-38 v zebří kamufláži. Tato létající jachta přitahovala pozornost návštěvníků již od ranních hodin a sloužila jako poutač na prosluněném letišti.
Poprvé také přistál na místním letišti proudový letoun (pominu-li L-13 Blaníka s proudovým motorem), konkrétně jediný český létající L-29 Delfin ve slovenských barvách. Postupně přilétali i další účastníci odpoledního leteckého dne.
Samotný letecký den zahájil P-51 Mustang, který byl veřejnosti předveden také poprvé. Následovala akrobacie na Su-31M, po jehož ukázce přistál na poslední chvíli sjednaný Supermarine Spitfire Mk.XVI, mimochodem také byl v Chotěboři poprvé. Následovalo Aero Ae-45, historická bezmotorová akrobacie na Luňákovi, současná bezmotorová akrobacie na S1 Swift.
Následovala trojice L-200 Morava, Avia BH-5 a skupina Trenérů "Follow Me". Hotovostní dvojice letounů JAS-39 Gripen provedla dva průlety, následovala elegantní Socata TB20, akrobatická ukázka možností nestárnoucího Zlínu Z-526F a mistrná pilotáž a akrobacie na Zlínu Z-50LS.
Do vzduchu se díky kolovému podvozku dostala i "jachta" Sikorski S-38. Aero C104 vystřídala ukázka vzdušných soubojů I. světové války v zastoupení UL Fokker E.III a Sopwith Strutter 1 1/2. Eurocopter EC-335 ukázal manévrovací schopnosti vrtulníků. Po prvním přistání následoval i první start z dráhy 17 pro L-29 Delfina, po kterém prolétla L-159 ALCA Armády ČR. Dalším číslem, vhledem k obratům i akrobatickým, byl žlutý Zlín Z-37 Čmelák, následovali parašutisté.
Finálovým vystoupením bylo předvedení letounu Supermarine Spitfire Mk.XVI.
text, foto: M.J. www.airfoto.jencik.net
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama