Akce a soutěže

15.09.2013 19:31

Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu

text, foto: (jjk) Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu

Ačkoli „velké“ letiště v Českých Budějovicích se začalo rodit už ve třicátých létech dvacátého století a tamní aeroklub vlastně v téže době, dnes už je letiště České Budějovice – Planá opět letištěm civilním (po dlouhých letech vojenského provozu), ale Aeroklub České Budějovice sídlí na druhém českobudějovickém letišti Hosín. Na Hosín se aeroklub musel přestěhovat před půl stoletím, protože se vedle vojenského provozu na letiště Planá zkrátka a dobře už nevešel. V době, kdy už bylo jasné, že se vojenská kapitola letiště Planá uzavírá, vznikl i na tomto letišti samostatný aeroklub a to Aeroklub Planá – letiště České Budějovice. Tento nový aeroklub slaví v roce 2013 právě deset let od svého vzniku a tak také tradiční (už devátý slet) měl být připomenutím tohoto výročí v sobotu 14. září 2013.

S vojenským provozem se letiště začalo de facto loučit už v polovině devadesátých let. Sice sem po zániku letiště Žatec – Staňkovice ještě přilétají i letouny Mig-29, ale ta jsou záhy vyměněny do Polska a následně v roce 1994 se sem stěhují i Migy-23 z Čáslavi. A v roce 1996 jsou na letišti i letadla 2. letky Vojenského technického ústavu letectva a PVO. O dva roky později už je v provozu jen jeden letoun MiG-23ML. Následně v letech 2000 až 2005 letiště kromě opravárenské činnosti zajišťuje zálety po opravách, výměny zahraničních misí a podobně. Mezitím v rámci útlumu činnosti, ale v říjnu 2003 dochází k poslednímu shromáždění leteckých opravárenských základen a opravárenská základna letectva je zrušena k 31. prosinci 2005. Tám také je ukončena definitivně vojenská činnost na tomto letišti a začíná rozvoj letiště civilního. V témže roce se koná první slet už vzniknuvšího Aeroklubu Planá, který následně rozvíjí svou činnost v západní části letiště, kde buduje i své zázemí.
A právě 14. září 2013 tak pořádá i svůj devátý slet a oslavuje desáté výročí svého založení. Bohužel, ačkoli se v západní a jižní části republiky počasí chovalo až překvapivě letně (na rozdíl od jiných míst), našlo si cestu na letiště Planá cestu jen poměrně málo letounů a posádek, na rozdíl od let předchozích (pokud se vydařilo počasí).
Ale i tak se tu objevilo několik zajímavostí a patrně největším „klenotem“ byl poněkud netradiční stroj Sparrow ML v tlačném uspořádání vyráběný pražskou firmou Wolfsberg - Letecká Továrna. Zatím bylo vyrobeno pouhých osm strojů s motorem Rotax 582 (přibudou i verze s motorem Rotax 912ULS). Tento dvoumístný elegantní letounek, respektive jeho výrobce Wolfsberg - Letecká Továrna, získal typové osvědčení až na začátku roku 2013 za pomoci certifikačního týmu Letecké amatérské asociace České republiky. Lze tedy předpokládat, že se tento netradiční stroj pomalu, ale jistě rozlétne a rozmnoží a budeme vídat více a více těchto letounků. K tomu by mohl přispět i fakt, že firma otevřela v létě roku 2013 svůj nový výrobní provoz, takže při příznivé konstelaci by se mohl vyrábět jeden letoun měsíčně.
Takže i když oproti letům minulým, nebyla návštěva na Plané nikterak rekordní, bylo možné obdivovat alespoň tento nový stroječek. A nebo si všimnout, že budování letiště stále pokračuje, protože se objevilo už zcela nové oplocení letiště (to z těch věcí viditelných) a tak už se lze těšit na nové osvětlení dráhy, revitalizaci dalších objektů zbylých po vojenském provozu a také vybudování odbavovacího terminálu. Ten tedy vznikne ze stávajícího objektu, protože stavba nového na zelené louce, byla přičiněním Evropské unie poněkud odložena.
Ale na letiště v Českých Budějovicích se kromě některých aktuálních zpráv i návštěvou dostáváme v posledních letech relativně často a tak lze připomenout:  2013 Dvojnásobné narozeniny a Planá jako další lázeňské letiště?, 2007 Na den letectva tradičně v Budějicích; 2008 Singin' in the Rain nad BudějovickemPlaná jako Zolná … pod mrakem; 2009 Z Plané odešli poslední vojáci; 2010 Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …Hemžení na věži na PlanéVěž se klube a sezona v plném prouduInspirace Stendhalem, Červený a černý v BudějovicíchKomáři se ženili, mravenci se rojili…Letecká katastrofa, nebo Válka světů?: 2011 Po pětiletce v roce šestém….Vítejte u nás v mrakoptakohradu!...; 2012 Do nového roku s novou frekvencí…
Text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci světa běh a nejen ten letecký opět zatím znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama