Akce a soutěže

19.06.2011 21:12

Jeżówská miminka Erwina Primavesi se rojila…

text,foto: (jjk) Jeżówská miminka Erwina Primavesi se rojila…

…na letišti Raná u Loun…podivuhodný to název letošní sešlosti historických kluzáků neníliš pravda, ale skutečnost je mnohem prozaičtější. Městečko Jeżów Sudecki se do roku 1946 jmenovalo Grunau (a ještě dále v historii Grunow, nebo i Grunau bei Hirschberg a Alt- či Neu-Grunau) a zde se zrodilo slavné letadélko Grunau Baby, které v příštím roce oslaví už své osmdesáté narozeniny (ačkoli práce na něm začal Edmund Schneider už v roce 1931, takže by se narozeniny mohly slavit už letos) a právě v roce 1932 Erwin Primavesi začal na Rané s létáním na zmíněném kluzáku. Pro své letové vlastnosti se letoun stal velmi oblíbeným a dočkal se mnohatisícové série a to nejen v Německu, ale i další dvacítce zemí včetně Československa, kde pod názvem Zlin Z-24 Krajánek koncepčně volně navazoval na verzi Grunau Baby G. B. II b.. A létaví nadšenci, kteří buď původní letouny, nebo jejich repliky, či československé verze provozují, vlastní, či ještě dnes v sympatickém pomatení smyslů vyrábějí a rekonstruují se pravidelně slétávají, tak jako tomu bylo v uplynulém týdnu (už po dvaatřicáté) od 11. do 19. června 2011 tentokrát v historické baště českého a německého plachtění na našem území a to Rané u Loun.

Letos se tu tak setkala více než dvacítka pilotů a všech možných rozličných dřevěných krabiček s křídly, navozujících atmosféru první republiky, Masarykovy letecké ligy (MLL), či Verband deutscher Flugleiter i.d. ČSR (VDF), nebo Akaflieg Prag, či Aeroklubu Republiky Československé (ARČs) a nebo i let krátce poválečných.
Ačkoli bylo už leccos o historii létání na Rané už napsáno a i zmíněno bylo jméno Erwina Primavesiho (viz. Přivolávání jara na Rané, nebo Deštivý Ranský pohár 2008, Další Ranský pohár dokroužil nad Hrádkem, Loučení s létem na Rané, Pomlázka mezi zeleným trojvrším… a Pod dohledem Milé hory…) je třeba říci, že letošní sešlost Grunau Baby Trefen byla nově spjata s místním (ač původem rakouským) leteckým průkopníkem. Od tohoto roku se bude při každém příštím setkání soutěžit o Pohár Erwina Primavesi, který se kromě jiného proslavil tím, že na letounu Grunau Baby II podnikl 12. srpna 1938 na svou dobu rekordní přelet z Rané do krušnohorského Hermsdorfu, což činilo cca čtyřicet kilometrů. A současní létavci na těchto historických letouncích se budou pokoušet přinejmenším o totéž, přičemž putovní pohár Erwina Primavesi získá ten, komu se podaří nejen doletět do Hermsdorfu, ale i se vrátit zpět. Ostatně se o to ve čtvrtek 16. června 2011 pokusil s „žebřiňákem“ Hols´der Teufel česko-německý, nebo německo-český..prostě saský pilot Ulf Kern (tuto soutěž nakonec vyhrál Jiří Leník na Z-24 Krajánek). Tady je třeba doplnit, že kromě verzí Grunau Baby II b/III byly na Rané k vidění i kluzáky SG-38 (tedy podobný žebřiňák jako Hols´der Teufel), Cumulus III f, Doppelraab V, ULF-1 a Z-24 Krajánek, mezi které se vloudil i LG-125 Šohaj. A ač počasí je vždy takové nějaké vrtošivé, určitě za bezchybnou organizaci letošního setkání 32. International Baby Treffen je potřeba poděkovat jak Aeroklubu Raná (www.lkra.cz), tak Plachtařskému Old Timer Klubu (POTK - www.potk.cz), který pořádá i další své akce, kde lze možné vidět tyto archaické letounky, přivánějící duch dávných časů aviatiky. Takže komu „Bejbinky“ a Krajánci z nějakých důvodů unikly, mohou se od 16. července 2011 zajet, či zaletět podívat do Jeseníků, na letiště Mikulovice na už 18. národní slet historických kluzáků, který potrvá do 23. července 2011 a určitě nebude zklamán…
…a tak ještě tedy stručně o kluzáku Schneider Grunau Baby jak by měl znít oficiální název. Edmund Schneider nejprve navrhl kluzák ESG 31 z něhož vyšel typ Baby a následné verze Baby II(a,b) a III. Pro své skvělé letové vlastnosti se stal velmi oblíbeným a kromě exportu se v mnoha zemích vyráběly i jeho kopie, nebo licence a to například v Brazílii (Laminação Nacional de Metaís), Francii, Velké Británii (Elliotts Newbury a pod názvem Slingsby), nebo Švédsku a po druhé světové válce i v obou německých státech, Polsku, Rumunsku, Nizozemsku, dokonce i v Austrálii, kde se na výrobě po své emigraci podílel sám Edmund Schneider.
Původní letoun měřil na délku  6,10 metru s rozpětím křídel 13,56 metru a při prázdné hmotnosti 170 kg a vzletové 250 kg a dosahoval rychlosti 150 km/h.
V Československu se tyto kluzáky stavěly už za první republiky a to jak „amatérsky“, tak i členy Akaflieg (Akademische Fliegergruppe) z německého Vysokého učení technického v Praze, nebo studenty brněnského VUT a nebo i členy aeroklubů a MLL porůznu po republice. Během války na Grunau Baby létali jen členové německý spolků a braných organizací, po nichž také něco málo provozuschopného i po osvobození zbylo, ale bohužel déle než do padesátých let v relativně slušném technickém stavu ani nevydrželo. A to vlastně už jen šlo o kanibalské skládání letounu z různých ještě použitelných součástek jiných větroňů. Ještě se vyráběla v Československu speciální akrobatická verze Grunau Baby IIc, ale úlohu „Bejbinek“ po té převzala ryze česká verze těchto letounů Zlin Z-24 Krajánek konstruktéra Ladislava Marcela, které se vyrobilo do roku 1950 více něž tři sta kusů a až když se objevily moderní dvoumístné větroně na počátku šedesátých a konce padesátých let se Krajánci z naší oblohy pomalu vytratily….ale to už je jiná historie….
…dnes se historie vrací díky akcím, jako jsou tato historická setkání a můžeme se tak kochat pohledem na tyto sympatické letounky připomínající bohatou historii společného česko-německého létání v našich krajích v dřevních dobách letectví…
…a komu by to bylo málo, může si pořídit například publikace Světa křídel, chebského nakladatele Arnošta Mouchy, jako je kniha Bezmotorová letadla v Československu 1918-1939 (L.Vejvoda - 2009), Větroně v Československu a České republice po roce 1945 (L.Vejvoda, J.Plachý - 2009) a Na křídlech větru – Historie bezmotorového létání v Československu 1918-1952 (L.Vejvoda - 2010) a nebo se podívat na zahraniční stránky www.GrunauBaby.de , www.GrunauBaby.nl  
text, foto: (jjk)
Zdroj: www.potk.cz
 
A obrázky z Rané i na stránkách Miloše Jenčíka: Grunau Baby Treffen | Raná u Loun | 12. 6. 2011
 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama